У Луцьку відкрили виставку «Полк «Азов» - янголи Маріуполя»
У Луцьку презентували виставку «Полк «Азов» - янголи Маріуполя» громадської організації родин загиблих захисників України «Серце назовні».
Відкриття виставки відбулося у п'ятницю, 8 березня, у Волинському краєзнавчому музеї.
Підрозділ «Азов» був створений 5 травня 2014 року у місті Бердянськ, як батальйон патрульної служби міліції особливого призначення МВС, згодом трансформувався у бригаду Національної гвардії України. Упродовж 10 років російсько-української війни «Азов» брав участь у найзапекліших боях за Маріуполь, Мар’їнку, Іловайськ, Широкине та інші населені пункти.
Із початком повномасштабного вторгнення російських військ в Україну 24 лютого 2022 року, бійці «Азову», діючи спільно з іншими силами оборони України, які дислокувалися у Маріуполі, стримували наступ ворога, чисельний склад якого перевищував 14000 військовослужбовців.
Українські захисники билися у цілковитому оточенні, їхнім подвигом захоплювалася вся країна. На жаль, в боях за Маріуполь «Азов» втратив близько трьохсот своїх військових - вони віддали життя за нашу майбутню перемогу.
Матеріали виставки розповідають про життєписи героїв «Азову», які стали янголами Маріуполя. В експозиції - понад 200 світлин Героїв. Тут можна ознайомитися з їх біографією, оглянути особисті речі, нагороди, які захисники отримали за мужність та звитягу. На жаль, переважно посмертно. Наймолодшому із загиблих «азовців» було лише 17. До прикладу в експозиції є речі воїна з Луцька за позивним «Стохід».
Автором виставки «Полк «Азов» - янголи Маріуполя» є Віра Литвиненко - мама бійця з позивним «Вектор», яка стала ініціатором та організатором вшанування пам'яті воїнів. Початковий збір інформації разом з Вірою Литвиненко здійснила Вікторія Грицаєнко - дружина бійця з позивним «Гоголь».
За словами Віри Литвиненко, її син Владислав Литвиненко «Вектор» загинув у березні 2022 року при обороні Маріуполя.
«Це дуже боляче отримати звістку про смерть сина. Щоб цей біль не зруйнував тебе з середини, захотілося щось зробити. Ще з літа 2022 року розпочався збір інформації. Це було дуже важко і дуже довго, адже не всі родини готові, не всі можуть зібратися з думками, згадати і розповісти усе. Збір інформації йде досі. Хотілося щось зробити для вшанування пам’яті воїнів», - розповідає жінка.
Віра Литвиненко каже, що її син загинув за два дні до свого 28-го дня народження.
«Ми вітали, звісно, його, але він уже цього не прочитав…», - розповідає зі сльозами на очах жінка.
Найжахливіше, що багато бійців і досі лишаються непохованими. Третина родин не поховали своїх рідних, які воювали. Ворог не віддає тіла. Як пояснює Віра Литвиненко, він віддає цивільних в обмін на військові тіла. Люди на цю виставку приносять квіти, до постерів, бо немає місця, куди їх можна було б покладати, немає могил.
Останки її сина Владислава Литвиненка вдалося ідентифікувати. Та його ще не поховали. Родина чекає, щоб нарешті облаштували Національне військове меморіальне кладовище, щоб можна було провести із почестями сина.
На відкритті виставки був присутній голова Волинської обласної ради Григорій Недопад.
За його словами, при слові «Азов» ворог України тремтить, а це говорить при силу наших воїнів. Також він акцентував увагу присутніх на тому важливому внеску, який «Азов» та й інші бійці зробили для нашої майбутньої перемоги.
До слова, виставка триватиме місяць.
Читайте також:
- Не встиг створити сім'ю з нареченою: 25-річний Герой з волинської бригади загинув під час виконання бойового завдання
- Залишилася дружина та донька: на Волині провели в останню дорогу Героя Олександра Джежеру
- Не сказав, що воює у Запорізькій області: рідним 25-річного командира взводу з Волині вручили його посмертну нагороду