Підсилює армію за допомогою 3D-принтера: волонтер у Луцьку друкує заряджачі, бомби та ракети для воїнів
![3D-принтер](https://vsn.ua/storage/news/m7VdKnFnZoPwMMXdAa4DONeG30JW9FmXBJiEItks.png)
Є люди, що допомагають армії на волонтерській основі, друкуючи на 3D-принтері бойові гранати, ракети, заряджачі та багато інших речей, які є корисними для воїнів у захисті України від російських загарбників. Вони прагнуть, аби жоден військовий не витрачав власні кошти на купівлю того, що можна виготовити за мінімальною собівартістю.
Один з таких людей є волинянин Олександр. Саме на його обладнанні було надруковано понад 200 кілограмів різних виробів, які успішно допомагають нищити окупантів.
Про те, як вдалося опанувати 3D-друк, запити захисників, процес виготовлення пластикових виробів та результативність такої допомоги журналісти ВСН поспілкувалися з Олександром.
«Нашим військовим доводиться дуже дорого купувати пластикові вироби, що необхідні для виконання бойових завдань, а продавці завищують ціни у разів 10. Якщо такі вироби виготовити на 3D - принтері - це можна зробити набагато дешевше».
Олександр - айтівець та волонтер, допомагати армії за допомогою 3D-принтера почав на початку нинішнього року. Каже: вирішив придбати такий принтер, коли дізнався про потребу у пластикових виробах на полі бою.
«Дізнався про такий напрям як 3D-друк на початку року, коли одногрупник, який знаходиться в Польщі, друкував там відповідні вироби і передавав сюди волонтерами. Подумав, що дуже багато часу та коштів втрачається на логістику і вирішив тут на місці організувати аналогічний процес.
Є такий портал, називається «ДрукАрмія». Там зареєстровано більш ніж 5 тисяч таких самих людей, як я, що мають у власності від 1 до 15 принтерів. Долучитись до друку може кожен, хто має на це час, достатньо купити принтер та взяти перші тестові замовлення там. Я зареєструвався і почав вивчати, які принтери і матеріали кращі, скільки потрібно деталей і якого виду».
![Підсилює армію за допомогою 3D-принтера: волонтер у Луцьку друкує заряджачі, бомби та ракети для воїнів](https://vsn.ua/storage/image-icons/f1ebOFQSc3NFCRC6SiIWqiqPg8aA3SX8goHE2vLX.jpg)
![Підсилює армію за допомогою 3D-принтера: волонтер у Луцьку друкує заряджачі, бомби та ракети для воїнів](https://vsn.ua/storage/image-icons/8Sdl5n2eOONeDD51zq0VwbnzDPPFvCwJQG0DigN7.jpg)
Олександр знайшов хороший принтер у Польщі, замовив його, проте доки чекав понад місяць на доставку, придбав в Україні.
«Поки чекав з Польщі того принтера, то не міг дочекатися поки він сюди приїде. Знайшов в Україні, придбав та вже у лютому почав друкувати. Аж ось і з Польщі приїхав інший, так і вийшло, що тепер маю два принтера».
![Підсилює армію за допомогою 3D-принтера: волонтер у Луцьку друкує заряджачі, бомби та ракети для воїнів](https://vsn.ua/storage/image-icons/AAZeH4EdUJ7po38id3Uqbl1Ck9C2IPxKaFxzr6wP.jpg)
Станом на зараз волонтером надруковано понад 200 кілограмів виробів. Але запити продовжують надходити, потреба у пластикових виробах є на постійній основі.
![Підсилює армію за допомогою 3D-принтера: волонтер у Луцьку друкує заряджачі, бомби та ракети для воїнів](https://vsn.ua/storage/image-icons/65Z6WRHV042gTPCNC4bOTgnzgpyD7HfwDwTy1eHM.jpg)
![Підсилює армію за допомогою 3D-принтера: волонтер у Луцьку друкує заряджачі, бомби та ракети для воїнів](https://vsn.ua/storage/image-icons/pigV7MEBHQ2mmyrSoCoWtUDBofc54J5XiIZXZTP7.jpg)
«Найбільше я виготовляю заряджачі. Їх друкую найчастіше через те, що дуже добре співпадає з графіком роботи. Я можу, наприклад, о шостій годині вечора поставити партію на друк і в мене всю ніч загружений принтер, а вже зранку прийти і зняти цю партію.
