«Ремонти доріг, розширення кладовища та затоплення міста»: як живе комунальний Луцьк у воєнний час
З запровадженням у країні воєнного стану Кабмін зупинив фінансування капітальних ремонтів. Відчув це і Луцьк. Зокрема, у місті не встигли завершити ремонт проспекту Волі, а також доведеться до нашої Перемоги зачекати з запланованими капітальними роботами на дорогах та у дворах.
Але попри це деякі роботи у місті проводяться, хоч і дається це складно через недостатність фінансування. Чим живе сьогодні комунальний Луцьк та на що найчастіше нарікають лучани з ВСН поділився очільник департаменту житлово-комунального господарства Луцька Микола Осіюк.
- Які поточні ремонти доріг та дворів заплановано до кінця року у місті?
- Сьогодні у Луцькій громаді ремонтують дороги, наразі уже заасфальтовано близько 3 тисяч м2. Максимально намагаємося підготувати місто до зимового періоду. Проте деколи підрядники зазначають, що виконуватимуть роботи за сприятливих погодніх умов, і тому доводиться з кожним особисто спілкуватися, аби знати ситуацію. Також багато чого залежить від умов оплати, адже на сьогодні цей напрямок складно фінансується і з казначейства цього місяця кошти ще не виходили.
- З міського бюджету планують виділити 15 мільйонів гривень на дороги. На що саме підуть ці гроші?
- На поточний ремонт, утримання та підготовку доріг Луцької громади до зимового періоду. Зокрема, це буде асфальтування ям та закидка швів аби дороги у цей період були в належному стані. Хоч зараз і воєнний стан, але мусимо проводити тендери.
- Чи відомо коли завершиться ремонт на проспекті Волі?
- Декілька днів тому там провели підсипку виїздів, і наразі усі роботи по капітальному ремонту цього проспекту призупинені. Адже відповідно до рішення Кабміну, фінансування усіх ремонтних капітальних робіт призупинено на рівні країни.
- Де у місті найпроблемніші ділянки серед доріг, дворів та будинків, які потребують термінового ремонту?
- На мій погляд критичних об'єктів у місті немає. Ми намагаємося максимально усе робити, десь ямковий ремонт, десь управителів змусити відремонтувати дах чи будинок.
- На що найчастіше скаржаться лучани?
- По-різному буває: під час дощу скаржаться на ями, прибирання, мережу зливової каналізації, а вона була ще розрахована на забудову радянського союзу. Якоїсь конкретної статистики немає, усе ситуаційно. Ми щодень реагуємо на ці заяви. Я навіть завів собі спеціальну папку, де фіксую скарги, які надходять на «гарячу» лінію міськради та їх щоденне вирішення.
- Під час сильних дощів часто затоплює ділянку дороги на проспекті Відродження, біля міської лікарні та РАЦСу. Що з цим робити?
- Біля РАЦСу цьогоріч не було підтоплень, натомість у районі поліклініки збирається вода. Це пов'язано з великою кількістю забудов на території Липин Підгайцівської громади. І під час дощів вся вода аж з Теремнівської йде на проспект Відродження. А там проходить ще зливова каналізаційна труба діаметром 60 сантиметрів, яка не справляється з такою кількістю опадів. Адже при будівництві цього проспекту її мало вистачити, але це велика ділянка з якої вся вода сходиться в одне місце - від кільця Північного ринку, половини проспекту Молоді й частина Відродження. Зараз там потрібно прокласти нову трубу діаметром 80 сантиметрів або ж метр, яка зможе прийняти цю воду.
На сьогодні замовлено проект капітального ремонту Відродження, куди входить і прокладання нової зливової труби. Але наразі усі роботи призупинені згідно з урядовою постановою. Сподіваюся скоро буде Перемога і ми будемо відновлювати Україну та покращувати наше місто.
- Лучани часто нарікають на зупинку ліфтів, з чим це пов'язано?
- Зараз зупинені близько 30 ліфтів на капітальний ремонт, але фінансування цих робіт відбувається лише в поодиноких випадках знову ж таки через вищевказану постанову. Загалом старі ліфти потрібно капітально ремонтувати кожні чотири роки, а нові - після 25-и років експлуатації. Але якось знаходимо кошти і проводимо певні роботи. Загалом у місті 30% ліфтів, які потребують ремонту.
- У лучан сьогодні зростають борги за комуналку, чим це може загрожувати?
- Є прохання вчасно оплачувати за житлово-комунальні послуги, особливо за воду, опалення, вивіз сміття, бо наші комунальні підприємства потребують цього, і їхні працівники подекуди несвоєчасно отримують зарплату, йде затримка з закупівлею паливно-мастильних матеріалів, ремонтом техніки та й взагалі складно подекуди забезпечити якісне надання послуг.
- Сьогодні місто чи не щодень зустрічає загиблих Героїв, яких ховають на міському кладовищі у Гаразджі. Чи планується його розширення?
- Наразі це питання на цей рік та наступний вирішено. Ми за міські кошти докупили декілька гектарів землі, і ситуація врегульована. Хоч і складно про це казати, але місця на кладовищі вистачає. Крім того, до нас перейшли кладовища з приєднаних громад. Будемо сподіватися, що ситуація покращиться і щороку буде все менше помирати людей.
Текст: Юлія АНТОНЮК
Фото: Ольга ЮСКОВЕЦЬ