Гучна справа про контрабанду на пів мільярда: винесли вирок чоловіку співробітниці Волинської митниці

корупція митниця Волинь

Одному з учасників злочинної організації, яка займалася незаконним перевезенням дороговартісної техніки через Волинську митницю, Андрію Хавхуну винесли вирок. Чоловіку, що пішов на угоду зі слідством, дали два роки умовно та призначили штраф у 255 тисяч гривень.

Про це йдеться у вироку Любомльського районного суду Волинської області, пише Сила правди.

На початку листопада минулого року Національне антикорупційне бюро та Спеціалізована антикорупційна прокуратура повідомили, що викрили масштабну схему незаконного перевезення товарів через Волинську митницю. 

«Як встановило слідство, за період вчинення злочину його учасники під керівництвом колишнього працівника правоохоронних органів у змові зі службовими особами Волинської митниці здійснювали незаконне переміщення високоліквідних товарів (мобільних телефонів, комп’ютерної техніки, одягу відомих виробників тощо) через міжнародний пункт пропуску «Ягодин», – заявили правоохоронці.  

Йшлося про перевезення товарів з країн Євросоюзу без декларування, а також під виглядом товарів, митна вартість яких була значно меншою. Сума збитків держави від цих оборудок, за даними слідства, становила понад 475 мільйонів гривень. Восени 2023-го у справі оголосили підозри низці осіб: п’ятьом службовцям Волинської митниці та ще п’ятьом фізособам. Відбулося затримання організатора злочинної схеми. 

Підозрюваним в організації оборудок виявився колишній співробітник СБУ Олександр Громик. Водночас співучасником схеми став уродженець Любомля Андрій Хавхун, якого нещодавно судили.

За матеріалами справи, у жовтні 2017-го за вказівкою Громика Андрій Хавхун придбав вантажний фургон «Рено мастер». Транспортний засіб він зареєстрував у сервісному центрі МВС та отримав на нього номерні знаки. Приблизно через тиждень чоловік подав заяву до сервісного центру про втрату документів й натомість отримав нове свідоцтво на транспортний засіб, а окрім того – нові номерні знаки. 

Наприкінці лютого 2018 року Андрій Хавхун разом зі спільником виїхав на фургоні з дійсними номерами через пункт пропуску «Ягодин» у Волинській області. По дорозі до митного пункту на території Польщі вони замінили номерні знаки на нібито втрачені. Із «загубленими» номерами чоловіки перетнули кордон з Польщею та згодом прибули до Чехії, а саме, до логістичного складу корпорації «ASBISC Enterprises PLS». На складі вони отримали товар та документи на нього і виїхали назад до митного пункту у Польщі. 

Безпосередньо перед проходженням польського контролю спільник Хавхуна залишив транспорт. Він самостійно перетнув кордон і очікував на нейтральній території. Хавхун перевіз товар за отриманими документами, а на нейтральній смузі вони зустрілися та повернули на транспорт дійсні українські номери. Надалі вже спільник самостійно перевіз товар через пункт пропуску «Ягодин» до України без декларування, а на українській митниці цього «не помітили». 

Таким чином, як встановила експертиза, розмір збитків склав 2,96 мільйона гривень. Зазначається, що це розмір митних платежів, які мали б заплатити у разі законного перевезення товарів.

У вироку йдеться ще про три випадки перевезення товару без декларування за участі Андрія Хавхуна. Товар завозився впродовж лютого-березня 2018 року, а сукупний розмір збитків склав ще 12,6 мільйона гривень. 

«Схема ввезення комерційних товарів за допомогою вантажних фургонів без їх декларування повинна була використовуватися злочинною організацією при здійсненні ввезення мобільних телефонів, аксесуарів до них, іншої комп’ютерної техніки, здебільшого виробництва торгової марки «Apple», інших коштовних товарів», – вказується у вироку суду.  

Гучна справа про контрабанду на пів мільярда: винесли вирок чоловіку співробітниці Волинської митниці

Автівку «Рено мастер» неодноразово реєстрували на інших учасників схеми, які теж «губили» номерні знаки. Відтак, між кордонами «губився» і товар. 

У 2019 році злочинна група перевозила дороговартісні речі й за схемою мінімізації митних платежів. Як стверджує слідство, організатор схеми підшукав для цього українські підприємства, від імені яких готувалися фейкові контракти на постачання з-за кордону відносно дешевого товару, зокрема будівельних матеріалів та деревостружкових плит (листів ДСП). У справі фігурує чотири таких підприємства – ТОВ «Сток сіті», ТОВ «Альянс білдінг груп», ТОВ «Альфа буд монтаж», ТОВ «Проект буд інвест». 

Через польський кордон справжні товари перевозилися за правдивими документами, а на українському — декларувалися як дешеві товари, які нібито постачалися за контрактами. 

Одну з партій за такою схемою перевезли через пункт «Ягодин» 18 березня 2019 року. Тоді сума митних платежів, які підлягали нарахуванню та сплаті, складала 20,3 мільйона гривень. Натомість за дешеві товари, які нібито імпортувало ТОВ «Сток сіті», заплатили 293 тисячі гривень. Співробітники митниці не проводили справжній огляд транспорту і не документували злочин. У перевезенні цієї партії та низки інших також брав участь Андрій Хавхун. У суд обвинувальний акт щодо нього передали 26 лютого 2024 року разом з угодою про визнання винуватості. За угодою, яку 18 березня затвердив суд, обвинуваченого оштрафували на 255 тисяч гривень та призначили конфіскацію майна, окрім нерухомого. Також Хавхун отримав п’ять років тюрми, втім це покарання замінили на два роки іспитового терміну. Цей вирок вже набрав законної сили.

З державного реєстру декларацій відомо, що дружина Андрія Хавхуна Олена Капітан працює інспектором відділу контролю митної вартості управління митних платежів на Волинській митниці. За її декларацією, у 2023 році Андрій Хавхун не мав жодного транспорту, грошових збережень, а з-поміж надходжень вказав лише 53 гривні виплат від «Приватбанку» за програмою Сashback. У 2017 році Андрій Хавхун декларував «рено мастер», придбаний у жовтні 2017-го року, який фігурує у цій кримінальній справі. 

Головному фігуранту справи Олександру Громику Вищий антикорупційний суд ще 10 листопада 2023 року обрав запобіжний захід – тримання під вартою з можливою заставою у 80,5 мільйона гривень. З того часу Громик утримувався в СІЗО у Києві. За останньою відомою ухвалою, йому продовжили тримання під вартою до 28 квітня 2024 року, однак зменшили розмір застави до 42,3 мільйона гривень.

В Україні Олександр Громик – офіційно безробітний. Натомість, за твердженням слідства, він був фактичним власником і керівником ПП «СІА-Брок», яке винаймало приміщення в зоні митного контролю на «Ягодині». Співробітники «СІА-брок» також фігурують у кримінальній справі щодо контрабанди на пів мільярда. 

Читайте також:

Можливо зацікавить