У Луцьку посилять контроль над відходами, які підприємства зливають в каналізацію
На луцьких підприємствах для спільного контролю якості стічної води (відходів, які зливають в каналізацію) планують встановити автоматизоване обладнання. «Луцькводоканал» буде відбирати зразки і перевіряти, чи не перевищені норми забруднення. Це допоможе тримати ситуацію під контролем і частково вирішити проблему неприємного запаху, який турбує лучан.
До такого висновку дійшли під час круглого столу на тему вирішення проблем приймання стічних вод на очисні споруди міста Луцька, який відбувся у середу, 31 серпня.
«Ми маємо великі проблеми із якістю води. Якщо будемо їхати через Стир, то можна побачити, що він «цвіте», а це є наслідком нашого неправильного ставлення до стічних вод. Крім того, погана ситуація із запахами. Я б рекомендував змінити правила поводження із стоками, бо від якості води залежитить наше майбутнє», - пояснив ситуацію завідувач кафедри екології та агрономії ЛНТУ Василь Іванців.
Інформацією про системи моніторингу, яку планують втілювати на луцьких підприємствах, поділився представник світової компанії з виробництва лабораторного та промислового онлайн аналізу в Україні, продемонструвавши пристрої для контролю, зокрема, стічних вод.
Ціна стаціонарного спектрофотометра - 13-15 тисяч євро, мобільний є дешевшим. Проте все залежить від параметрів, визначення яких потребуватиме «Луцькводоканал». Обладнення зможе не лише перевіряти якість рідких відходів, а й знайти проблему на підприємстві, яка негативно впливає на ситуацію.
Зазначається, що на комунальному підприємстві «Луцькводоканал» не виключають можливість використання обладнання онлайн контролю, що є дорожчим, ніж пропонують встановити всім інших виробництвам.
«Це потрібно, щоб зрозуміти, у чому проблема, якщо вона дійсно є, не замовчувати її, а вирішувати з допомогою певних технологій: локальної доочистки на очисних спорудах чи інших рішень, що пов'язані з виробництвом. Після цього можна вийти на зовсім інші показники. Ми не ставимо завдання, щоб просто бачити перевищення показників, ми хочемо їх покращити», - зазначив директор комунального підприємства «Луцькводоканал» Віктор Гуменюк.
«У місті в останні роки дуже багато моніторили і працювали над тим, щоб проаналізувати всі можливі джерела забруднення: провели комплексний екологічний аудит діяльності всього міста. Болючою є тема якості стоків. Переконувати лучан не потрібно, тому що всі «насолоджуємося» запахами, що є наслідком цієї проблеми.
Ми дійшли до такої точки, що далі вже нікуди, якщо виробництва не зроблять стрибок до чистого виродництва, ми не зможемо цю картину кардинально змінити», - коментує начальниця відділу екології Луцької міськради Оксана Лисак.
Повідомляється, що у Луцьку створена система моніторингу повітря. По всьому місту розташовуються точки, що роблять аналіз повітря, за даними яких видно вміст аміаку, сірководню, рівень яких часто «зашкалює».
За словами Віктора Гуменюка, у межах місяця на «Луцькводоканал» визначатимуть хід майбутньої співпраці з виробництвами. Проте уже відомо, що у нових правилах прийому стічних вод допустимі концентрації шкідливих речовин будуть значно жорсткішими.