Антисептики для обробки рук медперсоналу: рекомендації щодо вибору, ефективність використання

В умовах медичних установ дотримання правил асептики та антисептики відіграє вирішальну роль для збереження здоров'я пацієнтів та медичного персоналу. Саме тому всі санітарні вимоги прописуються у нормативних документах та вимагають обов'язкового дотримання без винятків. Зокрема, чимало вимог висувається до обробки рук медперсоналу. Регулярно мити та дезінфікувати руки мають усі медпрацівники. І для цього необхідно використовувати спеціальні антисептики для обробки рук медперсоналу. Але чим вони відрізняються та як їх вибрати? Спробуємо розібратися більш детально.
Якими мають бути антисептики для медперсоналу: основні характеристики
Існує низка стандартних вимог, яким мають відповідати антисептики для медперсоналу. Зокрема, вони мають:
- забезпечувати високу швидкість обробки рук;
- мати дуже широкий спектр дії (справлятися з різними видами патогенів, зокрема бактеріями, вірусами, грибками та їх спорами);
- мати високий профіль безпеки для медичних співробітників та пацієнтів;
- мати зручну форму випуску;
- відрізнятись пролонгованим часом дії.
Виробники пропонують антисептики для медперсоналу у різній формі випуску, зокрема у вигляді рідини (і спрею) та гелю. До окремої групи засобів відносяться різні види рідкого мила з антисептичними властивостями. Форма випуску препаратів безпосередньо впливає на спосіб обробки рук, і навіть на тривалість обробки. Зазвичай, ця інформація вказується виробником на упакуванні конкретного засобу.
Особливості складу антисептиків для обробки рук медичного персоналу
Найпоширенішими компонентами антисептиків для обробки рук медперсоналу є спирти, зокрема етиловий, ізопропіловий, а також пропіловий. Їхня концентрація у складі антисептиків суворо регламентована. Для досягнення необхідного ефекту потрібно:
- не менше ніж 70% етилового спирту;
- не менше ніж 60% ізопропілового спирту;
- щонайменше 50% пропилового спирту.
Ще у складі таких засобів можуть бути інші активні компоненти, зокрема ЧАС (четвертинні амонієві сполуки), хлоргекседина біглюконат, а також феноксиэтанол та ін.
Особливості антисептиків для медперсоналу залежно від призначення
У медицині можуть використовуватись різні види антисептичних засобів залежно від призначення та сфери застосування. Усі антисептики діляться на 3 основні групи:
- препарати для обробки операційного, а також ін'єкційного поля (шкіри пацієнтів), наприклад антисептик Манорм або Манорм Експерт, ще у цій групі знаходяться засоби для маркування шкіри (при операції або ін'єкціях), наприклад, Манорм Ф;
- препарати для антисептичної обробки рук лікарів-хірургів та інших лікарів, які беруть участь у проведенні операцій та інших інвазивних маніпуляцій, наприклад Нор Ультра, Манорм або НОР-експрес;
- засоби для гігієнічної обробки шкіри, наприклад, Manorm Crystal.
Зазвичай у медичних установах використовується відразу кілька різновидів антисептичних засобів.