На Волині донька 90-річного дідуся просила про допомогу, а їй відмовили

Павло Юхимович мешкає у селі Піщане, що на Камінь-Каширщині. Живе разом із донькою Любов’ю Павлівною та неповнолітнім внуком. Вони втрьох і доглядають старенького. Нещодавно дідусь переніс інсульт і вже не може навіть самостійно поїсти. Дідусеві вже виповнилося 90 років. Коли журналісти вперше його побачили, він ще міг ступити кілька кроків. Тепер же, каже донька, став зовсім лежачим.
Любов Павлівна розповідає, що хотіла оформити за батьком офіційний догляд. Але їй, каже, відмовили, - йдеться у сюжеті каналу Аверс.
«Був в діда син оформлений. Він помер. 50 років було — онко. Помер він, був оформлений. А зараз, щоб мені стати за ним оформленням — куда не кидалася, не можу я оформитися. І на роботу мені не влаштуватися — нема ніякої. Я не можу його оставити. Дитина ж не буде сидіти. Він так само хоче десь учитись», — бідкається жінка.
Поки батько ще мав сили, жінка час від часу їздила до Польщі на заробітки. Тепер — постійно біля нього, бо залишити на когось старенького не може.
«І його ж так само підняти, їсти подати, бо сам не може він поїсти», — додає жінка.
Любов Павлівна зверталася до місцевої влади, щоб оформити догляд, але у відповідь отримала лише відмову — на словах.
«Може, були б якісь виплати, і йшов би стаж, бо ж дідусева пенсія іде на ліки, а за що жити? Ви мені скажіть — а чого не можна? Яка причина? Ви, каже, як дочка, должни так доглядати», — переказує слова чиновників Любов Павлівна.
Жінці вже майже 50. Працювати не може, бо постійно біля хворого батька. Якщо треба кудись поїхати, викликає сестру з Ковеля, щоб хтось побув із дідусем.
«То ж ви самі бачите, це в якому віці, що він потребує такої допомоги. Щоб йому було вдома. Кажуть, ви нічого не доб’єтеся — війна. Ви нікуди не кинетеся — бо війна», — такі слова, каже, чула не раз.
Їй радили звертатися до суду.
«Ну який ж це суд? За що судитися? За рідного тата, що треба оформитися по догляду?», - обурюється волинянка.
Уже понад рік, як фінансування виплат по догляду держава переклала на плечі місцевих громад. З державного бюджету більше не виділяють коштів на ці потреби.
«Закінчилась виплата допомоги по догляду за інвалідом першої групи — колись "пристарілим" називалося — тобто 80 і старше років. До 31 грудня 2023-го. З 1 січня 2024-го такі допомоги перейшли в органи місцевого самоврядування — територіальні громади», — каже заступник начальника управління соціальної та ветеранської політики Камінь-каширської РДА Віталій Леонець.
У подібних випадках, як із Павлом Юхимовичем, рідні мають право звернутись із заявою на оформлення догляду. Але рішення — давати виплати чи ні — приймається лише після обстеження.
«Вони приїжджають, обстежують. Медик каже, чи йому потрібно сторонній догляд чи ні. Соціальний захист це має право нарахувати. А так от просто на словах сказати — "ні" — то не підстава», — пояснює Віталій Леонець.
У Камінь-Каширській міськраді заявили, що офіційного звернення від пані Любові не було, і відмови їй також не давали. Хто саме дав їй таку "усну консультацію" — невідомо. Начальниця соцзахисту запевняє, що все розглянуть, якщо буде заява.
«Напише заяву, пакет документів я дам ось тут — і все. Ми розглянемо повністю її звернення, як положено по інструкції. Їдемо, комісіюємо, все зробимо, як треба. І тоді вже дамо відповідь», — кажу начальниця соцзахисту Галина Назарук.
Читайте також:
- На Волині донька Героя вимагає, щоб його перепоховали з військовими почестями: що відомо
- 90 років мудрості: волинянка відзначила поважний ювілей