Чи торгувала «Добра справа» бронежилетами? Пояснення благодійного фонду
Днями правоохоронці повідомили про черговий епізод зловживання на гуманітарній допомозі для ЗСУ, який трапився на Волині. Мова йшла про продаж одним із благодійних фондів бронежилетів, «розгрузок» та іншої військової амуніції. Як повідомили ЗМІ, посилаючись на власні джерела, інцидент відбувся у фонді «Добра справа».
Спершу у фонді не погоджувалися коментувати ситуацію. Зокрема, засновник фонду Андрій Лінник у коментарі виданню ВСН запевнив, що жодних обшуків у них не відбувалося. Проте згодом, після значного суспільного резонансу, скликали пресконференцію, аби розказати свою версію історії.
За словами директора фонду Юрія Сливи, обшуки на їхніх складах все ж таки проводилися. Наступного дня після новини про підозру у зловживаннях, вони планували зупинити роботу, аби дочекатися завершення розслідування. Але вирішили цього не робити, щоб не затримувати на складах гуманітарні речі.
«Звинувачення, які є на сьогодні у тому, що ми продаємо бронежилети, це - повна нісенітниця. Ми як благодійна організація не можемо вести підприємницьку діяльність, і ми цим не займаємося. Чи є докази, наразі нам невідомо. Є лише підозра, а не доведений факт. А ось прикладів безкоштовної передачі бронежилетів є багато», - розповів очільник фонду.
Також він зазначив, що дана підозра зашкодила наданню документів на грантовий конкурс для проведення реабілітації для військових та їх сімей, довелося зупинити чимало інших проектів.
«Цей процес зупинили, адже на нашій репутації є така «пляма», і ми не можемо подаватися на цей конкурс. Також поляки нам мали безкоштовно надати 20 фур продуктів, але потрібно було зайти кошти для логістики. Також 21 липня вони призупинили роботу з нами у цьому напрямку. І ще деякі проекти теж зупинилися через цю інформацію. Ще до цієї ситуації ми розробили унікальну упаковку, на якій вказано, що цей товар не для продажу, а є гуманітарною допомогою», - розповів Юрій Слива.
Він запевнив, що бронежилети фонд не продає.
«Ми їх не отримуємо з-за кордону, але завдяки ініціативі волонтерів знайшлися фінанси для того, аби їх купувати та виготовляти самостійно», - каже директор фонду.
Він пояснив, що обшуки проводилися не лише на складах «Доброї справи». На фото, які оприлюднили правоохоронці, запевняє Юрій Слива - не їхні склади.
«Вони не знаходяться на території нашого фонду за фактичною адресою, і фонду «Добра справа» ніколи не належали», - запевняє.
За адвоката Олександра Піддубного, даний фонд об'єднує людей різних спеціальностей та органів місцевого самоврядування. Тому тут слід розрізняти особисту діяльність людей і діяльність волонтерів у фонді.
«У березні-квітні постала велика проблема з бронежилетами. Але керівниця відділу забезпечення Ольга Косован знайшла відповідних людей, які готові були вкласти гроші у цивільне налаштування виробничого процесу, відшукання потужностей, а також і у саме виробництво бронежилетів саме в Україні. Адже закордонна амуніція була догоровартісна, і їх було складно відшукати та доставити в Україну. Тоді і відшукати за кордоном відповідні матеріали, сертифіковано продукцію і було запущене виробництво», - розповів адвокат.
Він також зазначив, що представники виробництва бронежилетів також увійшли до фонду як волонтери. І надалі вони передали частину тбронежилетів, які відповідають вимогам 4-го класу.
«Обшуки також провели й на складах виробників і вилучили продукцію та сировину, що зупинило процес виробництва. Через це фонд частково зазнав втрату закордонних партнерів. Надалі будуть надані окремі коментарі з приводу досудового розслідування», - зазначив пан Піддубний.
Крім того, під час зустрічі волонтери розповіли про сам фонд та провели екскурсію. За їхніми словами, у фонді працює 266 волонтерів. Також у них є підписані меморандуми з деякими організаціями.
Водночас документів, які б засвідчили надання благодійної допомоги, зокрема - бронежилетів Збройним Силам України, під час пресконференції журналістам не надавали. Пообіцяли оприлюднити такі матеріали згодом.