«Вам - підозра»: у Луцьку відбувся всеукраїнський форум волонтерів
У Луцьку 16 вересня волонтери провели форум «Ви волонтер - вам підозра!». Передумовою для його організації стали відкриті резонансні справи проти волонтерів. Адже, за словами присутніх волонтерів, численні прецеденти з державними органами змушують їх ще більше згуртуватися та виробити спільну стратегію, як діяти далі та убезпечити себе у правовому полі.
На форум прибули волонтери з багатьох міст України, які розповіли про свою діяльність та звинувачення у неправомірних діях з гуманітарною допомогою. Загалом на сьогодні зафіксовано уже більше тисячі випадків, коли саме волонтерам оголошують підозру.
Також на форум запросили представники благодійних організацій, влади, судових органів, прокуратури, митниці, регіонального представника уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, адвокатів, науковців та громадських активістів, які обговорили недосконале правове регулювання обороту гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану.
За словами луцької волонтерки Ольги Косован, з перших днів повномасштабної війни вони постали перед вибором, як привезти знайдені за кордоном речі нашим військовим на передову.
«Загалом ми могли просто оглядатися на кабінети й чекати на речі місяць-два. Ситуацію ускладнювало обмеження валютних переказів за кордон, черги на митницях та нестача необхідних для наших військових речей в Європі. З часом ми налагодили у Луцьку власне виробництво бронежилетів та плитоносок та розгрузок».
«Тепер нас звинувачують у торгівлі гуманітарною допомогою. Якщо ми не об'єднаємося, нас знищать по одному. Ми маємо напрацювати конструктивні пропозиції для вдосконалення правового регулювання волонтерської діяльності та відносин у сфері гуманітарної допомоги. Одним з виходів із ситуації я бачу як певну «амністію» для волонтерів, яка стосуватиметься їхніх дій з 24 лютого по 31 травня», - зазначила Ольга.
Як зазначив адвокат Олексій Куденьчук, після 24 лютого законодавці в Україні доповнили кримінальний кодекс статтею, одна з частин якої передбачає відповідальність за продаж товарів гуманітарної допомоги або ж використання благодійних пожертв під час воєнного стану.
«Цей закон викликав чимало дискусій у парламенті й неодноразово його повертали на доопрацювання. Проте у примітці все ж таки визначили початкову суму у 430 тисяч гривень, саме за неї можуть відкрити кримінальне провадження. Законодавець цю норму мав би удосконалити, оскільки там є певні розбіжності з іншими нормативними документами. Тобто якщо я купив товар за 10 гривень, а продав його уже за 9, то прибутку не отримав і кримінального правопорушення тут теж немає. Інша ситуація, коли товар реалізується за значно вищою ціною», - розповів адвокат.
Також адвокат повідомив, що в реєстрі досудових розслідувань наразі є лише два вироки за цією статтею. Один з них був ухвалений Ковельським судом. Але у двох випадках були укладені угоди про визнання винуватості між прокурором та обвинуваченим.
Свої історії розповів волонтер та відомий львівський підприємець і науковець Юрій Музичук.
«Добре, що ми потрапили під цей каток, адже готові дати відсіч системі. Наразі це переслідування волонтерів є системним. Під час обшуків я побачив, що у нас відсутня презумпція невинуватості, а злочинцем людина оголошується ще до підозри. Усі ці справи розваляться у суді, але вони заберуть чимало енергії, здоров'я та автомобілі, що могли б поїхати до військових», - розповів Юрій Музичук.
За інформацією адвоката Вадима Матвіїва, усі ці справи дискредитують волонтерів, адже люди спершу чують слово «винен», а через пів року слово «невинен» уже нікому не потрібне.
«Ми зібралися тут саме для того, аби озвучити свої кейси, обговорити проблеми, виробити пропозиції та працювати. Без додаткового правового врегулювання, без реагування Офісу генерального прокурора, очільників Міністерства внутрішніх справ та Нацполіції ця ситуація складно, а можливо й взагалі не виправиться», - зазначив він.
На форумі слово надали також судді апеляційного суду Петру Бурсуку, який зазначив, що наразі кінцевих рішень за даною категорією немає.
«Я розумію волонтерів, але коментувати якісь рішення своїх колег не маю права. Але про цю бесіду буде донесено до наших колег», - прокоментував суддя.
У підсумку присутні напрацювали конкретні рекомендації для уряду та парламенту з вдосконалення законодавства, обговорили посилення відповідальності правоохоронців за неправомірні дії та підрив обороноздатності держави.
Текст та фото: Юлія АНТОНЮК