Коли перший раз грав на похороні, то злякався трохи: 13-річний музикант з Рівненщини грає на прощаннях з військовиками на Волині

Музикант Денис Гапонюк

Денис Гапонюк родом з села Верба, що в Дубенському районі. Він грає на трубі в оркестрі чотири роки, з яких півтора — виконує композиції на прощаннях. Зі слів хлопця, він почав грати на похованнях, бо в селі мало музикантів, тож  доводиться їздити грати на прощаннях і в інші громади області, а інколи й Волині.. А найскладніше, каже, це процесія — коли доводиться грати й одночасно йти до шести кілометрів.

Про юного музиканта пише «Суспільне»

 Окрім нього, в останню дорогу бійців проводжає ще двоє дітей та троє дорослих. Один з них — керівник оркестру Андрій Миколайчук.  

«В оркестрі я граю приблизно 4 роки, на похоронах — півтора року. Я граю на похоронах, тому що немає музикантів, щоб замінити. В селі мало трубачів. Мені дзвонять, як коли, можуть і ввечері подзвонити, можуть вдень сказати. Дзвонять і кажуть: «Треба грати похорон». Я зранку збираюся і їду на похорон. Збираємося в одному місці, забираємо інструменти, і їдемо», — каже хлопець.

Керівник духового оркестру Андрій Миколайчук налаштовує учню інструмент і перевіряє звук. Пробують грати «Боже великий єдиний».

«Учнів у нас близько 15, до 20 — це учасники духового оркестру будинку культури. Є різна вікова категорія: є в нас і 26 років, учениця, скажемо так, учасник оркестру, наша бібліотекарка, є і 70 років — Володимир Іванович, мій вчитель, який відповідає за ударні інструменти, є і 5-6 клас, учні. Батьки в нас молодці, і всі розуміють. Бо на похоронах грати не кожний батько з матір'ю відпустить свою дитину, це ж такий стрес. В нас навпаки: треба — значить, треба», — пояснює наставник. Андрій Миколайчук починає збиратися.

Каже, привезли полеглого військового, треба грати чин похорону: «поп'ємо кави та й будемо їхати помаленьку. Я ще не всім зателефонував. Сьогодні на уроки не йдемо, їдемо на похорони».

Керівник телефонує до учнів. Пакує серветки, котлети і хліб. Їдуть за інструментами, забирають учасників оркестру. Беруть барабана.

«Я пам'ятаю, як мені перший раз подзвонили грати на похороні, я навіть трохи злякався, бо я ні разу не був, ні на одному похороні. Приїжджаємо до хати, перед тим, як прийде священник, то граємо. З хати йдемо до церкви, то граємо. Від церкви до могилок граємо і на могилках граємо. Максимально 3-4 години, десь так. В більшості у Вербі граємо. Були біля Радивилова, в Млинові. Нам за це не платять, ну бо як можна брати гроші за людей, які наш спокій захищають? Мої батьки сприймають добре, що граю на похоронах. Через те, що вони розуміють, як це віддати шану героєві, який поліг за нашу Україну», — розповідає Денис Гапонюк.

«Один раз привезли в нашу громаду молодого хлопця. Зовсім молодого, ще не одруженого. Я не стримав сльози. Я заплакав. До цього не звикнеш, але мусиш себе тримати в порядку, в належному стані, не піддаватися емоціям, тому що це все-таки робота, її треба виконати. Це не дуже добра річ, стрес для дітей, та й для дорослих, але просто коли вдумуєшся, що вони там віддали життя, то ми тут мусимо робити все від нас залежне. Або твій однокласник, або родич, або сусід, або колега по роботі, тому це завжди болісно. І ніколи не було такого, щоб хто сказав, що я там не буду чи не хочу — вони знають, що це їхній обов'язок, і виконують його», — каже Андрій Миколайчук.

«Це ще як яка людина: якщо ти її добре знаєш, тоді важко. Коли приїжджаю на похорон, стараюся не сприймати близько до серця, в більшості в ноти дивитися, щоб не сприймати це все, — ділиться Денис Гапонюк.

Село віддалене від райцентру, музикантів бракує, тому діти з самого початку і брали участь, пояснює Андрій Миколайчук:

«Люди знають і в громаді, і за межами громади, в районі, що ми провадимо військових в останню дорогу. Граємо з 2014 року, коли перших хлопців почали привозити. Склад мінявся: хтось додавався, хтось ішов, але більш-менш отак граємо весь час — хто просить, нікому не відмовляємо. Підрахунок не ведемо, але багато хлопців, тому що везуть і везуть»,- каже він.

Діти співають «Остання путь», керівник підспівує. Денис Гапонюк розповідає, що найважче грати під час руху:

«Стояти — то ще можна грати і важчі п'єcи. А так граємо, можна задихатися. Максимально в мене було десь шість кілометрів, може й більше там трохи. Ми йшли від сільської ради до церкви в нас в селі. Як яка дорога, як скільки йти. Було, що йшли з одного села в наше село, то грати було важко. Але мені розказували, що йшли й більше — 15 кілометрів.  Коли мороз на дворі, то не граємо, бо труби замерзають. Інструменти старенькі. Слава Богу, що вони є, і ще поки що ми маємо на чому заграти, але треба, щоб оновлювалися. Хороший інструмент — це велика доля успіху будь-якого музиканта»,- розповів він.

Оркестр грає гімн України. Військові стріляють салют. Робота музикантів завершена. За мить всі охочі зможуть підійти і попрощатися із воїном.

Читайте також:

Можливо зацікавить