«...єстєствєнно, Юра напився і все разболтав». Як посадили в тюрму Підгайцівського голову

«...єстєствєнно, Юра напився і все разболтав». Як посадили в тюрму Підгайцівського голову

9 кримінальних справ, 4 роки на лаві підсудних і – дорога на «зону», де із 5 років вироку довелося відсидіти майже три. Так склалася доля попереднього голови Підгайцівської сільської ради Віталія Семенюка. Він впевнений: тюрму йому організував його наступник – нинішній сільський голова Юрій Семенюк (до слова, не родич, а лише однофамілець), який у той час завершив кар’єру водія автозаводу і подався у політику, ставши місцевим депутатом.

Про скандальну історію, яка тягнулася із 2007 до 2011 року, і яку, попри значний резонанс, ніяк не висвітлювали місцеві ЗМІ – у ексклюзивному інтерв’ю виданню ВСН розповів Віталій Семенюк.

Як розгортались події?

2006 рік. На чергових виборах головою Підгайцівської сільради вкотре обирають Віталія Семенюка. Він на цій посаді – ще з середини 80-х, тобто – більше 20 років.

У той же час депутатський склад майже повністю оновлюється. Серед новачків – 45-річний Юрій Семенюк: на той час уже дрібний місцевий підприємець із Крупи, а до цього – водій на Луцькому автозаводі.

Якщо розповідати історію мовою документів, то у 2007 році проти Віталія Семенюка відкрили кримінал. Його звинуватили у зловживанні владою (ст. 364 ККУ) та підробці документів (ст. 366 ККУ). У червні 2011 року суд визнав його винним і призначив покарання – 5 років позбавлення волі. Проти голови сільради дали свідчення депутати, які запевнили суд, що він самовільно роздавав землю, земельні рішення не приймались депутатами на сесії, а голова їх потім підробляв.

У списку депутатів, які дали такі свідчення – уже згаданий Юрій Семенюк, а також: Ольга Овсіюк, яка згодом стала секретарем ради, Віталій Копюк – який після цього став землевпорядником сільради (наразі його судять за хабар) та інші.

Як цю історію розповідає засуджений екс-голова?

Віталій Семенюк нині непублічний: після повернення із «зони» в політику не пішов, та й з місцевими не особливо спілкується. Але на пропозицію журналістів розповісти свою версію подій таки погодився. «Мабуть, прийшов час висповідатися», – жартує.

 

– То були чергові вибори 2006 року. По-моєму, березень місяць. Пройшли вибори. Там було в мене 8 конкурентів і я вже не мав бути головою, вже вони владу ділили ті наступники. Але я виграв вибори і став головою, а депутати помінялися. Багато прийшло нових, старих залишилося менше.

Ну, і вони з самого початку, як тільки пройшла сесія організаційна, почались «наєзди», що треба мене прибрати. Кожна сесія проходила бурно, кликали жителів сіл – у нас там три села входило в сільраду. Як вони казали, треба спочатку громадськість послухати, виступав кожен із жителів, ображених мною. А так, як я був головою 21 рік, то ж були всякі незадоволені і ображені. І вони виступали: він мені те не дав, те не зробив. Ну, і щось пару сесій пройшло… І телебачення запрошували, і «1+1», ті всі канали.

Щось в них нічого не получалося, потім вони кажуть: давайте підем на мирову. Як на мирову? – Ну, давай нам 600 тисяч доларів, і ми від тебе відстанемо, будемо підтримувати тебе і все.

«...єстєствєнно, Юра напився і все разболтав». Як посадили в тюрму Підгайцівського голову
"Слава праці" у 2005 році писала про те, як погано справляється з роботою Віталій Семенюк

– А це конкретно хто таке озвучував? Хто в них був головним?

– Головним була в тіні така, я не хочу її називати, бувша вчителька, зараз пенсіонерка. А в них там – все цього Юру випихали. Він як не пив, то міг пару слів зв’язати.

– Це нинішнього голову маєте на увазі?

– Так, нинішнього голову.

