«Діставати поетів з домовин шкільної програми»: у Луцьк приїхав київський незалежний театр «Дах»
![«Діставати поетів з домовин шкільної програми»: у Луцьк приїхав київський незалежний театр «Дах»](https://vsn.ua/storage/news/8ajdwSNmMEKfOPuljd9HzHQs10a2Dst1EjgYtkn7.png)
На четвер, 16 лютого у Луцьку запланована непересічна подія: київський незалежний театр «Дах» презентує мінімалістичну камерну оперу «Стус: Перехожий», з якою вже декілька років гастролює Європою. За час повномасштабної війни в Україні її бачили лише глядачі у Києві.
Напередодні з акторами вдалося поспілкуватися на неформальній пресконференції-нетворкінгу, де вони розповіли про те, як їхню творчість сприймають в Україні та за кордоном і наскільки слова Василя Стуса актуальні сьогодні.
Як розповіла співорганізаторка заходу, засновниця івент-агенції «FeelGood» Тетяна Зубрик, за трохи більш як два дні усі квитки на виставу продані, тож це свідчить про те, що запит на подібні події в Луцьку є. До слова, виручені гроші від продажу квитків будуть передані на благодійність для волонтерського штабу «Ангар».
![«Діставати поетів з домовин шкільної програми»: у Луцьк приїхав київський незалежний театр «Дах»](https://vsn.ua/storage/image-icons/QboqBSVWXI0BYFMsQf0BmdvbACnU3BrHMv2pqJd9.jpg)
«До Дня незалежності ми планували зробити низку заходів, покликаних пробуджувати культурну атмосферу, запланували привозити до Луцька непересічних людей. Ми думали, що запросити театр «Дах» до Луцька - це нереально. В акторів був щільний графік, гастролі за кордоном. Але під час повномасштабної війни, цю виставу в Україні бачили лише в Києві, більше – за кордоном. Тому стало трошки образливо, що в Україні цю виставу мало бачать, тож ми вирішили таки реалізувати цю ідею», - зазначає вона.
Опера «Стус: Перехожий» містить 10 спеціально створених композицій, заснованих на 12 віршах Василя Стуса. Актори Софія Баскакова, Ігор Димов та Володимир Руденко разом з тренером проєкту, драматургом Клімом розпочали роботу над нею у 2019 році, яка тривала рік. І з того часу вони почали ділитися своєю роботою з глядачами, часто їздили з нею за кордон.
![«Діставати поетів з домовин шкільної програми»: у Луцьк приїхав київський незалежний театр «Дах»](https://vsn.ua/storage/image-icons/WAg46RIPmr3pSTU6Heh8KMhR9M7x125KS6e3bWn8.jpg)
Вони зізнаються, що сприйняття віршів Стуса, які є глибокими, концентрованими, філософськими, змінилось з початком повномасштабної війни.
«Вона (вистава – ред.) вдруге народилась після повномасштабного вторгнення. Раніше це було про самого себе, про Стуса, заглиблення в якісь сенси, але після 24 лютого стало зрозуміло, що це про сьогодні. Стус для багатьох – складний, і це так і є. Коли я починала працювати зі Стусом, мені було важко. Він дуже концентрований, кожне слово має величезний зміст. Було важкувато і глядачам, і нам з цим матеріалом. А після 24 лютого, кожне слово стало зрозумілим кожному глядачу. На вистави стало приходити більше людей, вони більше стали потребувати цього», - зазначає Софія Баскакова.
![«Діставати поетів з домовин шкільної програми»: у Луцьк приїхав київський незалежний театр «Дах»](https://vsn.ua/storage/image-icons/p05dVwqR88LC4QeRMejXJTbgfZXH5kSxnOCPFjX5.jpg)
Поезія Стуса сьогодні, як ніколи, відгукується кожному українцеві, додає Володимир Руденко.
«У сьогоднішніх реаліях ти говориш слово, і розумієш, що це тут, що тобі ні до чого не треба тягнутися спеціально. Сьогодні це відбувається з кожним з нас. Ми можемо чесно побачити себе, пройти цей шлях з усіма жахіттями, які зараз відбуваються», - каже він.
Опера «Стус: Перехожий» має власну мету - розкрити Стуса і зняти з нього штамп «іконостасу», зробити його живою людиною, дати людям поштовх до розуміння, про що він говорив, в якому контексті і які це дало наслідки в культурному, мистецькому, ментальному усвідомленні того, хто ми є.
