Україна вступає в ЄС. Як швидко? Що це дасть?

Україна вступає в ЄС. Як швидко? Що це дасть?

Що зараз відбувається у цьому напрямку? Які часові перспективи приєднання? Що це дасть для України? Роз'яснення підготували журналісти "Фокуса".

"З нами Європейський союз буде міцнішим. Без вас Україна буде самотня", - сказав президент України Володимир Зеленський у своєму виступі в Європарламенті 1 березня 2022 року. Він заявив, Україна довела, що обрала Європу, тепер Європа має обрати Україну та підтримати вступ до ЄС.

Що відбувалося до війни?

Ще зовсім недавно від європейських політиків Україні доводилося чути, що наші європерспективи занадто туманні, чекати доведеться довго, а всі вимоги виконати швидко не під силу, та і ЄС не готовий до розширення. І тому подавати заявку - безперспективно, мовляв, почуємо відмову, що лише погіршить ситуацію.

Проте Україна не погоджувалась, і навіть більше ставила деякі терміни. Наприклад, п'ятий президент України говорив про 2020-й та 2024-й. Крім того, Україна задекларувала свої наміри в Конституції.

Після повномасштабного вторгнення РФ 28 лютого Україна офіційно подала заявку - її підписали президент, прем'єр та голова парламенту. 

Цього ж дня євродепутати проголосували за резолюцію щодо України. Вона рекомендує державам-членам ЄС синхронізувати дії з метою надання Україні статусу кандидата на вступ. Документ підтримала переважна більшість, "проти виступили лише 13, утрималися 26".

Коли буде вступ?

Київ розраховує, що через загострену ситуаці. шлях України до членства можуть позбавити традиційних бюрократичних процедур.

Але навіть без них процес вступу до ЄС - довгий, і про негайний вступ не може йти мови, попереджають експерти. Цей процес має декілька етапів:

  1. підписання Угоди про асоціацію,
  2. включення до офіційної програми розширення ЄС,
  3. подання заявки на вступ,
  4. набуття статусу кандидата в члени ЄС,
  5. вступ.

Для деяких країн цей шлях триває понад десять років. Наприклад, Болгарія подала заявку на вступ у 1994 році, а увійшла до Євросоюзу лише у 2007-му. Нині завдяки спрощеній процедурі Україна опинилася на 3-му етапі, оминаючи 2-ий.

 

Які бонуси дасть вступ у ЄС?

Експерти кажуть, що наразі склалася унікальна ситуація. Розмова про вступ України до ЄС - це не лише відповідь на російську агресію, а й підтримка - особливо після завершення військових дій, коли все доведеться відбудовувати.

"Нам потрібні будуть великі кошти для відновлення України, а для цього важлива допомога Європи. Найефективнішою вона буде, якщо Україна буде членом ЄС — Україна зможе отримати велику програму фінансової допомоги, — каже політичний аналітик Володимир Горбач.

Цілком можливо, що кошти на відновлення України можуть піти не з кишень європейських платників податків, а із заарештованих рахунків РФ у європейських банках.

Можливо зацікавить

Поховання військового
відео

Загинув у бою на Донеччині: на Волині попрощалися із Героєм Володимиром Грищуком

Запоріжжя війна
відео

Передчасно обірвалося життя: на Волині зустріли Героя Олександра Мажулу

військовий вбивство

Вбив батька й сина з волинської тероборони: оскаржуватимуть вирок для військового

волонтер обстріл
відео
фото

Доставляла допомогу воїнам: волонтерка з Волині потрапила під ворожий обстріл

Війна спорт

Трагічна звістка: на війні загинув спортсмен з Волині Віталій Тимофєєв

Рідні солдата Віктора Шершня з Волині отримали посмертну нагороду воїна - Хрест Героя
фото

Рідні солдата Віктора Шершня з Волині отримали посмертну нагороду воїна - Хрест Героя

Війна в Україні Герой України

У день загибелі міг не йти на позиції, бо щойно прийшов з «нуля»: триває збір підписів про присвоєння волинянину державної нагороди

Поховання військового
фото

Маленька донечка ще не знає, що навіки втратила татка: на Волині попрощалися з Героєм Романом Хрупчиком

Мобілізація

Посилення мобілізації: чи створять «спецназ» для пошуку ухилянтів