Просто вони ввечері прийшли до мене додому, типу випити каву – двох чоловік, Юра (нинішній сільський голова Юрій Семенюк, - ред.) і там ще один, того не буду називати – і така пропозиція: 600 тисяч доларів і ми миримся. Я кажу: ви не в ту контору попали, тут такі гроші не ходять. – Нє, то ми тобі влаштуємо таке життя…

Пройшло трохи часу – добре, давай нам тоді по дві земельні ділянки на підставних осіб. А тоді ціна на землю почала рости – продамо і будемо мати гроші, а ти будеш мати спокій. Кажу: добре, вас 13, то 26 земельних ділянок треба віддати. А ще ж є 7 депутатів, а вони що скажуть? – А вони нічого не взнають. Кажу: не знаю…

Понаписували заяви на підставних осіб, єстєствєнно, Юра напився, розболтав то всьо. Сказав попереднім депутатам: от чого ви стільки років проробили, і нічого не маєте, а ми прийшли і зразу – голову за горло і по дві земельні ділянки. Піднявся скандал. Я ту угоду порвав. – Ну, то тоді, значить, будемо тебе скидати.

Як скидати? Треба знайти більшість, треба ще 3-4 чоловіка, щоб 2/3 голосів було.

– Їм не вистачало? Не було більшості?

– Не вистачало. Давай вони тих старих агітувати. І знайшлося 3 чи 4 запроданця зі старих. Таємне голосування на сесії і зняли мене з роботи, з посади голови сільської ради.

«...єстєствєнно, Юра напився і все разболтав». Як посадили в тюрму Підгайцівського голову
Віталій Семенюк, у свою чергу, теж взявся розповідати в газетах свою позицію: громада розвивається, а на продажі землі має за що жити

– Це типу висловили недовіру – якась така процедура?

– Є така стаття в законі про місцеве самоврядування… там в законі пише, що якщо діючий голова порушив закон, засуджений і має вирок, а в іншому випадку не можна.

Ну, я і подав в суд на поновлення. Почали вони ходити на суд, бачать, що програють. Тоді почали ходити в обласну прокуратуру. За тими діючими законами кримінальну справу проти мене міг порушити тільки обласний прокурор. Ходили, підписи збирали. Один прокурор був – не порушував. Другий прийшов, в них там вони часто мінялися, тоже не порушив. Прийшов третій, місцевий – Гіль Андрюша (у 2007-2011 рр. - прокурор Волинської області, - ред.) – і, будь ласка, порушив кримінальну справу.

І вийшло так, що я в 2006 році в обласному драмтеатрі з рук голови обласної ради отримав почесну грамоту як кращий голова в області і ключі від машини «Славута», а в 2007 році вже кримінальну справу порушили. А потім ще 8 кримінальних справ.

– А це по тих ділянках, що депутатам виділяли? Чи по якихось інших?

– Ні. Вони просто знаходили… Ми тоді продавали земельні ділянки, брали гроші в касу на позабюджетний рахунок. Вони почали знаходити, куди платив, хто не платив. Не було такого свідчення, що хтось там давав мені гроші, чи я брав в когось гроші, комусь щось дав. Давай «обробляти» тих депутатів: ця земельна ділянка виділена незаконно. – Чого незаконно? Бо за неї не голосували. Ну, звідки ви знаєте, що не голосували? І запитують в бувших депутатів: ви були на тій сесії? – Був. – Голосували за такого чоловіка? – Не пам’ятаю, то ж то вже скільки часу було. Ну, значить, не пам’ятаєш. Через два тижні знов того самого депутата питають: Ви були? – Так, був на тій сесії. – А пам’ятаєте, що за такого голосували? – Да, все пам’ятаю, я був, за такого точно не голосували.

Ну, і так зібрали такі свідчення. Одне засідання суду – один вирок, умовно. Другий умовний. Треба дати термін кримінальний. Треба знайти суддю, який може дати, якщо не виходить по закону. Один суддя, другий – прізвище не буду називати…

– Це ваша справа, я б називала, і вже б давно. Але ваша справа.

– Третій… І знайшли суддю, який прийшов в суд з органів прокуратури, напевно, мав там «необрубані кінці». Не знаю, що там він робив… 5 років позбавлення волі. У мене 364, 366 статті. Апеляція залишила в силі. Десь там Юрій Михайлович возив гроші на апеляцію, щоб залишити в силі. Потім касація. І – відправили на зону. Відсидів 2 роки і 8 місяців. Все. Ото і вся історія.

