Можуть бути нітрати: кавуни на ринках Луцька перевіряють на шкідливі речовини
Щодня в обласному центрі Волині на вміст шкідливих речовин перевіряють свіжі овочі та фрукти. Не винятком є також кавуни і дині. Через спалах інфекційних хвороб у місті на місцевих ринках особливо перевіряють і баштанні культури.
Про це Суспільному розповіла продавчиня одного з луцьких ринків Наталія.
Зі слів продавчині, наразі базар перенасичений баштанними з Одеської області. «Вже потрошку беруть: і половинками, і цілими. Більш беруть кавуни, як дині. У нас була лабораторія. Перевіряли — усе добре», — говорить продавчиня Наталія.
За словами продавчині Зінаїди, раніше у Луцьк привозили для продажу кавуни з Болгарії, то вони були дорожчі. «Зараз уже привозять з Одеси, то ціна гуртова і закупна дешевше стала. І реалізація пішла набагато дешевша. Болгарський — він не має такої іскринки. Не такий водяний він, а більш насичений», — каже продавчиня Зінаїда.
Продавчиня Людмила розповіл: встигла реалізувати кавуни не лише з Волині, а й з-за кордону. Зокрема, з Румунії та Болгарії. Відзначає сорт кавунів «Карістан».
«Він йде такий великий, такий натуральний кавун — солодкий, соковитий. Кісточок небагато. Ціни зараз коливаються від 25 до 30 гривень за кілограм», — говорить продавчиня Людмила.
«Не пам’ятаю, який саме, маю на увазі сорт, але купував уже. Непогані досить був. Клімат увесь зсунувся. Раніше стає гаряче. Тому й раніше вони достигають», — каже покупець Олександр.
«Ще вони з нітратами. Не можна їсти. Вже знаю, що можна втравитися дуже легко. У мене не було, але в онуків був такий досвід», — говорить покупець Святослав.
Провідна лікарка регіональної лабораторії при управлінні Держпродспоживслужби Ангеліна Чорна щодня перевіряє кавуни на вміст нітратів у спеціальній лабораторії на території луцького ринку «Пасаж».
«Робиться три проби, тоді вираховується середнє число: скільки міліграм на кілограм є нітратів. От я міряла кавун – 36 нітратів, 36 міліграмів на кілограм. Норма — 60. Це допустима норма на нітрати», — каже Ангеліна Чорна.
Зі слів завідувачки відділу Держпродспоживслужби в області Лариси Голембовської, за останніх шість місяців на ринках Волині провели понад 30 тисяч досліджень на нітрати, з них більша частина — у Луцьку.
«За цих пів року у нас не було перевищення по нітратах — все йде у межах допустимих рівнів. Якщо ж є перевищення нітратів, така продукція не допускається до реалізації та утилізується за рахунок власника», — говорить Лариса Голембовська.
Фахівчиня застерігає волинян не купувати кавуни та дині на стихійних ринках й нелегальних місцях продажу.
Читайте також:
- Покупалися на водоймах поблизу Луцька: в інфекційній лікарні побільшало пацієнтів з кишковими інфекціями
- Чому вирощені у себе на городі кавуни майже завжди дрібні та не солодкі
- Сезон кавунів: чи безпечно їсти баштанні з луцьких ринків