«Ми зайняли своє місце серед європейських зоопарків», - інтерв'ю з Людмилою Денисенко
Луцький зоопарк - ідеальне місце для весняного відпочинку, де можна насолодитися природою та поспостерігати за різноманітними тваринами. Весною зоопарк оживає новими барвами, а тварини радісно виходять на прогулянку під теплим сонцем. Під час відвідин зоопарку лучани та гості міста зустрічають різноманітних мешканців - від екзотичних птахів до величезних ссавців. Сюди йдуть, аби познайомитися з їхнім укладом життя, помилуватися та відпочити душею.
Що цікавого приготували у Луцькому зоопарку в новому сезоні, як йому вдається розвиватися попри війну та плани на майбутнє – про це та багато іншого в інтерв’ю журналістам ВСН розповіла директорка Луцького зоопарку Людмила Денисенко.
- Ви керуєте Луцьким зоопарком багато років. Як вдалося привести його у належний, туристично привабливий вигляд?
- Найперше - це безмежна любов до своєї роботи, а також безпосередня участь у кожному процесі у зоопарку: як от привіз тварин, розбивка клумб, створення колекції тварин чи цікавих локацій - чи це фотозона, чи дитячий майданчик.
Не кожен обласний центр має зоопарк, тим більше таку локацію у центрі міста. У свій час підприємство було не таким цікавим, лучани багато їздили у Рівненський зоопарк, свій оминали, не хотіли сюди йти. На сьогодні ж ми маємо те, що рівненчани приїздять до нас. Ми зайняли своє місце серед зоопарків України і навіть серед європейських зоопарків. Коли я приїжджаю у Варшавський зоопарк і кажу, що я їхня колега із Луцького зоопарку, то нас знають і це дуже приємно.
- Які основні види тварин проживають у зоопарку і скільки всього є особин?
- Коли я почала очолювати підприємство, у нас було 46 видів тварин і приблизно 80 особин. Зараз їх вже 2000 голів і кількість видів – 146. У нас досить потужне підприємство. Якщо раніше зоопарк спеціалізувався на тваринах, які притаманні Україні, екзотичних, ми пам'ятаємо всі, у нас не було: ні приматів, ні папуг, то зараз більше екзотичних тварин, які є цікавими людям.
Ми не стоїмо на місці, облаштовуємо нові локації, розвиваємося. Напевно вже роки три я думаю: «Ну все, більше немає місця», - але, ви не повірите, знову знаходимо нових тварин, покращуємо їхні умови утримання. Зоопарк - місце нестандартне, ти не можеш просто прийти і скласти руки: там хтось посварився, ти маєш продумати, яким має бути сусідство тварин, щоб вони комфортно себе почували; там малеча народилася і їх потрібно вчасно відділити від батьків; леви не хочуть виходити на прогулянку, а їм взагалі потрібно підсіяти траву у вольєр, там треба підстригти клумбу, привести харчі, розпланувати як місяць прожити.
Основний бонус - це у нас, звичайно, рання весна, яка дозволила розпочати сезон раніше. Адже зоопарк - це сезонне підприємство, як би ми не хотіли, ми не можемо працювати цілорічно, а працюємо більше весняно-літній сезон і якщо тепла осінь. Тому ми цього року стартували швидше і дуже приємно, що до нас дуже багато людей почало приходити, з початку війни - це найкращий рік по відвідуваності.
- Які види тварин є найпопулярнішими серед відвідувачів зоопарку?
- Найпопулярнішими є великі види тварин - це леви, тигри і ведмеді. Друге місце я, звичайно, віддала би приматам. Біля їхніх вольєрів завжди багато відвідувачів. В нас є сімейка приматів, де тато і мама та семеро дітей. Така собі багатодітна родина і можна спостерігати за їхніми укладом.
Третє місце - це птахи: від папуг до водоплавних птиць. Ми маємо дві великі водойми на території зоопарку, на одній мешкають чорні лебеді, на іншій - білі лебеді. Відділ птахів у нас досить об'ємний - від великих птахів- хижаків до декоративних маленьких, таких як перепілки чи горлиці.
- Чим збираєтеся порадувати відвідувачів у весняному сезоні?
- Ми стартували із початком квітня. У новому сезоні з'явилася інтелектуальна гра для діток: вони можуть прийти до зоопарку і придбати гру на вході разом із квитком. Пройти квест самостійно, або разом із батьками. Той квест вони можуть лишити собі на згадку, розгадати загадки.
Є ще одна новинка у цьому сезоні - це цукерки-льодяники ручної роботи із логотипом «Луцький зоопарк». В планах ще облаштувати інформаційні таблички, тому що ми багато уваги приділяємо екологічним знанням і освіті наших лучан і гостей міста. Будуть нові цікаві локації і фотозони. Зараз працюємо над фотозоною у стилі української вишиванки.