– З тої кількості нових депутатів, яких ви згадували – 16 чи скільки їх там було?

– 13.

– Ті, які організовували цю схему, багато хто, я так розумію, потім пішли працювати в сільську раду?

– Я так вже переконався, що є Верховний Суддя. На наступні вибори ті, що голосували проти і ті, що зрадили – ніхто не пройшов в депутати.

– Серйозно? Семенюк тільки?

– Він же був зачинщик. Він тоді і в депутати не балотувався, він балотувався на голову. Ну, а зараз там система така, зараз від партії вибираються. Обрали депутатом, через пару тижнів ти вже маєш посаду в сільській раді.

«...єстєствєнно, Юра напився і все разболтав». Як посадили в тюрму Підгайцівського голову
Суд над сільським головою і вирок, який відправляє його у тюрму - непересічна справа. Проте у місцевих газетах про це чомусь не писали. Натомість є повідомлення про те, як у 2008 році обрали наступного голову - Юрія Семенюка: злагоджено

– Копюк (нинішній землевпорядник, якого затримали на хабарі, - ред.) був точно серед тих депутатів?

– Так.

– А ще когось з тих людей? Перепрошую, чи коректне питання, Штефанеса (скандальний чиновник, якого судять за привласнення коштів на ремонтах доріг, - ред.), кажуть, теж був в цій схемі? Він ваш родич?

– Це мій швагер, сестри чоловік. Він потім вже… Вони разом з Юрою (Семенюком, - ред.) працювали на автозаводі. Юра возив Брагіна (заступник директора на Луцькому автозаводі, в якого Юрій Семенюк працював водієм, – ред.), а Георгій – заммеханіка був на автозаводі, там вони і познайомилися. І потім він вже до нього влаштувався на роботу, якимось проектним менеджером, і почали там бруківку робити, дороги. Тоже там якийсь кримінал получився.

Як я говорив з одною тою зачинщицею, я їй казав, що живу в центрі села, а вона на краю села живе і знає більше за мене. То вона мені розложила.

Каже: от, бачите – оцей вас продав, оцьому те сталося; цей продав, тому те сталося. Їх, каже, всіх покарав бог. Я кажу: тільки один ще остався непокараний. – Хто, Юра? – Ні, кажу, ви. У вас же, кажу, бюлетені ті на комп’ютері друкували, ви ж це все збоку зачиняли.

Вона щось там образилась. Потім, як я прийшов з тюрми, то вчепилася: напишіть мемуари, я маю знайомого видавця, він видасть, буде така цікава книжка.

– Бачите, моя однодумниця. Люди, відверто, багато знають і переповідають, але ж багато хто і не знає цієї історії, як це все відбувалося.

– Ну, як відбувалося? Як то кажуть: наглість друге щастя.

– А як ви зараз оцінюєте розвиток Підгаєць? Думаю, вам не геть байдуже, як громада розвивається і що відбувається.

– Сумашедший, сумашедший розвиток. Стелять бруківку, яка нікому не потрібна, вона вже вся горбата. Каналізацію качають… якщо знаєте, де тепличний і літом будете їхати – там такий запах стоїть. Ото каналізацію з всього села туди качають, бо КНС ремонтувати нема кому. Колись каналізація у нас качалася в місто з тепличного комбінату, від тих будинків, від школи і садочка на КНС тепличного комбінату, а зараз воно просто розливається по узбіччях і смердить.

А зараз вигідніше робити вдома бруківку, яку робить жінка, і ту бруківку купляти в жінки і стелити в сільській раді, і отримувати з того гроші.

«...єстєствєнно, Юра напився і все разболтав». Як посадили в тюрму Підгайцівського голову
Із перших років "правління" Юрій Семенюк почав бідкатись на спадок, який йому лишив попередник: немає землі і купа судових справ

– Але це ж всі знають, що це підприємство Семенюка? Бо воно на якихось родичів оформлене, навіть не на жінку. Чи на кумів якихось?..

