Футболістам війна не загрожує? Клуби Прем'єр-ліги пояснили, чи мобілізують їхніх гравців
3 команди Української Прем'єр-ліги зараз не підлягають мобілізації. Йдеться про гравців «Шахтаря», «Динамо» та «Оболоні». Ці клуби визнані підприємствами, що є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.
Про це стало відомо з матеріалу Tribuna.
«Дніпро-1», «Зоря» та «Минай» – наразі працюють над отриманням цього статусу. Ще 4 команди відповіли, що не мають броні – це «Верес», «Рух», «ЛНЗ» та «Металіст 1925» не мають броні.
Інформація про інші 6 клубів УПЛ: «Кривбас», «Полісся», «Чорноморець», «Колос», «Ворскла» та «Олександрія» - невідома.
Журналісти відправили запити у всі 16 клубів УПЛ з наступними питаннями:
1. Чи мають гравці та працівники клубу бронь від мобілізації? 2. Якщо так, то який загалом механізм отримання броні для футболістів та працівників клубу? 3. Чи має клуб статус критично важливого підприємства?
«Шахтар»
«Інформуємо, що клуб отримав статус підприємства, яке є критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, у відповідності з положеннями Порядку та критеріїв визначення підприємств, установ і організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 р. No 76 «Деякі питання реалізації положень Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» щодо бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час» (далі – Порядок).
Механізм бронювання військовозобов’язаних працівників підприємств, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період визначений п.8 Порядку.
Варто зазначати, що футбольні клуби не наділені додатковими перевагами чи спрощеннями в процесі бронювання своїх працівників. Бронювання здійснюється на загальних підставах, які застосовуються до всіх підприємств, наділених відповідним статусом. Клуб подає відповідний пакет документів до центрального органу виконавчої влади за відповідною сферою управління (прим. Міністерство молоді та спорту України), який в подальшому розглядається Генеральним штабом Збройних Сил та Мінекономіки. За результатами розгляду Мінекономіки приймає рішення про бронювання військовозобов’язаних або відмову в бронюванні.
Клуб здійснює бронювання своїх військовозобов’язаних працівників, включаючи футболістів, відповідно до положень Порядку. Клуб позбавлений законної можливості надати конкретну інформацію щодо заброньованих працівників, враховуючи обмеження діючого законодавства».
«Динамо»
«Військовозобов’язані футболісти ФК «Динамо» (тобто ті, хто старше 27 років), а також частина інших працівників нашого клубу заброньовані в порядку, визначеному чинним законодавством України.
ФК «Динамо» визнаний критично важливим для функціонування економіки підприємством відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №76 від 27 січня 2023 року. Саме цей документ детально визначає право, механізм та процедуру бронювання частини співробітників нашого підприємства, або будь-якого іншого, що має статус критично важливого.
Зазначимо, що 17 травня 2023 року Наказом Мінспорту ФК «Динамо» було визнано таким, що відповідає чотирьом (із трьох необхідних) критеріям критично важливого підприємства. Серед показників, на підставі яких ухвалене таке рішення, – сплачена сума податків, рівень заробітної плати в клубі, відсутність заборгованості по ЄСВ та важливість для сектору національної економіки у сфері фізичної культури і спорту».
«Дніпро-1»
«Спортивний клуб «Дніпро-1» відповідає критеріям, визначеним Кабміном України, для надання підприємству статусу критично важливого для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.
Зараз триває оформлення документів, які підтвердять цей статус та дадуть можливість отримати бронювання для співробітників».
«Верес»
«ПАТ «РНК «ВЕРЕС» не має статусу критично важливого підприємства. Тому наразі працівники, в тому числі гравці та тренерський штаб, не мають броні від мобілізації».
«Рух»
1. Ні, жоден футболіст і працівник ФК «Рух» не мають броні від мобілізації.
2. Нам невідомий цей механізм.
3. Ні, ФК «Рух» не має такого статусу.
ЛНЗ
«Броні ні в кого немає.
Механізму отримання броні для футболістів і працівників клубу не існує.
Клуб не має статусу критично важливого підприємства».
«Металіст 1925»
«Гравці та працівники клубу броні не мають. Відповідно, клуб не має статусу критично важливого підприємства».
«Кривбас»
«Поки на ці питання не можемо надати вам відповідь. Тому залишимо без коментарів».
«Полісся»
Відповідь від клубу: «Немає відповіді від клубу щодо запиту».
«Чорноморець», генеральний директор Анатолій Мисюра
«Футбольний клуб «Чорноморець» – керівництво, тренерський штаб, гравці, персонал – усвідомлює, що в країні війна. Що країну треба захищати, незалежно від того, де ти знаходишся: на «нулі» або в тилу. В першу чергу всі ми маємо працювати на перемогу. Професійні військові ми або люди, що ніколи в житті не тримали зброї.