Планів дуже багато, хочемо повернути і показові годівлі на вихідних. Сподіваємося, що повернемо і свята, які проходили у зоопарку. Відвідувачам сумувати не доведеться. Усе робитимемо для того, аби створювати позитивний настрій лучанам та гостям міста, для будь-якого відвідувача. Адже ми розуміємо наскільки зараз важко психологічно це все переживати і наскільки ми всі обмежені в позитивних емоціях.
- Як виглядає наш зоопарк на фоні інших в Україні?
- Я точно можу сказати, що ми маємо своє місце серед зоопарків України. Зоопарки між собою не зовсім корректно порівнювати: якщо ми беремо Миколаївський зоопарк, то у нього 123-річна історія, чи Київський зоопарк, який має теж понад столітню історію, чи Одеський зоопарк, чи інші зоопарки у великих містах.
Луцький зоопарк із його 45-річною історією, тим паче 20 років з яких ми взагалі не розвивалися, має свою нішу. Ми цікаві, ми входимо як засновники до української Асоціації зоопарків. Звичайно, у такий складний час є наради між директорами зоопарків, де обговорюються і проблеми, які постають перед кожним зоопарком, виклики, обговорюється також обмін тваринами, проводяться семінари. До прикладу, Луцький зоопарк проводив семінар для всіх зоопарків України по озелененню.
- Нині в Україні в умовах повномасштабного вторгнення настали скрутні часи. Як вдається виживати зоопарку? Які виклики стоять перед Луцьким зоопарком тепер?
- Луцький зоопарк пережив за короткий термін важкі періоди. Проводилася реконструкція, вона відбувалася при працюючому зоопарку, тривала 10 місяців. Поруч були і тварини, яких потрібно було годувати, робити все так, щоб тварини не стресували. Потім почався коронавірус. Відбулося закриття зоопарку, адже на той час впроваджувалася заборона на скупчення людей, він тоді не працював приблизно три місяці.
Підприємство щодня втрачало кошти. Ми, як комунальне підприємство, фінансуємося Луцькою міською громадою на 60%, а 40% коштів зоопарк має заробити самостійно. Коли почалася війна, знову відбулося закриття зоопарку. Люди повиїжджали, хтось залишився, а між тим за нами стоять десятки життів тварин, яких треба зберегти, годувати, доглядати, призвичаювати до сирен повітряної тривоги, гулу літаків над зоопарком. Поки нам це вдається.
- Чи поповнюєте колекцію новими тваринами, купуєте їх?
- Ми тварин не купуємо, завдяки членству в українській Асоціації зоопарків ми маємо обміни тварин із зоопарками України. Завдяки членству в європейський системі зоопарків ми до війни мали ще міжнародні контракти.
Привідкрию вам таємницю: у найближчий місяць кілька тварин із нашого зоопарку поїдуть до Молдови у місто Кишинів, а натомість до нас приїдуть тваринки з того зоопарку. Поки нехай це буде сюрпризом, які саме тварини приїдуть до Луцька.
- Як ви описали би місію та цілі Луцького зоопарку?
- Зоопарки за останні десятиліття кардинально поміняли свою функцію. Якщо на початку 90-х років - це була просто експозиція тварин і ніхто не надавав уваги розвитку зоопарку: якими мають бути вольєри, як має передатися середовище існування тих чи інших тварин, які це мають бути екскурсії, які це мають бути лекції, показові годівлі, наприклад. То зараз зоопарки у зв'язку з тим, що людство активно відбирає незаймані території, а заповідних територій стає все менше і менше, виступають як банки збереження генофонду тварин - рідкісних, зникаючих чи тих, які занесені до Червоної книги. Тому що є програми, є координатори, які ведуть ту чи іншу колекцію.
Друга функція зоопарку - це якщо, наприклад, поранилося пташеня чи не відлетіли ті чи інші птахи, без людини ця птаха не зможе вижити. Тому зоопарк виступає уже як реабілітаційний центр і лише за минулий рік через наш зоопарк пройшло приблизно 300 тварин, деякі були повернуті у дику природу, а ті, які не зможуть адаптуватися до умов дикої природи, залишилися жити у зоопарку.
Третя функція зоопарку - це освітня і екологічна, тому що навіть свята, які проводилися у зоопарку, були своєрідною екологічною просвітою. До прикладу, під час показових годівель відвідувачам розповідали усе про тварин: де вони мешкають, чому так саме їх назвали, тощо.
- Чи часто трапляються недобросовісні відвідувачі, які годують тварин їжею, що принесли з собою?
- Ви знаєте, вже люди звикають, що в зоопарку тварин не потрібно годувати. При вході у нас розміщені інформаційні таблички, чому не потрібно цього робити, тому що, по-перше, у кожної тварини є свій раціон. По-друге, вона не зможе з'їсти усього цього, що їй будуть пропонувати відвідувачі впродовж дня. У деяких тварин є своя дієта, тобто є продукти, які можна, а є такі, які не можна. Крім того, відвідувачі бачать тарілки і бачать які наїдки там лежать, розуміють, що з банальним хлібом вони не можуть прийти і нагодувати.