Згодом запускаю гачки і фіксатори. За один раз можна надрукувати близько 20 гачків, а корпусів - близько 17 за один підхід. Тобто за добу маю 15-20 готових пристроїв».
![Підсилює армію за допомогою 3D-принтера: волонтер у Луцьку друкує заряджачі, бомби та ракети для воїнів](https://vsn.ua/storage/image-icons/XOD0CWiVujs4FkaE8fQLClb6ciAfSZ7eaR0WNcuf.jpg)
![Підсилює армію за допомогою 3D-принтера: волонтер у Луцьку друкує заряджачі, бомби та ракети для воїнів](https://vsn.ua/storage/image-icons/KJIOUcKKPoQo1YctVjozrFLyoZmLrAQjSzTYPZ5q.jpg)
Заряджач складається з корпусу, гачка, який заряджає патрони та фіксатора на магазин. Для того, щоб корок працював, має бути пружинка, їх скручують з дроту волонтери вручну, а болтики зазвичай купують у профільних магазинах.
«Попит на заряджачі дуже великий. Але крім того, що я виготовляю ці вироби на запити у порталі «ДрукАрмія», у Силах оборони й безпеки держави служить дуже багато моїх знайомих, вони побачили, що я таким займаюся, і роблять запити напряму.
Знайомий замовив 150 штук, цілий ящик зібрали, склали, відправили. Близько 10 днів на друк такої партії пішло. Також одного разу бачу, стоїть військовий на «Новій пошті», я підходжу, показую заряджач, кажу: треба? Відповідає: ні, дякую. Кажу, безкоштовно. Тоді військовий сфотографував заряджач і надіслав у групу побратимам. Ми обмінялися контактами, а вже ввечері він написав: нам потрібно 90 штук, на весь підрозділ».
Друкує волонтер і ракети, і гранати, які згодом військові начиняють вибуховими речовинами та нищать ворога.
«Військові заправляють корпус вибуховими речовинами, вставляють запальничок і виходить діюча граната. На відміну від залізного, пластиковий корпус є набагато легшим, його без проблем переносять дрони і доставляють, куди потрібно. І можна більше бойової частини заправити, щоб вона ефективніше працювала».
![Підсилює армію за допомогою 3D-принтера: волонтер у Луцьку друкує заряджачі, бомби та ракети для воїнів](https://vsn.ua/storage/image-icons/t2an028EBun5OXTMlTFw61YCsvZaQJlYAecHdzlz.jpg)
![Підсилює армію за допомогою 3D-принтера: волонтер у Луцьку друкує заряджачі, бомби та ракети для воїнів](https://vsn.ua/storage/image-icons/d2d3KndYojCKGNQLuhXlRB0szh9s093IyNi3sAvd.jpg)
![Підсилює армію за допомогою 3D-принтера: волонтер у Луцьку друкує заряджачі, бомби та ракети для воїнів](https://vsn.ua/storage/image-icons/QB07yBkp9LVQUdUuGiTpjyXNwmhowNtugnGrJWMI.jpg)
Філамент, або ж пластик для 3D-друку на принтері - основний розхідний матеріал, кілограму якого вистачає на 20 годин друку на одному принтері, або ж на 20 заряджачів.
«Якщо говорити про розхідні матеріали для принтера, то це є пластикова нитка, товщиною 1,75 мм. Вона нагрівається до 240-250 градусів, розплавляється та нашаровується. Таким чином, шаром у 0,2 мм, формується деталь. В залежності від складності деталі змінюється і швидкість друку. В Україні цей пластик коштує від 450 гривень.
Два моїх принтери за одну добу споживають приблизно від 2 до 3 кілограмів пластику. Майже щодня доставляю по новій бухті пластику. Мої принтери мають систему автоматичної подачі пластику, коли одна закінчується - продовжується друк із наступної бухти. Іноді буває брак при друці, тоді процес зупиняється».
