Чиста седмиця: що категорично заборонено робити в перший тиждень Великого посту
У понеділок, 18 березня, розпочинається Великий піст. Він є найсуворішим та найголовнішим постом, у період якого варто утримуватися від веселощів, радощів і приділити час на духовний розвиток. Перший день Великого посту називається Чистим понеділком, а увесь перший тиждень – Чистою седмицею.
Як інформує Волинська єпархія ПЦУ, Перша седмиця Чотиридесятниці відзначається більшою строгістю, богослужіння – більшою тривалістю.
Від понеділка по четвер на великому повечір'ї читається частинами великий покаянний канон преподобного Андрія Критського. Його складено майже 1200 років тому. Святий Андрій, зібравши в ньому події старозавітної й новозавітної історії – від падіння праотця Адама до вознесіння Христового, – подає їх у дусі глибокого, сердечного каяття, майстерно зіставляючи кожну з них зі станом душі грішника. Крім прикладів із Біблії, творець канону вказує на живий приклад великого падіння й великого піднесення в особі преподобної Марії Єгипетської, яка, бувши тяжкою грішницею, досягла святості.
У середу і п’ятницю звершується Літургія Ранішосвячених Дарів. У п’ятницю після Літургії служиться молебень із каноном до великомученика Федора Тирона й освячується коливо.
Закінчується перший тиждень Великого посту Неділею торжества православ'я. Це свято встановлено у IX ст. в пам'ять про очищення нашої Церкви від усіх єретичних вчень. Цієї неділі здійснюється особливе богослужіння – чин Торжества православ'я.
У першу седмицю строгіші вимоги й до харчової частини пощення. Але головна його мета – морально вдосконалити людину, а не змусити голодувати. Кожен знає особливості свого організму та свої гріхи. Разом з тим, для дітей, старих, хворих, вагітних, зайнятих важкою фізичною працею, зокрема військовиків, піст із благословіння священника полегшується чи й скасовується.
Що можна робити
Важливо дотримуватися ряду правил, які сприяють очищенню не лише фізично, а й духовно, пише НВ.
Зокрема потрібно:
Більше молитися та читати Святе Письмо.
Частіше відвідувати храм для участі в богослужіннях.
Проводити час у каятті.
Слідкувати за своїми думками та вчинками, утримуючись від гордощів, заздрощів та осудів.
Важливо здійснювати якнайбільше добрих справ, допомагаючи тим, хто в цьому потребує, та приділяючи увагу своїм близьким.
Що заборонено робити
Існують кілька строгих заборон:
- Заборонено вживати ненормативну лексику, сваритися з родичами, засуджувати і заздрити.
- Заборонено споживати алкоголь (за винятком вина у деякі дні) та курити, а також узагальнено утримуватися від поганих звичок.
- Недоречні розваги та вечірки вважаються несприйнятними протягом посту.
- Категорично заборонено укладати шлюб та вінчатися.
- Подружжю не слід мати інтимних стосунків.
- Крім загальних заборон, кожен вірянин повинен утримуватися від тих речей, які шкодять особисто йому, таких як азартні ігри або залежність від соціальних мереж.
Читайте також:
- Великдень-2024: чи вплине перехід на новоюліанський календар на дату святкування
- «Якби Христос прийшов у наш час, то проповідь була б у соцмережах»: молодий священник з Волині проповідує у тіктоці