Медовий Спас або Маковія: священник з Волині розповів, чому освячують мед і лікарські рослини

Медовий Спас або Маковія: священник з Волині розповів, чому освячують мед і лікарські рослини

За новоюліанським календарем 1 серпня відзначатимемо храмове свято Медовий Спас. Під час Богослужіння освячуватимуть свіжовикачаний мед і букети. З цього дня розпочинатиметься двотижневий Успенський піст – Спасівка, що триватиме до 15 серпня – свята Успіння Пресвятої Богородиці.

У коментарі журналістам ВСН благочинний Любомльського благочиння, настоятель парафії Святого Архистратига Михаїла м. Любомль (ПЦУ) Віктор Возняк розповів історію виникнення свята і що саме потрібно нести у храм на освячення.

«Це торжество прийшло з Візантії, з Царгорода. Суть його полягає у перенесенні з імператорського палацу до храму Софії частини хреста Господнього, що збереглася. Протягом двох тижнів цю святиню носили по столиці для очищення міста від епідемії. За допомогою хреста освячували і воду, щоб була чистою. У Київській державі цей звичай перетворився на хресні ходи до водоймищ, де освячувалася вода, і після цього всі купалися та купали худобу, щоб очиститися від лихої сили й запобігти хворобам», – пригадує історію отець Віктор.

За словами священника, на Богослужінні відбувається винос хреста на середину храму і вшанування його, а після Літургії – водосвяття. 

«1 серпня Церква вшановує пам’ять семи мучеників Маккавеєвих, матерi їхньої Соломонiї та учителя їхнього Єлеазара (166 р. До Р. Х.). Мучеників звали: Авім, Антонін, Гурій, Елеазар, Евсевон, Адім і Маркелл. Вони всі загинули від сирійського царя Антіоха Єпифана. Прихильний до еллінського культу, цар увів у Єрусалимі та у всій Юдеї язичницькі звичаї. Опоганив храм Господній, поставивши в ньому статую Зевса Олімпійського, до поклоніння якому примушував юдеїв. Багато відійшли тоді від Істинного Бога. Проте були й такі, які глибоко сумували про падіння народу Божого і продовжували вірити в майбутнє пришестя Спасителя», – розповідає отець Віктор. 

90-річний старець, законовчитель Єлеазар, із твердістю пішов на муки і помер. Таку ж мужність показали його учні – сім братів Маккавеїв та їхня матір Соломонія. Цей подвиг надихнув Юду Маккавея, він підняв повстання проти Антіоха Єпифана і з Божою поміччю здобув перемогу, очистивши Єрусалимський храм від ідолів. Про всі ці події розповідається в біблійній Другій книзі Маккавеїв.

«Свято називають Медовий Спас, адже цього дня освячують свіжовикачаний мед і зілля. Як відомо, раніше не було багатьох фармацевтичних препаратів, хворих лікували травами, їх обов’язково освячували в храмах. Звичай зберігся й до наших днів: люди приходять у церкву з букетом лікарських рослин, який насправді є символом вдячності Творцеві та віри у те, що все в руках Божих», – зауважив Віктор Возняк.

Читайте також:

Можливо зацікавить