Пародія на свято чи любовний блуд: у ПЦУ пояснили, чи можна святкувати «день закоханих»
![Пародія на свято чи любовний блуд: у ПЦУ пояснили, чи можна святкувати «день закоханих»](https://vsn.ua/storage/news/qQlb4gwSfCYOIjLKSE1b3tZrv4KGNJMUgPYxy2xg.png)
Дітлахи перед різдвяними святами запасаються добірним зерном, аби, колядуючи і щедруючи, заробляти кишенькові гроші. Комерційну складову празників не приховати, як і те, що перед «святом закоханих» юні особи та дорослі запасаються «валентинками» й подарунками, щоб отримати взаємність. Це стосується і тих, хто вже має законну «половинку», і тих, хто її шукає. Празник святого Валентина спрощує шлях до сердець і «валентинка» є своєрідним паролем взаємності.
Про це повідомляють у Волинській єпархії ПЦУ.
Свято закоханих є суто світським, що втратило із плином часу релігійну основу. Адже виділити посеред буднів один-єдиний день для втілення Господньої заповіді це несерйозно.
«Вчителю, яка заповідь Закону є найважливішою?» Ісус відповів: «„Люби Господа Бога свого всім серцем, усією душею і розумом своїм”. Це перша і найголовніша заповідь. Є ще й друга заповідь, подібна до цієї: „Любіть ближнього свого, як себе самого”. Увесь Закон і вчення пророків спираються на ці дві заповіді» (Мф. 22:36–40).
День святого Валентина (Валентинів день, день закоханих) відзначають 14 лютого. Назва походить від угодника Валентина, якого згадує цього дня Католицька Церква як «факультативний спогад» через чималі сумніви у фактах його житія. Від імені цього святого походить і назва вітальної листівки, знайома навіть тим людям, які ніколи нею не користувалися.
Адже чи не в кожному містечку та навіть селі є візуальні підтвердження любові до рідного краю на зразок «Я N…….», де сердечко-валентинка виражає безмірну величину почуттів. По суті, така листівка в середині лютого є певним освіченням у коханні. Саме тому всім несміливим залицяльникам це свято і його атрибутика стають у великій пригоді.
Хто ж той святий Валентин? Є різні легендарні версії. За однією, справа малася нібито так. У Римській імперії в 270 р. Клавдій II на час ведення війни заборонив солдатам вступати в шлюб, бо вважав, що одруження робить їх слабкими та обтяжує сімейним побутом. Однак священнослужитель на ім’я Валентин таємно вінчав закоханих. Коли правитель про це дізнався, його схопили, піддали тортурам і зітнули голову за «антидержавну» діяльність. У ніч перед стратою, 14 лютого, він написав дівчині (ймовірно, дочці тюремного наглядача, з якою подружився в ув’язненні) віршованого листа й підписав його: «Твій Валентин». Згодом такі листи отримали назву «валентинки».
У XIV ст. Валентина РКЦ канонізувала за благі діяння, однак не за ті, про які оповідає легенда. Православна Церква України заявила, що нинішнє свято «не відповідає фактам з реального життя святого Валентина» та не належить до православної традиції. «Відповідно до однієї з найпопулярніших легенд, святий Валентин вінчав закохані пари попри заборону жорстокого імператора Клавдія II… Однак ця легенда містить значну помилку в хронології подій, адже за часів життя святого Валентина у III столітті взагалі ще не існувало особливого обряду церковного вінчання», – кажуть у ПЦУ.
Православна церква вшановує кількох святих на ім’я Валентин. Угодник, із яким пов’язують день закоханих, відомий як Валентин Інтерамський (Італійський), із міста Терні. Однак у православній традиції його згадують зовсім в інший день – 12 серпня. А 14 лютого пов’язане з язичницьким святкуванням давньоримських часів, яке супроводжувалося жертвопринесенням на честь божеств родючості й материнства.
«Тому масова культура, власне, поєднала пам’ять християнського святого з язичницькими мотивами, які були поширені раніше, а згодом перетворила це ще і на комерцію, спонукаючи купувати подарунки», – йдеться у заяві.
У Римсько-Католицькій Церкві св. Валентина вважають не покровителем закоханих, а покровителем людей, які страждають на нервові захворювання: ікони часто зображають його в одязі священника чи єпископа, який уздоровлює юнака, хворого на епілепсію. За церковними переказами, на могилі св. Валентина один юнак, слабий на цю недугу, довго молився – і видужав. У деяких же частинах світу це покровитель тваринництва та плантацій цитрусових.
Загалом у римо-католиків є 16 святих Валентинів і дві святі Валентини. 14 лютого римо-католики насамперед відзначають день Кирила і Мефодія, покровителів Європи.
Таким чином, одного з мучеників за віру Христову було перетворено на захисника закоханих, ба навіть «вільної любові», а день його мучеництва – на празник радощів і гульок, що не схвалює ні Православна, ні Католицька Церкви.
Чи гріх відзначати день закоханих? До щирої любові закликає Творець, аби зробити світ добрішим і справедливішим. Українці ж приєдналися до цього свята наприкінці XX ст., копіюючи традиції західного світу з його легендами та забобонами.
Святкувати Валентина – особиста справа кожного. Але все залежить від того, як проводити цей день. Якщо вшановуємо супутницю життя, даруємо їй квіти і все це в любові, то в такому дні (втім, як і в будь-якому іншому) немає нічого поганого. А ще краще – побувати на Сповіді, прийняти Причастя, з’єднатися з Господом.
Віталій КЛІМЧУК, головний редактор журналу «Волинські єпархіальні відомості»
Читайте також:
- «Це не просто відмова від їжі»: очільник Волинської єпархії ПЦУ пояснив, як правильно постити
- На Волині митрополит Михаїл вперше відвідав парафію, яка приєдналася до ПЦУ
- Дні ангела в лютому 2025 року: кого і коли вітати з іменинами