У Луцьку разом з побутовою технікою клієнтам вписували в чеки електронні книги. До чого тут несплата податків

У Луцьку разом з побутовою технікою клієнтам вписували в чеки електронні книги. До чого тут несплата податків

Магазини техніки ще донедавна додавали у свої чеки товари, які клієнти не замовляли, не змінюючи загальної суми покупки. Йдеться про електронні або аудіокниги. Магазини таким чином зменшували податкове навантаження. Не виняток - луцькі торгові точки.

Про такий спосіб ухилення від сплати податків стало відомо наприкінці листопада. Зокрема, під час «чорної пʼятниці» у магазинах побутової техніки покупцям у чеки масово почали включати набори електронних книг, причому сума чеку була незмінною.

Як це працює

Більшість покупців це могли й не помітити, оскільки вказані в чеку електронні книги не збільшили його суму. Магазини просто зменшували ціну купленого товару на вартість комплекту книжок.

Сума комплекту для кожного чеку - різна. Вона могла сягати і сотні, і кількох тисяч гривень, залежно від загальної суми. 

А все тому, йдеться в матеріалі ЕП, що українські книжки та аудіокниги, озвучені українською мовою, звільнені від сплати ПДВ. 

Дію пільги, яка звільняє від ПДВ, розширили на аудіокниги у травні 2022 року. Автором ініціативи був заступник голови податкового комітету парламенту Ярослав Железняк. Сам нардеп запевняв, що ця ініціатива точно не мала на меті ухилення від сплати податків. А коли ситуація стала публічною, зазначив, що справою зацікавились у БЕБ. 

БЕБ же у грудні цього року заявило, що викрило мережу магазинів побутової техніки в ухиленні від сплати понад 57 млн грн податків. Ритейлер штучно занижував ПДВ під час продажу техніки та електроніки, йдеться у повідомленні пресслужби відомства. 

Назву мережі Бюро не розкрило, але в згаданому матеріалі Економічної правди йшлося, що таким способом зловживали три найбільших ритейлери: «Фокстрот», «Комфі» та «Алло».

За книжкові знижки взялась і податкова.

«Памʼятаєте історію, як декілька мереж техніки вирішили бути найбільш хитрими і використали мій закон про аудиокниги щоб знизити оподаткування… ну коли з пилососом за 15 тис грн, вони в суму чеку додавали «комплект аудиокниг» типу за 6 тис., а сам пилосос пробивали за 9 тис.?

Так ось, окрім БЕБ свої перевірки почала і Податкова. По трьом найбільшим субʼєктам ситуація наступна: Одному світить штраф до 10 млн грн, іншому десь під 60 млн, а третьому  під 13 млн грн….  Сподіваюсь більше не зʼявиться бажання красти податки у Держави під час війни таким зухвалим методом», - писав тоді ж у грудні нардеп Ярослав Железняк.

Але історія на цьому не закінчилась. У вівторок, 10 січня, він повідомив, що «деякі мережі побутової техніки, вирішили і в цьому році продовжувати ганебну практику по заниженню податків з проданих товарів через типу продаж книг і інші подібні історії» і показав чек від «Алло», виданий 9 січня. 

Чи продавали так книжки у Луцьку?

Волинські магазини великих торгових мереж - не виняток. Лучани теж звернули увагу на те, що в чеках зʼявилися книги, яких вони не замовляли. 

Приміром, одна з читачок показала чек, у якому вказано, що вона начебто придбала комплект електронних книг аж на 1700 гривень.

У Луцьку разом з побутовою технікою клієнтам вписували в чеки електронні книги. До чого тут несплата податків

Повернути таким чином «придбані» книги, навіть якщо продавці про це не попереджали - навряд чи вдасться. Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 19 березня 1994 р. № 172 «Про реалізацію окремих положень Закону України «Про захист прав споживачів» друковані видання належної якості не підлягають обміну, поверненню. Те саме - й з аудіо та електронними книгами. 

Зазвичай магазини, які таким чином вписали книги у чек, пропонують повернути весь придбаний товар разом.

Пропонували такі електронні книги й магазини мережі «Алло». 

Як розповідали продавці одного з магазинів виданню ВСН, акція тривала близько пів року і завершилась буквально 10 січня. 

«Комплект книг автоматично вбивали в чек, але якщо людина звертала на це увагу, казала, що їй це не потрібно - цю позицію видаляли. Нині книги можна також придбати, але вже окремо», - так пояснили в магазині. 

Згадана акція в магазині «Алло» мала назву «Слухайте соловʼїною». Суть її полягала у тому, що покупцям пропонували «знижку» на основний товар, а на суму цієї «знижки» вписували в чек доступ до електронної бібліотеки. Якщо покупець відмовлявся від «знижки», то він усе одно сплачував повну суму. 

У разі, якщо покупець був повідомлений про «акцію», він міг не замислюватися, що погоджуючись на неї, допомагав таким чином мережам ухилятися від сплати податків. Проте на Волині БЕБ не документувала епізоди у згаданій справі.

«Детективами ТУ БЕБ у Волинській області не були зафіксовані такі випадки. Якщо покупець зіштовхнувся з такими неправомірними діями продавця, то він може звернутися на гарячу лінію ТУ БЕБ у Волинській області та повідомити про факт правопорушення. Номер телефону гарячої лінії: 0332-75-79-57», - повідомили у коментарі виданню ВСН в управлінні БЕБ області.

Читайте також: 

Можливо зацікавить