![Підсилює армію за допомогою 3D-принтера: волонтер у Луцьку друкує заряджачі, бомби та ракети для воїнів](https://vsn.ua/storage/image-icons/iiRKPVKD9pjnPAeazBOCIEj9PRjM57eedOKS0stn.jpg)
![Підсилює армію за допомогою 3D-принтера: волонтер у Луцьку друкує заряджачі, бомби та ракети для воїнів](https://vsn.ua/storage/image-icons/hyJzqxwipWpIAQXfAsgxEnMJvBcW3dV3PuOzuBki.jpg)
![Підсилює армію за допомогою 3D-принтера: волонтер у Луцьку друкує заряджачі, бомби та ракети для воїнів](https://vsn.ua/storage/image-icons/y884BuGMuWHDCy2yiBc0dhpwBlZKTiWRGJJ2WxdP.jpg)
![Підсилює армію за допомогою 3D-принтера: волонтер у Луцьку друкує заряджачі, бомби та ракети для воїнів](https://vsn.ua/storage/image-icons/YSA9eXV7OquHHoVEMUt6sZ2PIDC5tqWvSF7BTvxs.jpg)
На місяць витрати на пластикові матеріали становлять близько 45 тисяч гривень. Проте, собівартість виробів, які надруковані на 3D-принтері, виходить значно дешевша, аніж пропонують, приміром, на «Розетці».
![Підсилює армію за допомогою 3D-принтера: волонтер у Луцьку друкує заряджачі, бомби та ракети для воїнів](https://vsn.ua/storage/image-icons/BEK34wycqIFZgtknVJ3Nv6nMLEY21nqkZG6n4uak.jpg)
![Підсилює армію за допомогою 3D-принтера: волонтер у Луцьку друкує заряджачі, бомби та ракети для воїнів](https://vsn.ua/storage/image-icons/ivJNdQpbcqqkjwaCZ38QkjrohsuPF5Zyh1v1oKQL.jpg)
«Це не якийсь віртуальний внесок, коли відправив комусь 100 гривень, вони десь є в тій загальній масі, але якогось впливу на ситуацію ти не відчуваєш.
А коли ти надрукував на принтері ракету, відправив військовим і бачиш на відео, як твоя ракета летить і знищує окупанта - це дуже мотивує».
Для військових, які виконують бойові завдання, є можливість безоплатно замовити необхідний заряджач в Олександра.
Долучитися може кожен, наприклад, придбати 3D-принтер та виконувати запити на порталі «ДрукАрмія», або ж допомогти із закупівлею пластику для тих принтерів, які вже працюють задля цієї мети. Задонатити можна безпосередньо на банку, де вікрито збір на пластик.
![Підсилює армію за допомогою 3D-принтера: волонтер у Луцьку друкує заряджачі, бомби та ракети для воїнів](https://vsn.ua/storage/image-icons/Ito3UdYe2hvfRAtt17OXZLln4p5pfenskCu5GDpx.jpg)
![Підсилює армію за допомогою 3D-принтера: волонтер у Луцьку друкує заряджачі, бомби та ракети для воїнів](https://vsn.ua/storage/image-icons/FuG0eFUbxuMi8Kd57bzir2nD5we3rzkwttp3TI8X.jpg)
![Підсилює армію за допомогою 3D-принтера: волонтер у Луцьку друкує заряджачі, бомби та ракети для воїнів](https://vsn.ua/storage/image-icons/C3VjLGoFH8DTAFlH8ZJiF6tTuhhhgMBaN7LsOyrB.jpg)
![Підсилює армію за допомогою 3D-принтера: волонтер у Луцьку друкує заряджачі, бомби та ракети для воїнів](https://vsn.ua/storage/image-icons/hmt0jAz0YhlvVApONZkKXAqg5BCNEEwbkq00Uw7s.jpg)
Читайте також:
- Волиняни на благодійному ярмарку біля Свято-Покровського храму зібрали понад 56 тис. грн на ЗСУ
- Школяр передав свої кошти для волинської бригади і вибачився, що мало
- Луцька міськрада у березні передала техніку та спорядження військовослужбовцям на 17 мільйонів гривень