«Заберемо чи не заберемо»: чи потрібні наразі ПДФО для громад
Освоєнням ПДФО з виплат військовим займаються місцеві громади. Ця тема наразі є дуже болючою, тож її піднімають усі спікери.
Про це розповів Віталій Безгін у фейсбуці.
Віталій зазначив, що на його переконання парламент та уряд правильно вчинили, коли попри повномасштабне вторгнення залишили ці кошти в бюджетах громад на 2023 рік. Бо це дозволило громадам збалансувати втрати економічного характеру і, більше того, пройти перший квартал року з перевиконанням бюджету.
Проте він зауважив, що це явище породить кілька проблем.
«Першою проблемою є постійна перереєстрація військових частин, коли громади ведуть між собою цілу «битву» і боротьбу у % повернення. Що, в свою чергу, призводить до тотального розбалансування бюджетів та заведення «найхитріших» громад в реверсну дотацію, яка після чергової перереєстрації платника податків стане смертельним тягарем.
Другою проблемою стала ситуація, коли одні громади 100% грошей отриманих від військових повертають на потреби безпеки та оборони, а інші починають використовувати роздуті бюджети на бруківки та стадіони», - сказав Віталій.
Він також поділився, що потрібно робити і як уникнути деструктивної дискусії під час розгляду бюджету 2024 у форматі «заберемо чи не заберемо»?
«1 - Змінити формулу нарахування військового ПДФО. 50% за місцем розташування частини, бо ця територія стає зоною підвищеної небезпеки та менш сприятливою для бізнесу. 50% ходять за місцем реєстрації кожного конкретного воїна. Бо мобілізація 1 військового - це мінус 1 робітник та менша економічна активність в конкретній громаді. Подібні ініціативи давно і багато разів проговорені з податковим комітетом і мають нарешті рухатись.
2 -Зафіксувати конкретний % від коштів військового ПДФО, який громади зобов'язані витрачати на потреби безпеки та оборони. Це повинно нівелювати вже згадану вище «конкуренцію» цими відсотками та чітко продемонструє пріоритетність підтримки ЗСУ», - зазначив чоловік.
Також він наголосив, що дійти до моделі рішення потрібно протягом липня-серпня, до моменту реєстрації Урядом проєкту бюджету на наступний рік.