![«Діставати поетів з домовин шкільної програми»: у Луцьк приїхав київський незалежний театр «Дах»](https://vsn.ua/storage/image-icons/QYoGgCJEArMitlpNmpTzERhvwQwJTDpaBFHa2ety.jpg)
![«Діставати поетів з домовин шкільної програми»: у Луцьк приїхав київський незалежний театр «Дах»](https://vsn.ua/storage/image-icons/7ePRjwlT65RNaEOjIrlDfK9p4XxMyn5W6t4NDZxt.jpg)
![«Діставати поетів з домовин шкільної програми»: у Луцьк приїхав київський незалежний театр «Дах»](https://vsn.ua/storage/image-icons/SnGvTlL82V8mt7jIGfamORQdiCAkjgKdwRafoYoe.jpg)
![«Діставати поетів з домовин шкільної програми»: у Луцьк приїхав київський незалежний театр «Дах»](https://vsn.ua/storage/image-icons/XHEFG4E49M6l82xbNslw4K0YMS3H1erIZGiVq8oe.jpg)
«У нас Стус – символ, про який всі чули, але про якого нічого не знають, крім того, що він загинув у таборах і був борцем. З нього роблять ікону, і мета проекту - розкрити для себе цю персону. Актуалізувати його тексти і сенси. Для мене Стус - це справа мого життя. Я бачу великий сенс в тому, щоб діставати поетів з домовин шкільної програми», - розповів Ігор Димов.
![«Діставати поетів з домовин шкільної програми»: у Луцьк приїхав київський незалежний театр «Дах»](https://vsn.ua/storage/image-icons/qiv9MgKkwy1ZgKzG8t3hF4dWL1su99Woa9N4tWSf.jpg)
![«Діставати поетів з домовин шкільної програми»: у Луцьк приїхав київський незалежний театр «Дах»](https://vsn.ua/storage/image-icons/mMepWwJ1c703A1R1qKgb9gB42HRB0u3sOKvCtMe8.jpg)
Зі слів акторів, часто у шкільній програмі дітям надто абстрактно пояснюють хто такі поети, роблять з них ікон, що часто потім викликає несприйняття таких авторів як Стус.
«В школі нудота виникає не через те, що щось там погане, чи лінь. А просто в школі такі постаті як Стус, Шевченко, Франко, Леся Українка – штампи. Мовляв, це - борець за дуже важливі змісти. Питаєш: «Які?» «Дуже важливі: за Україну, народ». Але для дитини це абстрактно, вона не розуміє до кінця, що це. Їй хочуть створити ідеальну ікону, яка не має своїх сумнівів, у якої не виникає питань до життя. Ти не замислюєшся, що поет - це в першу чергу людина, не ставиш питання, якою вона була, що її гнівило. Поети так само відчувають, люблять, їх щось гнівить, у них є почуття, вчинки, вони роблять вибір», - каже Володимир Руденко.
В опері використані вірші з пізнього періоду творчості Стуса, часу другого арешту, заслання, коли він визрів як філософ і митець.
Усі твори покладені на музику. Але це не пісні в класичному розумінні. Музика тут виконує роль провідника, який покликаний донести слово, зміст, який у нього вкладений, до серця слухача.
«Музика – прямий шлях до серця, вона одразу потрапляє в тіло, і розкривається, і туди кладеться слово», - описує цю синергію Ігор Димов.
Над розробкою опери колектив працював рік. Вони зізнаються: шукали потрібну музику довго, до деяких композицій було до п’яти варіантів. Творчі пошуки тривали доти, доки не вдалося знайти той ритм, який би якомога більше підсилив поезію Стуса.
![«Діставати поетів з домовин шкільної програми»: у Луцьк приїхав київський незалежний театр «Дах»](https://vsn.ua/storage/image-icons/GSmsIidnDQMhMH8nwIZ9Oks4Ceq3rnjhfQ4wEfqT.jpg)
«В кожному вірші гарного поета є музика. Всі поети – музиканти, в них є ритм. Ти читаєш і підсвідомо відчуваєш: «О, це Дебюссі». Про Стуса Клім казав, що це рок по суті. Коли ми працювали, у нас не було так: «О, класна мелодія, давайте знайдемо вірш». Ні, тоді вірш не буде чути. Завжди йде спочатку слово, а потім має бути мелодія, щоб це слово було чути найкраще», - каже Софія Баскакова.
«Коли є оцей момент: ви чуєте слово поета, а я не брешу ні собі, ні вам, тоді це - правильний шлях», - додає Ігор Димов.
