Види інверторів: мережеві, автономні та гібридні інвертори
Інвертори – це перетворювачі напруги, вони перетворюють постійний струм (DC) на змінний (AC), також змінюючи величину напруги. Інвертори часто використовують у системах резервного чи альтернативного електропостачання. Їхньою основною функцією є стабільне живлення обладнання від джерел постійного струму, таких як сонячні панелі або акумулятори.
Види інверторів
Є різні види інверторів зі своїми особливостями та сферами застосування. Вони бувають автономними, мережевими, гібридними, з чистою синусоїдою та модифікованою, знижувальними та підвищувальними.
Також:
-
Інвертори напруги – перетворюють постійну напругу на змінну; використовуються у більшості джерел безперебійного живлення.
-
Інвертори струму – перетворюють постійний струм на змінний.
-
Резонансні інвертори – перетворюють струм за допомогою резонансних схем.
За формою вихідної напруги:
-
Інвертори із чистою синусоїдою – підходять для чутливої апаратури, оскільки забезпечують високу якість вихідної напруги.
-
З модифікованою синусоїдою – не підходять для чутливого обладнання, зате бюджетніші.
За типом зміни струму:
-
Знижувальні інвертори – перетворюють високу напругу на нижчу, використовуються у вітрогенераторах, сонячних панелях.
-
Підвищувальні – збільшують низьку напругу, наприклад, в автомобільних системах або під час передачі струму на великі відстані.
Мережеві інвертори
Мережеві інвертори перетворюють на змінну постійну напругу від відновлюваних джерел енергії, таких як фотопанелі, перед надходженням її в енергосистему.
Особливості мережевих інверторів:
-
Мають високий ККД, що дає змогу з максимальною ефективністю використовувати сонячну енергію.
-
Надійність: навіть у разі виходу з експлуатації однієї панелі система працює стабільно.
-
Простота встановлення та експлуатації, відсутність потреби в акумуляторах.
Є кілька типів мережевих інверторів:
-
Струнні – працюють з декількома модулями, з'єднаними в ланцюжки. Бувають однофазними (1-5 кВт) та трифазними (5-70 кВт). Це найпоширеніший тип.
-
Мікроінвертори – встановлюються на кожен фотомодуль, що забезпечує високу надійність та ефективність.
-
Інвертори з оптимізаторами потужності – поєднують властивості струнних та мікроінверторів. Оптимізатори потужності встановлюють на кожен сонячний модуль, вони підвищують ефективність та мінімізують втрати.
Автономні інвертори
Автономні інвертори функціонують без прямого підключення до електромережі. Їх використовують в пристроях автономного живлення.
Головними характеристиками є енергонезалежність та надійність. Ці пристрої забезпечують постійне електропостачання у віддалених та важкодоступних районах, аварійних ситуаціях. Вони можуть стабільно працювати у складних умовах, а також у різних режимах, залежно від поточної потреби, що дає змогу максимально ефективно використовувати доступну електроенергію.
Гібридні інвертори
Цей тип поєднує функції автономних та мережевих інверторів, вони забезпечують стабільну роботу як в автономному режимі, так і при підключенні до мережі.
Переваги:
-
Гнучкість у джерелах енергії, можливість вибору пріоритетного джерела. Це дає можливість оптимізувати електропостачання та знижувати витрати на електрику.
-
Можуть заряджати акумулятори, зберігаючи надлишок енергії на періоди, коли вироблення сонячної енергії знижено.
-
Можуть змішувати електроенергію від сонячних панелей та зовнішньої мережі, забезпечуючи стабільність електроживлення.
-
Висока ефективність перетворення енергії та мінімальні теплові втрати.
Інвертори відіграють ключову роль системах електропостачання, особливо таких, які використовують альтернативні джерела енергії. Вони підвищують енергетичну ефективність системи, забезпечують стабільну та надійну подачу струму, знижують витрати на електрику.