Підсилює армію за допомогою 3D-принтера: волонтер у Луцьку друкує заряджачі, бомби та ракети для воїнів
Є люди, що допомагають армії на волонтерській основі, друкуючи на 3D-принтері бойові гранати, ракети, заряджачі та багато інших речей, які є корисними для воїнів у захисті України від російських загарбників. Вони прагнуть, аби жоден військовий не витрачав власні кошти на купівлю того, що можна виготовити за мінімальною собівартістю.
Один з таких людей є волинянин Олександр. Саме на його обладнанні було надруковано понад 200 кілограмів різних виробів, які успішно допомагають нищити окупантів.
Про те, як вдалося опанувати 3D-друк, запити захисників, процес виготовлення пластикових виробів та результативність такої допомоги журналісти ВСН поспілкувалися з Олександром.
«Нашим військовим доводиться дуже дорого купувати пластикові вироби, що необхідні для виконання бойових завдань, а продавці завищують ціни у разів 10. Якщо такі вироби виготовити на 3D - принтері - це можна зробити набагато дешевше».
Олександр - айтівець та волонтер, допомагати армії за допомогою 3D-принтера почав на початку нинішнього року. Каже: вирішив придбати такий принтер, коли дізнався про потребу у пластикових виробах на полі бою.
«Дізнався про такий напрям як 3D-друк на початку року, коли одногрупник, який знаходиться в Польщі, друкував там відповідні вироби і передавав сюди волонтерами. Подумав, що дуже багато часу та коштів втрачається на логістику і вирішив тут на місці організувати аналогічний процес.
Є такий портал, називається «ДрукАрмія». Там зареєстровано більш ніж 5 тисяч таких самих людей, як я, що мають у власності від 1 до 15 принтерів. Долучитись до друку може кожен, хто має на це час, достатньо купити принтер та взяти перші тестові замовлення там. Я зареєструвався і почав вивчати, які принтери і матеріали кращі, скільки потрібно деталей і якого виду».
Олександр знайшов хороший принтер у Польщі, замовив його, проте доки чекав понад місяць на доставку, придбав в Україні.
«Поки чекав з Польщі того принтера, то не міг дочекатися поки він сюди приїде. Знайшов в Україні, придбав та вже у лютому почав друкувати. Аж ось і з Польщі приїхав інший, так і вийшло, що тепер маю два принтера».
Станом на зараз волонтером надруковано понад 200 кілограмів виробів. Але запити продовжують надходити, потреба у пластикових виробах є на постійній основі.
«Найбільше я виготовляю заряджачі. Їх друкую найчастіше через те, що дуже добре співпадає з графіком роботи. Я можу, наприклад, о шостій годині вечора поставити партію на друк і в мене всю ніч загружений принтер, а вже зранку прийти і зняти цю партію.
Згодом запускаю гачки і фіксатори. За один раз можна надрукувати близько 20 гачків, а корпусів - близько 17 за один підхід. Тобто за добу маю 15-20 готових пристроїв».
Заряджач складається з корпусу, гачка, який заряджає патрони та фіксатора на магазин. Для того, щоб корок працював, має бути пружинка, їх скручують з дроту волонтери вручну, а болтики зазвичай купують у профільних магазинах.
«Попит на заряджачі дуже великий. Але крім того, що я виготовляю ці вироби на запити у порталі «ДрукАрмія», у Силах оборони й безпеки держави служить дуже багато моїх знайомих, вони побачили, що я таким займаюся, і роблять запити напряму.
Знайомий замовив 150 штук, цілий ящик зібрали, склали, відправили. Близько 10 днів на друк такої партії пішло. Також одного разу бачу, стоїть військовий на «Новій пошті», я підходжу, показую заряджач, кажу: треба? Відповідає: ні, дякую. Кажу, безкоштовно. Тоді військовий сфотографував заряджач і надіслав у групу побратимам. Ми обмінялися контактами, а вже ввечері він написав: нам потрібно 90 штук, на весь підрозділ».
Друкує волонтер і ракети, і гранати, які згодом військові начиняють вибуховими речовинами та нищать ворога.
«Військові заправляють корпус вибуховими речовинами, вставляють запальничок і виходить діюча граната. На відміну від залізного, пластиковий корпус є набагато легшим, його без проблем переносять дрони і доставляють, куди потрібно. І можна більше бойової частини заправити, щоб вона ефективніше працювала».
Філамент, або ж пластик для 3D-друку на принтері - основний розхідний матеріал, кілограму якого вистачає на 20 годин друку на одному принтері, або ж на 20 заряджачів.
«Якщо говорити про розхідні матеріали для принтера, то це є пластикова нитка, товщиною 1,75 мм. Вона нагрівається до 240-250 градусів, розплавляється та нашаровується. Таким чином, шаром у 0,2 мм, формується деталь. В залежності від складності деталі змінюється і швидкість друку. В Україні цей пластик коштує від 450 гривень.
Два моїх принтери за одну добу споживають приблизно від 2 до 3 кілограмів пластику. Майже щодня доставляю по новій бухті пластику. Мої принтери мають систему автоматичної подачі пластику, коли одна закінчується - продовжується друк із наступної бухти. Іноді буває брак при друці, тоді процес зупиняється».
На місяць витрати на пластикові матеріали становлять близько 45 тисяч гривень. Проте, собівартість виробів, які надруковані на 3D-принтері, виходить значно дешевша, аніж пропонують, приміром, на «Розетці».
«Це не якийсь віртуальний внесок, коли відправив комусь 100 гривень, вони десь є в тій загальній масі, але якогось впливу на ситуацію ти не відчуваєш.
А коли ти надрукував на принтері ракету, відправив військовим і бачиш на відео, як твоя ракета летить і знищує окупанта - це дуже мотивує».
Для військових, які виконують бойові завдання, є можливість безоплатно замовити необхідний заряджач в Олександра.
Долучитися може кожен, наприклад, придбати 3D-принтер та виконувати запити на порталі «ДрукАрмія», або ж допомогти із закупівлею пластику для тих принтерів, які вже працюють задля цієї мети. Задонатити можна безпосередньо на банку, де вікрито збір на пластик.
Читайте також:
- Волиняни на благодійному ярмарку біля Свято-Покровського храму зібрали понад 56 тис. грн на ЗСУ
- Школяр передав свої кошти для волинської бригади і вибачився, що мало
- Луцька міськрада у березні передала техніку та спорядження військовослужбовцям на 17 мільйонів гривень