– Не знаю, це його підприємство.

– То він ту бруківку почав робити, як був головою вже, чи раніше?

– Як був головою.

– А ви після того, як повернулися, десь пересікалися з ним, бачилися?

– Так. Ми розмовляємо, спілкуємося.

– Спілкуєтеся? І що він вам каже?

– Нічого.

– Ніяк не коментує? Може, вибачався? Переосмислив цю історію?

– Казав, на роботу візьме. Щось не бере.

– А ви пішли би?

– Туди? Не знаю. Мабуть, ні.

– А станом на той час в принципі в Підгайцях ще якась земля лишалася? Який інтерес був? Як могли заробляти депутати?

– Земля завжди лишається. Вона нікуди не зникає. Як вона є з діда-прадіда, так вона і є. Власники змінюються, переходить з рук в руки, перепродається, перекуповується, і завжди є рух з землею.

На землі можна заробити або горба, або великі гроші.

– Виходить, навіть та сама ситуація з Копюком, якого затримали. Виходить, що просто так сільрада не приймає ці рішення, що це все-таки іде якимись корупційними методами.

– Якщо взяти по закону, я маю землю, значить, я вже її отримав, я маю право поміняти її цільове призначення. Якщо моя земля десь в полі, звичайно, я не буду якусь заправочну станцію робити, чи щось, я буду мати якусь ціль комерційну. І якщо я переконався, що є комерційна ціль і я пишу заяву, значить, повинні рішення прийняти, допомогти. А якщо вони бачать, що можна це прийняти, але перед тим кажуть умови – скільки то буде коштувати, люди ведуться, ідуть і платять гроші.

«...єстєствєнно, Юра напився і все разболтав». Як посадили в тюрму Підгайцівського голову
Віталій Семенюк, екс-голова Підгайцівської сільської ради

– Ну, бо не проголосують інакше. І що ви їм зробите? До відповідальності їх же не притягнеш.

Окей. Підсумовуючи: що би ви хотіли сказати тим всім людям, бо вони будуть читати, я думаю.

– Доброго і довгого здоров’я. Хай все витримають. Це, як то кажуть, перший дзвіночок.

Поки має гроші – хитрий. Поки возить, поки кормить – хитрий. Кінчаться гроші – хитрість пропаде, найдуть когось другого, його посадять. Не знаю, нічого йому не бажаю. Прожують і викинуть. Пропаде та, як то кажуть, криша і схема пропаде, все пропаде. Таке життя.

Спілкувалася Людмила ЯВОРСЬКА

Читати також:

Можливо зацікавить

На Волині судять чоловіка, який розбещував 9-річну сусідку
відео

На Волині судять чоловіка, який розбещував 9-річну сусідку

Освітні афери у Підгайцях: суд над підозрюваною у зловживаннях Жанною Скороход тягнеться роками

Освітні афери у Підгайцях: суд над підозрюваною у зловживаннях Жанною Скороход тягнеться роками

На Волині судили адміністраторку Telegram-каналу про місця роздачі повісток: як її покарали

На Волині судили адміністраторку Telegram-каналу про місця роздачі повісток: як її покарали

Зрадник з Луцька Тимощук домігся скасування санкцій

Зрадник з Луцька Тимощук домігся скасування санкцій

На Волині судили чоловіка, який намагався втекти за кордон за підробленими документами

На Волині судили чоловіка, який намагався втекти за кордон за підробленими документами

Мати-героїня заробляла на утримання дітей за допомогою авто: чому у неї забрали права
відео

Мати-героїня заробляла на утримання дітей за допомогою авто: чому у неї забрали права

Волинянин ледь не потрапив за ґрати на п’ять років через крадіжку двох фанерних плит

Волинянин ледь не потрапив за ґрати на п’ять років через крадіжку двох фанерних плит

«Тут багато ще сюрпризів»: ексголову волинської громади та її чоловіка судять за хабарництво

«Тут багато ще сюрпризів»: ексголову волинської громади та її чоловіка судять за хабарництво

Батько сімох дітей ухилився від мобілізації: як його покарали

Батько сімох дітей ухилився від мобілізації: як його покарали