![«Діставати поетів з домовин шкільної програми»: у Луцьк приїхав київський незалежний театр «Дах»](https://vsn.ua/storage/image-icons/s8EfmNlSVvlc9azoWKnC7gf7cZzOU6MaRH94e5G7.jpg)
![«Діставати поетів з домовин шкільної програми»: у Луцьк приїхав київський незалежний театр «Дах»](https://vsn.ua/storage/image-icons/Ws2FnTt8nFZv4S0mbsxvJYjsjUgI8W0jDQxjV4r3.jpg)
![«Діставати поетів з домовин шкільної програми»: у Луцьк приїхав київський незалежний театр «Дах»](https://vsn.ua/storage/image-icons/rcTii6qco7eNknVtyMxBmxFAzAZ3GhIJsE09CpaM.jpg)
![«Діставати поетів з домовин шкільної програми»: у Луцьк приїхав київський незалежний театр «Дах»](https://vsn.ua/storage/image-icons/TQyj52XazFa8eS6iwVYQ9HMwkXZM0RrUI1ull6Xs.jpg)
![«Діставати поетів з домовин шкільної програми»: у Луцьк приїхав київський незалежний театр «Дах»](https://vsn.ua/storage/image-icons/AVjrkI89WL0RJEjYTRFBjrgkrf3FqFo475hjiCHG.jpg)
![«Діставати поетів з домовин шкільної програми»: у Луцьк приїхав київський незалежний театр «Дах»](https://vsn.ua/storage/image-icons/sIbiXT0XTXET5moXgmsKGMxyA4wXUHlMAi5JkFj0.jpg)
«У кожного поета – свій ритм. Приміром, у віршах Стуса - ритм потяга, в нього якось так побудоване слово. А в Тичини багато маршових ритмів, це й не дивно: війна, революція, постійні збройні конфлікти до 1923 року на території України. Але насамперед музика потрібна, щоб допомогти слову. Якщо вона заважає – її треба прибирати, бо головне – слово», - резюмує Володимир Руденко.
Наразі колектив працює над новою оперою уже на вірші Павла Тичини. А ще – часто їздить на гастролі за кордон, де їх приймають іноземці, цікавлять потім тим, хто такий Стус, контекстом. Приходять на їх виступи і українці, які вимушено виїхали з України, і емігранти, які виїхали раніше. Одного разу був випадок, коли глядачі не надто сприйняли оперу. Проте, додають актори, це було лише раз, а загалом за кордоном люблять, коли приїжджає «Дах».
![«Діставати поетів з домовин шкільної програми»: у Луцьк приїхав київський незалежний театр «Дах»](https://vsn.ua/storage/image-icons/DTU7ZBEHiygsM3UoG0unFP7t901GKFgSlbBnxUWH.jpg)
![«Діставати поетів з домовин шкільної програми»: у Луцьк приїхав київський незалежний театр «Дах»](https://vsn.ua/storage/image-icons/ZZr66T42BvePYNGa0YTqdlPz7uTglAq5KtdH56LD.jpg)
![«Діставати поетів з домовин шкільної програми»: у Луцьк приїхав київський незалежний театр «Дах»](https://vsn.ua/storage/image-icons/8Ugvpr3965yLg8A92NLWS63YGYqxYTE5Omjyq5BX.jpg)
![«Діставати поетів з домовин шкільної програми»: у Луцьк приїхав київський незалежний театр «Дах»](https://vsn.ua/storage/image-icons/pkiZ1kpiHGpfITEj3crIshuiNtu3trzWp4aLPW4T.jpg)
![«Діставати поетів з домовин шкільної програми»: у Луцьк приїхав київський незалежний театр «Дах»](https://vsn.ua/storage/image-icons/0QKNnfGd6leBzEBpxW7wBixjkuiICOHWCxeRWgIg.jpg)
![«Діставати поетів з домовин шкільної програми»: у Луцьк приїхав київський незалежний театр «Дах»](https://vsn.ua/storage/image-icons/JOC9sB1nXLBKcLQJBv8KDIsFKZDO5aDcWY9KiW09.jpg)
Читайте також:
- Танець «вічних» мелодій: у Луцьку виступив львівський квартет «Фенікс»
- У Луцьку відбувся благодійний концерт легендарного українського дуету «ТЕЛЬНЮК: Сестри».
- Черги з сотень людей: до Луцька приїхав відомий письменник та волонтер Сергій Жадан.
Юлія Малєєва
Фото Людмили Герасимюк, надані організаторами