Скандал під Луцьком: жителі віддали $2000 за світло, але залишилися без пільг і прав?
Під Луцьком, у селі Боратин люди обурені діями голови кооперативу – чоловік зібрав у майже 400 селян по 2000 доларів США, встановив лінії електропередач, придбав трансформатор і став самовільним посередником між мешканцями Боратина та «Волиньобленерго».
Жителі Боратина звернулися до ВСН, аби журналісти надали розголосу ситуації і допомогли вирішити проблему. Ще донедавна селяни не могли скористатися жодною із пільг, які надає «Волиньобленерго», та й досі їм не доступні такі послуги як встановлення двозонного лічильника (день/ніч), також не дозволяється розвивати альтернативні джерела енергії.
Мешканка Боратина Олена Мороз була однією із тих, які здали 2000 доларів голові кооперативу Володимиру Панасюку на встановлення ліній електропередач. За її словами, система не була розрахована на таку кількість абонентів. У житловому масиві «Амбулаторія» в людей постійно через це роками були перебої з електропостачанням, тому змушена була придбати сонячні панелі.
«Коли масив забудовувався, то Володимир Панасюк і три домогосподарства створили кооператив. І цей кооператив зайнявся такими питаннями як постачання електроенергії і постачання газу. Можливість здійснювати газопостачання у кооператива відібрав «Волиньгаз».
А от з електроенергію не просте питання – насправді електроенергію постачає «Волиньобленерго», а цей Панасюк став таким собі посередником між компанією і людьми, поставив свої трансформатори», - розповідає Олена Мороз.
За словами жінки, Володимир Панасюк за зібрані з людей кошти встановив лінію електропередач та придбав трансформатор і все це оформив на кооператив, адже ніяких документів, що він отримував гроші від того чи іншого селянина не існує. Стовпи людям не належать і навіть знаходяться за периметром їхніх ділянок.
«На закиди, чому склалася така ситуація, що все майно, придбане за кошт жителів Боратина опинилося в руках кооперативу, Панасюк лише заявляв: «А ти доведи, що давав мені гроші!», - продовжує розповідь Олена Мороз.
Як акцентувала вона, кооператив лише має право на проведення ліній електропередач та підключення до цих ліній нових абонентів, а на постачання жодного права немає і це вказано у статуті. До того ж, ні з ким навіть не була укладена угода на постачання світла.
«На яких підставах постачається електроенергія кооперативом – не зрозуміло. Тим паче за свою роль посередника з людей збирається по 60 гривень. За що?!
Нехай «Волиньобленерго» встановить свій трансформатор і напряму постачає. Ще донедавна ніяких пільг, які надає «Волиньобленерго» не можна було домогтися і тільки зараз вирішилося питання про пільги для учасників бойових дій» - обурюється мешканка Боратина.
За порадою юристів і щоб впливати хоч якось на фінансово-господарські рішення кооперативу, кількадесят мешканців масиву «Амбулаторія» написали заяви у вересні 2024 року на вступ до кооперативу, але досі, як запевняє Олена Мороз, ніякої відповіді люди не отримали. Заяви відправлялися рекомендованим листом про що є підтверджуючі документи.
Мешканець Боратина Олександр підтверджує слова Олени Мороз. Каже, що кооперативом порушуються права населення на пільги, які надає «Волиньобленерго». Це і встановлення двозонного лічильника, і тих, хто має електричне опалення та інші категорії осіб.
«Не можна навіть під’єднати альтернативні джерела енергії. Саме постачання електроенергії відбувається без договору. Люди повіддавали величезні гроші за підключення електроенергії - 2000 доларів.
Система була розрахована на одну кількість абонентів, але їх кількість постійно збільшувалася.
Трансформатори були закуплені не дуже потужні. Почалися перебої з постачанням електроенергії. Юридично притягнути до відповідальності нікого не можна, адже договорів не існує», - розповів чоловік.
Мешканка Боратина Тетяна розповіла журналістам ВСН, що минулої зими не могла скористатися пільгами, адже її чоловік військовий, однак цієї зими їй таки це вдалося.
«Притензій в нас до кооперативу назбиралося чимало. Ми б хотіли встановити двозонний лічильник. Також по можливості вступити в кооператив, аби спільно вирішувати господарські питання. Та на зараз це поки чомусь неможливо. Ми хочемо напряму отримувати електроенергію від «Волиньобленерго»», - каже пані Тетяна.
Журналістам ВСН вдалося поспілкуватися із головою кооперативу Володимиром Панасюком. Чоловік відкинув абсолютно всі звинувачення людей, які пролунали у його бік.
На закиди, що електропостачання відбувається без договорів, він заявив: «Ну як ви собі це уявляєте, таке впринципі неможливо».
На тому кінці дроту відповіла жінка, яка не захотіла представитися. І сказала: «Нехай дивляться технічні умови, тоді таких питань не виникатиме».
Також голова кооперативу переконував, що не збирає за свої послуги з людей по 60 гривень.
Водночас пан Пансюк сказав, що не чинить перешкод у вступі мешканців массиву «Амбулаторія» у кооператив. І також уточнив, що заяв від селян ніяких не отримував.
«Хай вступають, хто їм не дає», - резюмував він.
Звинувачення щодо того, шо мешканці не можуть домогтися пільг від кооперативу, ті, які дає «Волиньобленерго», вже спростувала жінка-анонім.
«Хай йдуть у ЦНАП і оформляють, пільги отримають ті, кому вони належать по закону», - уточнила вона і додала, що двозонний лічильник не дозволять поставити доки існує кооператив.
«Хай скажуть дякую, що є світло на масиві, і що до нас не прилітає», - підсумувала вона.
На тому спілкування завершилося, відповідати на подальші питання пан Панасюк і жінка відмовилися.
Журналісти ВСН поцікавилися у прес-центрі «Волиньобленерго», чи є можливість жителям села Боратин напряму отримувати електроенергію від компанії.
Там зазначили, що можуть надати інформацію про порядок приєднання до електричних мереж, що визначений законодавством.
«Для вирішення питання щодо конкретного приєднання рекомендуємо звернутися із відповідною заявою до центру обслуговування клієнтів «Волиньобленерго».
Фахівці центру обслуговування клієнтів нададуть консультацію щодо приєднання та спрямують звернення відповідальному структурному підрозділу для його вирішення згідно із чинними законодавчими нормами», - пояснили фахівці компанії.
Читайте також:
- Через негоду на Волині майже 400 споживачів без світла
- На Волині - аварійні відключення світла
- Яка техніка допоможе волинянам пережити тривалі відключення світла: повний список