Не більше ста гривень на людину: чому сповільнюється держпрограма «Національний кешбек»

Держпрограма «Національний кешбек» сповільнюється: чому виплати стають меншими

Програма «Національний кешбек» поступово втрачає динаміку зростання, що підтверджується зниженням середнього розміру виплат для учасників та уповільненням темпів приєднання виробників.

Про це в Telegram написав голова парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев, пише НВ.

«Найімовірніше, «потенціал зростання» поступово вичерпується (якщо ще не вичерпався), і далі загальні щомісячні суми крутитимуться біля нині досягнутих відміток, а виплати на одну людину — на рівні 100 грн», — написав він.

За словами Гетманцева, січневе зниження обсягу накопичених коштів у рамах держпрограми відбулося у зв’язку зі сповільненням темпів купівлі товарів, адже в грудні українці купували їжу та подарунки на свята, тоді як січень був звичайним робочим місяцем.

Він додав, що про середній розмір виплати одному учаснику програми вже два місяці не згадують, проте динаміку можна простежити.

«У листопаді 2024 року, розділивши 232 млн грн, перерахованих у вигляді кешбеку коштів, на 2 млн одержувачів, маємо середню виплату 116 грн; у грудні 436 млн грн треба вже розділити на 4,5 млн учасників програми, а в січні 2025 року — 414 млн грн на більш як 5 млн», — наголосив голова комітету.

Гетманцев нагадав, що автори програми ставили за мету виплачувати 3 млрд грн/квартал, тобто 12 млрд грн/рік, які мали б через купівлю певної категорії товарів повернутися в економіку і підтримати вітчизняного виробника та постачальника послуг.

Однак голова комітету сумнівається, чи стануть стимулом для економіки накопичені за п’ять місяців майже 1,3 млрд грн, із яких реально виплачено 388,4 млн грн, що вже мали змогу повернутися окремим категоріям виробників (а накопичене за грудень-січень стане доступним лише наприкінці лютого та витрачатиметься переважно в березні).

При цьому він зазначив, що показовою є реакція виробників, темпи приєднання до участі в програмі яких фактично майже зупинилися. За його словами, у середині листопада-2024 у програмі брали участь 1586 виробників (324 тис. товарів), наприкінці грудня — 1665 виробників (360 тис. товарів). Станом на початок лютого-2025 у межах програми налічується понад 1700 виробників (365 тис. товарів).

Читайте також:

Можливо зацікавить