Питання мобілізації представників футбольного клубу, безумовно, важливе, актуальне питання. Але це, насамперед, внутрішнє питання самого клубу. І «Чорноморець» максимально відповідально до нього поставиться».
«Минай»
«Вивчаємо це питання і плануємо подавати документи на отримання статусу критично важливого підприємства».
«Зоря»
У «Зорі», клуб йде офіційним шляхом. Луганці підготували всі документи, відправили у відповідні органи і чекають на рішення.
«Колос»
У клубі повідомили, що без коментарів на ці питання.
«Ворскла»
На запит клуб відповіді не надав. Як стало відомо Tribuna.com, ознаки критично важливого підприємства у «Ворскли» є, але ці важелі клуб не задіював. Колектив полтавців, окрім футболістів, перебуває на обліку.
«Олександрія»
У клубі повідомили, що без коментарів на ці питання.
«Оболонь»
У грудні журналіст Михайло Співаковський у випуску «ТаТоТаке» повідомив, що у клуб надійшла «колективна повістка» на 25 осіб. Згодом «пивовари» видали офіційну заяву, в якій заперечили цю інформацію і заявили, що футболісти мають бронювання.
«ФК «Оболонь» Київ згідно постанови КМУ від 27 січня 2023 року №76 отримав статус критично важливого підприємства для функціонування економіки. Відповідно футболісти клубу, які є військовозобовʼязаними, отримали бронювання на період мобілізації».
Пізніше ці слова прибрали з заяви на офіційній сторінці клубу в інстаграмі через негативну реакцію суспільства. І зараз вона виглядає ось так.
У розмові з Tribuna.com в «Оболоні» підтвердили, що гравці мають бронь, а клуб – статус критично важливого підприємства.
«Ми проти того, щоб з футболістів робили недоторканих, але ситуація має бути вирішена»
Питання бронювання та мобілізації є дуже важливими, важкими та чутливими для українського суспільства. Тривалий час в українському футболі воно взагалі не піднімалося. Відкрито на цю тему говорить директор «Оболоні» Олександр Різниченко.
Зокрема, у коментарі для телеграм-каналу УПЛ ТБ Різниченко сказав: «Ми повинні відпрацювати питання щодо бронювання футболістів, якщо хочемо проводити чемпіонат». Повний коментар тут.
У розмові з Tribuna.com директор «Оболоні» пояснив, чому це потрібно.
«Це надзвичайно складне питання, але його в будь-якому випадку потрібно якось вирішувати. Ми проти того, щоб з футболістів робили недоторканих. Гравці повинні відчувати відповідальність і бути вдячні за те, що вони грають у футбол завдяки молодим людям, які зараз на фронті.
Ми ніде не афішуємо, що створили благодійний фонд, купуємо дрони та допомагаємо військовим. Це обов’язок кожного свідомого громадянина.
Якщо ми розпочали чемпіонат України з погодження президента України, то ця ситуація має бути залагоджена. Кількість професійних футболістів, тренерів і працівників клубів, які мають професійні контракти і зареєстровані в УАФ – це півтори тисячі людей. Якщо брати їх в межах України, то це дуже мала кількість.
Структура клубу УПЛ – це перша команда, U-19, жіноча команда, дитяча школа. Йдуть розмови про чемпіонат U-21. Якщо з футбольного клубу призвати 3-5-6 футболістів, коли йде чемпіонат і неможливо заявити нових виконавців, то команді просто треба буде знятися. А це великі кошти, які інвестор вкладає у розвиток.
Другий момент – на даний час професійний футбол, де працюють чесно та відкрито, є великим платником податків. У свій час Наполеон сказав, що війна – це гроші, гроші і ще раз гроші.
Якщо піде така тенденція, то де тоді брати футболістів у збірні команди? Маємо надію, що нове керівництво УАФ буде вирішувати ці питання, щоб чемпіонат продовжувався. Якщо підхід до цього питання інший, то треба закінчувати чемпіонат і йти воювати.
В нинішній ситуації ми повинні зробити все і зобов’язати футбольні клуби, щоб футболісти упорядкували свої військово-облікові документи. Ті клуби, які працюють відкрито і сплачують податки, можуть спокійно пройти перевірку на критерії та отримати необхідний статус».
Читайте також:
- «Неможливо замінити»: музичний продюсер Нацвідбору на «Євробачення» заявив, що артистам потрібна бронь від мобілізації
- З якими хворобами органів дихання й системи кровообігу не мобілізують у 2024 році: список
- «Обмежено придатний» офіцер відмовився від мобілізації через хворий хребет: як його покарали
- Відстрочка та мобілізація з 1 лютого: діагнози, з якими не призиватимуть