Повертаючи історичну пам’ять, на Волині переселенцям показали красу Олики
Переселенців, які мешкають на Волині вирішили показати красу краю, розповісти його історію – відому і втрачену, аби познайомити їх ближче з місцем, яке дало їм прихисток.
Серію екскурсій волинськими містами, містечками і селами, які мають багату історію для внутрішньо переміщених осіб організував Благодійний фонд «Рокада», який є виконавчим партнером Управління верховного комісара ООН з питань біженців. У четвер, 6 липня відбулась уже четверта екскурсія.
Як розповіла соціальна працівниця фонду по роботі з громадами Олена Кузьмич, такі екскурсії вирішили організовувати щотижня протягом літа. Уже такі зустрічі були в Луцьку, Рожищі, Горохові.
«Ми помітили, що багато внутрішньо переміщених осіб живуть в історичних місцях. А запит на екскурсії від них був давно. Щоправда, багато хто хотів побачити Львів, але ми працюємо в межах нашої області. І так виник цей проект. Ми залучили до цього проєкту історика Андрія Павляшика, який часто проводить екскурсії й має нестандартний підхід. На цих екскурсіях не просто розповідають: «Подивіться на ось це», а й про те, що люди в ті час їли, пили, в що одягалися, які тоді були гроші. Це так би мовити занурює в історію. Більш того, на цих екскурсіях ми розповідаємо, що в нас дуже багата історія, не менш цікава і захоплива, як у інших країнах Європи», - зазначає вона.
На ці екскурсії запрошують мешканців гуртожитків, які живуть в громадах, а ще кличуть місцевих жителів. Це, так би мовити – елемент інтеграції в життя громади.
Цього разу переселенців познайомили з історією Олики, палацом Радзивіллів та Колегіальним костелом Святої Трійці. Як розповідають працівники краєзнавчого музею, цьогоріч палац Радзивіллів стали частіше відвідувати туристи: приїздять навіть з сусідніх областей. До слова, тут є й укриття на випадок тривог – палац будувався палацом-фортецею, тож був надійно укріплений і має дуже надійні підвали. Тож екскурсії для них вже не в новинку.
Наталія Расторгуєва приїхала з Покровська Донецької області. Їй 58 років і останні рік і три місяці вона живе на Волині з ріднею, бо вдома – дуже неспокійно. Каже: до цих подій ніколи не була на заході України, тож надзвичайно цікаво познайомитися з цими місцями.
«Коли ми стали спілкуватися з фондом «Рокада», ми писали їм свої бажання, серед них і просили якісь екскурсії. Це нам дуже цікаво, бо багато з нас ніколи не був раніше на заході України. Ми, наприклад, найдалі їздили хіба на ринок у Хмельницький. Хочеться й знати краще історію України. Цьому в школі нас не вчили, це ми з інших джерел хіба дізнавалися, а зараз більше», - каже вона.
Екскурсовод, автор проєкту «Екскурсії з істориком» Андрій Павляшик розповідає: іноді такі поїздки стають для багатьох відкриттям.
«Коли людям розповідають, що ви живете не просто в маленькому містечку або селі, а в тому місті, де є, або колись був в князівський палац, чи якісь підземелля, я сподіваюсь, люди інакше починають дивитися на те, що їх оточує на що, можливо, не звертали увагу. Часом люди уточнюють якісь історичні факти. А про те, що їх насправді вразило, перепитують. Наприклад: «А правда, що ці люди були пов’язані з французькими королями?», - каже він.
Андрій додає: багато хто запитує, коли будуть інші екскурсії, адже часто, коли під час заходу заодно розповідаєш, що в сусідньому містечку було ще щось цікаве, то виникає бажання дістатись і туди.
«Мені одного разу сказали, що дякуючи цим екскурсіям, вони забувають хоч на трохи, що є війна. Я намагаюся їх «ввести» в ту епоху, яка була до нас, про яку розповідаю. І це допомагає трошки розслабитись, трошки по-іншому подивитись на своє життя. І мені хочеться вірити, що йдеться не тільки про внутрішньо переміщених осіб, а й про місцевих, бо ми заново відкриваємо те, що навколо нас, і те, що було в минулому, відкриваємо заново історію України і Волині. Це, по-перше, допомагає найти якийсь внутрішній спокій, по-друге, дізнатися щось нове і, по-третє, це елемент патріотичного виховання. Тому що дитина або дорослий, дізнається, що тут творилась така історія, тут жили великі люди, які впливали на світову політику, на світову історію, вони зовсім по-іншому вже дивляться на своє минуле, по іншому проєктують своє майбутнє і вже до них менше можна використати елементи маніпуляції», - резюмує він.
Читайте також:
- Переселенці - не тягар для Волині, а ресурс: на форумі обговорили шляхи інтеграції ВПО
- «Я сподіваюся, що ми повернемося додому»: у Луцьку розповіли історії переселенців
- «Навчити активно жити у нових умовах»: як на Волині допомагають переселенцям