Хто зобов’язаний прийти в ТЦК без повістки в лютому 2025

Хто зобов’язаний прийти в ТЦК без повістки в лютому 2025

Від початку 2025 року на військовозобов’язаних українців чекають зміни у бронюванні та призову на службу. Верховна Рада України 15 січня підтримала законопроєкт №12405, що передбачає чергове подовження загальної мобілізації. 

Про це пише видання NV.

Громадяни під час воєнного стану зобов’язані з’являтися за викликом до ТЦК у строк та місце, зазначені в повістці для визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду, уточнення даних та виконання інших обов’язків на військовому обліку. Проте, існують випадки, коли громадяни зобов’язані самостійно звернутися в ТЦК.

Кому потрібно прийти до ТЦК у 2025 році

Порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку — тягне за собою накладення штрафу, який може подвоюватися у разі його несплати.

Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою статті 210, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, а також вчинення такого порушення в особливий період — тягнуть за собою накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Таким чином, закон встановив обов’язок з актуалізації свої даних протягом 60 днів (починаючи з 18 травня) для таких категорій:

  • призовники — 17−25 років, які мають посвідчення про приписку;
  • військовозобов'язані - 25−60 років, які мають тимчасове посвідчення або військовий квиток;
  • жінки-медики та жінки-фармацевти, які перебувають на військовому обліку.

Громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України чи проходять службу у військовому резерві, зобов’язані:

  • прибувати за викликом районного ТЦК, Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки України для оформлення військово-облікових документів, приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів;
  • проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії відповідного ТЦК, закладів охорони здоров’я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України — за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України.

Також в умовах воєнного стану всі чоловіки віком від 18 до 60 років повинні прийти в ТЦК, якщо потрібно:

  • змінити місце проживання в межах України;
  • виїхати за кордон не більше ніж на 3 дні;
  • повідомити про втрату військово-облікового документа;
  • підтвердити право на відстрочку.

Для громадян, які самостійно прибули до ТЦК та підлягають направленню на навчання (підготовку) у зв’язку з призовом на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, час явки до територіального центру комплектування та соціальної підтримки встановлюється протягом двох місяців з дня проходження військово-лікарської комісії.

Дві функції вже частково переведено в електронний режим. Уточнення даних можливе дистанційно через застосунок Резерв+, це місце проживання, телефон і пошта, а всі інші дані надходять в справу автоматично. Інша функція — отримання і продовження відстрочки — для студентів, заброньованих, осіб з інвалідністю та багатодітних батьків не завжди треба йти в ТЦК для отримання відстрочки.

Таким чином, без повістки в ТЦК треба йти, якщо:

  • потрібно стати на військовий облік;
  • потрібно знятися з обліку або стати на облік за новим місцем проживання;
  • потрібно поїхати з України більш як на 3 місяці;
  • потрібно повідомити про втрату військово-облікового документа;
  • підтвердити право на відстрочку.

Поважними причинами неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці, які підтверджені документами відповідних уповноважених державних органів, установ та організацій (державної та комунальної форм власності), визнаються:

  • перешкода стихійного характеру, хвороба громадянина, воєнні дії на відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у визначені пункт і строк; 
  • смерть його близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини (чоловіка).

У разі неприбуття громадянин зобов’язаний у найкоротший строк, але не пізніше трьох діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.

Кому не потрібно йти до ТЦК 

Обов’язок йти до ТЦК для оновлення даних не поширюється на громадян, які виключені з військового обліку, тому їм таке оновлення проводити не потрібно. Проте, хоча б один раз кожному треба прийти в ТЦК, щоб отримати відмітку про виключення у військовий квиток.

За новим законом, виключенню з військового обліку у ТЦК та СП підлягають громадяни, які:

  • припинили громадянство України;
  • визнані непридатними до військової служби;
  • досягли граничного віку перебування в запасі.

На загальному військовому обліку перебувають резервісти, а також військовозобов'язані, які не заброньовані за центральними та місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і закладами освіти незалежно від підпорядкування і форми власності на період мобілізації та на воєнний час.

На спеціальному військовому обліку перебувають військовозобов'язані, заброньовані за центральними та місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями на період мобілізації та на воєнний час.

Особливості ведення військового обліку резервістів в органах військового управління, військових частинах, у відповідних міських (районних) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки встановлюються Генеральним штабом Збройних Сил України.

 Читайте також: 

Можливо зацікавить