Люди звикають до того, що їхній похід до зоопарку - це гарно провести час із родиною, посмакувати кавою на території зоопарку, поспостерігати за тваринками, помилуватися тим квітковим озелененням, яке є на території зоопарку. Але аж ніяк не прийти і погодувати тварин. Ми дуже раді, що люди стають відповідальнішими, адже в будь-якому зоопарку Європи заборонена годівля тварин відвідувачами. По наших державних зоопарках теж така практика є. Я всім пояснюю: кожен має займатися своєю роботою. Якщо ви дуже хочете погодувати тварин, то приходьте на роботу до Луцького зоопарку і будете годувати: кого двічі, а кого - тричі.
- Яких заходів вживаєте для забезпечення добробуту та безпеки тварин у зоопарку?
- Звичайно - це вольєри. Вони облаштовані таким чином, аби були безпечними для тварин. По-друге, якщо це хижаки, щоб люди не мали до них доступу. Тому що тварина безпечна по той бік оглядового майданчика. Тому кожен вольєр ретельно продумується. Вживаються усі заходи безпеки, є вольєри, в які тільки по дві людини заходить, є вольєри, які відкриті, як у лелек. Тому кожен вольєр має індивідуальний підхід.
- Яким чином зоопарк співпрацює з місцевою громадою та владою?
- Ми є комунальним підприємством Луцької міської територіальної громади, маємо свої фінансові плани, маємо і затверджену програму розвитку, яка розпланована на 2-3 роки, яку затвердили депутати. Це і звітність, і кількість проведених екскурсій, і кількість соціальних заходів, у яких зоопарк бере активну участь.
Зараз, під час повномасштабного вторгнення, зоопарк бере активну участь у відновленні наших воїнів, які перебувають на лікуванні у Луцькій міській територіальній громаді. Спектр діяльності зоопарку зараз дуже великий.
- Яким чином зоопарк співпрацює з іншими організаціями для збереження видів?
- Ми співпрацюємо із Товариством птахів, з реабілітаційними центрами, зокрема такий центр є у Києві - Центр порятунку диких тварин, львівською Домівкою врятованих тварин. Мета у всіх однакова - кожне життя важливе і ми маємо по максимуму його зберегти.
З цими реабілітаційними центрами ми співпрацюємо таким чином, що забираємо окремих тварин до себе. Тому що тварини вже не можуть повернутися у дику природу, тому їхня подальша доля залежить тільки від людини.
- Які найбільші досягнення Луцького зоопарку за останні роки?
- Головним нашим досягненням є те, що про нас говорять позитивно і дякують. А це дуже важливо. Надзвичайно приємно, коли приїжджають туристи і шукають у запитах Луцький зоопарк, і коли повертаються неодноразово. Приїжджають з Тернопільщини, Рівненщини, Львівської області.
Нам дуже приємно, коли позитивно оцінюють нашу роботу, коли люди виходять від нас із посмішкою - це найвище досягнення і це ознака того, що ми працюємо правильно.
- Як ви оцінюєте вплив зоопарку на освіту та свідомість громадськості щодо природи та тварин?
- Проходять лекції, екскурсії. У Луцькому зоопарку вже є два екскурсоводи. Травень та червень - це період, коли проводиться найбільше екскурсій. До нас приїжджають не тільки жителі нашої територіальної громади, але і з усієї Волинської області. Екскурсії побудовані на цікавих фактах, особливо активними є діти, які після екскурсії задають багато питань. Я думаю, що вони розширюють свій кругозір та збагачують свої знання.
Навіть ті самі інформаційні таблички, які розташовані на території зоопарку. Їх багато і вони розповідають про тварин, які перебувають на межі зникнення. Скільки в день втрачається видів тварин, птахів, як зберегти тварин, чим їх потрібно підгодувати зимою. Також розміщена інформація про наявних мешканців зоопарку. Якщо це загроза винищення тигрів, а ця проблема дуже гостро стоїть у світі, є інформаційна табличка: скільки за 20 років люди винищили тигрів заради розваг чи з метою браконьєрства, аби отримати міфічну силу тигра.
- Які плани на майбутнє щодо розвитку та модернізації інфраструктури зоопарку?
- Великою мрією після реконструкції є, була і лишається - збільшення території зоопарку. Адже наша територія 4,3 га і нам вже на ній тісно. Хотілося би більших вольєрів, інших, але для цього потрібна територія. Додатковим благом було би, якби територія розширилася, тоді вже можна подаватися на зоопарк загальнодержавного значення.
Та наразі в Україні ми, напевно, найменший зоопарк. Це є дуже велика мрія. Впевнена, вона рано чи пізно здійсниться, адже дуже багато людей не вірило, що Луцький зоопарк може відновитися, стати цікавим не лише для жителів міста, але й для гостей з різних регіонів України, але це сталося. Тому, думаю, ця мрія також здійсниться, після перемоги.
Читайте також:
- Зимував у під'їзді багатоповерхівки: у Луцькому зоопарку виходили кажана
- У Луцькому зоопарку розповіли, як правильно допомагати лебедям взимку, щоб не нашкодити
- Ветеринар з Луцька рятує людей і тварин на фронті