«Якість життя»: у Луцьку реалізовують масштабний проєкт з покращення якості питної води
У Луцькій міській територіальній громаді буде реалізовуватися масштабний проєкт щодо впровадження сучасних технологій очищення і поліпшення якості питної води, а також для забезпечення надійності водопостачання.
У вівторок, 22 серпня у Луцьку відбулася презентація проєкту «Вода. Програма розвитку Луцької міської територіальної громади». Реалізація проєкту розрахована на 30 років. Участь в засіданні взяли представники міської влади, відділу екології та Департаменту ЖКГ, голови ОСББ, депутати і старости громад, а також представники освітньої галузі.
Як розповів директор КП «Луцькводоканал» Віктор Гуменюк, в рамках проєкту передбачається модернізація Дубнівської станції водопідготовки з використанням сучасних технологій, встановлення модульних станцій водопідготовки в населених пунктах Луцька, а також стимулювання до використання локальних систем доочищення води в багатоквартирних будинках.
Наявні станції водопідготовки, зокрема Дубнівська станція, побудовані в 70-х роках на основі застарілих і спрощених технологій очищення води. Вони не реконструювалися вже майже 50 років і в подальшому можуть загрожувати виникненням складних аварійних ситуацій.
Також ці станції неможливо реконструювати без повної зупинки водопостачання. Однак, зупинка водопостачання для таких цілей неможлива.
Тому Луцьк реалізовує цей проєкт таким чином, що мешканці отримають покращену воду і надійність водопостачання, і при цьому не матимуть незручностей у вигляді зупинки водопостачання.
А також фінансування цього дороговартісного проєкту не буде закладено в тариф, а отже мешканці Луцької громади не понесуть додаткових фінансових витрат.
У результаті впровадження проєкту Луцька громада отримає гарантії надійного водопостачання, а також КП «Луцькводоканал» зможе реконструювати існуючі станції водопідготовки, не створюючи незручностей для жителів громади.
Що стосується модернізації Дубнівської станції водопідготовки, планують застосувати сучасні технології. Проєкт буде реалізовуватися упродовж 2023-2024 років.
Під час робіт буде використано європейську технологію, яка побудована на використанні інтеграцій провідних виробників обладнання для очищення води. «Луцькводоканал» зможе реконструювати водозабір, не створюючи незручностей для жителів громади.
Загальна потужність станції становитиме 24 мільйони літрів води на добу, тобто 70% від потреб Луцька.
«Ми перекриємо ту зону артезіанських свердловин, яка містить значну кількість забруднювальних речовин, і суттєво підвищимо якість питної води, яку подаватимемо в місто», – розповідає директор «Луцькводоканалу».
Єдиний шлях покращити воду, це виключно впровадити нові технології, оскільки світ постійно рухається і на сьогодні керівництво розглядає технології компанії «Krevox», яка реалізувала понад 300 проєктів із централізованого водопостачання в Польщі.
Переваги системи «Krevox» для напірних і відкритих фільтрів:
– низькі інвестиційні та експлуатаційні витрати
– високопродуктивна технологія Culligan мінімізує площу
– промивання фільтрів тільки сирою водою
– кількість промивної води не перевищує 3% від загального об’єму
– автоматизована система управління роботою фільтрів
– багатошарове та гнучке фільтраційне завантаження
– будова фільтрів запобігає вимиванню завантаження в каналізаційну мережу
– надійний антикорозійний захист фільтрів
– відсутність необхідності застосування повітродувок для розпушування
– дистанційне керування системою
Що стосується приєднаних населених пунктів Луцької громади, то до кінця року заплановано встановлення двох модульних станцій водопідготовки для мешканців села Брище й селища Рокині.
«До кінця цього року будуть встановлені дві модульні станції, на сьогодні технології дозволять це зробити для невеликиого об'єму. А оскільки населені пункти є локальними системами водопідготовки, ми закупимо дві станції, які повністю включають в себе всю технологію очистки: резервуари води, систему зворотного осмосу, знезалізнення і знезараження. Це повністю автоматизована система», – розповідає Віктор Гуменюк.
Віктор Гуменюк наголошує: часто мешканці громади купують фільтри для очищення води. Але не завжди вчасно і правильно їх обслуговують.
«Треба правильно підібрати обладнання і правильно скомпонувати, щоб досягнути потрібного результату, а не просто повірити рекламі. На жаль в нас відбувається так, що люди купують фільтри і ставлять, але часто не обслуговують їх вчасно: ніхто не знає, коли треба їх міняти - через два місяці чи через рік», – каже очільник «Луцькводоканалу».
Локальні внутрішньобудинкові станції
Їх встановлюватимуть у будинках, які відповідають таким критеріям:
– багатоквартирні житлові будинки, де внутрішньобудинкові мережі водопостачання реконструйовані або виконані з поліпропілену, поліетилену, іншого матеріалу, відмінного від сталі
– будинок введено в експлуатацію до 2015 року
– встановлено комерційний загальнобудинковий лічильник із функцією дистанційного передавання даних
– співвідношення бухгалтерської заборгованості за послуги водопостачання/водовідведення (з платою за абонентське обслуговування) до загального поточного нарахування складає менш ніж 1,05
– наявне рішення зборів співвласників про участь у міській цільовій програмі на її умовах
До слова, два роки тому було ініційовано встановлення питних фонтанчиків у навчальних закладах громади. Розроблено спеціальну систему очищення води, її подання на безконтактний бювет і в харчоблок для приготування їжі. Продуктивність такої станції – 600 літрів на добу, тобто вона повністю забезпечує школу питною водою.
Таку станцію облаштували у Луцьку в школі №22. Однак її не запустили через певні обмеження, запроваджені у зв’язку з коронавірусом. Однак цього року у вересні її спробують запустити.
Читайте також:
• Поїхав здавати на права? Мера Ківерців після протоколу за їзду без документів помітили поблизу МРЕО
• На проспекті Волі у Луцьку з'явилися вуличні меблі. Фото
• Образився, що його не помітив? Відомий тренер з Луцька жартома розкритикував українського футболіста