Який бронежилет захищає/вбиває? РОЗ’ЯСНЕННЯ ВІЙСЬКОВИХ

Військовослужбовці пояснюють: якщо бронежилет не відповідає заявленому класу захисту, у солдата, який думає, що захищений, може прилетіти не тільки куля, а й шматок бронеплити.
ВСН звернувся за роз'ясненням до військових та експертів, які розповіли про вимоги до надійних бронежилетів.
Якими бувають бронежилети?
В Україні діє єдиний стандарт класифікації класів балістичного захисту (ДСТУ 8782:2018). Згідно із ним, існує 6 класів захисту бронежилетів.
Класи визначаються типом і характеристиками кулі, на протистояння яким розрахований бронежилет. Наразі для потреб військових підходять бронежилети 4 класу і вище.

Який метал підходить?
Деякі “кустарні виробники” пускають на метал для бронеплит автомобільні ресори, сільськогосподарські борони, знаходять сировину серед металобрухту. Проте це - даремна трата зусиль і може в подальшому нести реальну небезпеку, а не захист.
При виробництві бронепластин потрібно використовувати лише бронесталь. Не підвищеної міцності, а саме - броньовану.
Приклад надійної листової сталі, яку наразі привозять з-за кордону:
- Armox 600, товщина від 5,5 мм до 8 мм
- Armox 550, товщина від 6 мм до 8 мм
- Armox 500, товщина 8 мм
- Milux 600, товщина 6-8 мм
- Armstal 600, товщина від 5,5 мм до 8 мм
- Armstal 550, товщина від 6 мм до 8 мм
- Armstal 500, товщина 8 мм
- Milux 600, товщина 6-8 мм
Проте є варіанти сталі, яка не є бронебійною, а лише підвищеної міцності. Наприклад, листи сталі Hardox 500. Тому вони підходять лише для бронепластини 3 класу, про що обов’язково повинен бути попереджений солдат.
Є також українська сталь, яка підійде для виготовлення надійних бронепластин - марки 65Г. Проте вона потребує закалювання за допомогою високоточного комп’ютеризованого обладнання, адже на виході повинна вийти плита з однаковою міцністю на всій площині.
Як перевіряти надійність плити?
Поширена помилка у перевірці надійності бронежилета у тому, що їх “відстрілюють” стандартними патронами 5,45 ПС.
Проте 4 клас бронежилета повинен захищати від бронебійних куль - 5,45 ПП та набоїв 7,62 ЛПС зі сталевим наконечником. Саме такими кулями потрібно перевіряти бронепластини на міцність!