У Луцьку відкрили центр захисту прав дитини

У Волинській області запрацював Центр захисту прав дитини — простір, створений для комплексної допомоги дітям, які пережили насильство, окупацію або стали свідками злочинів. Його відкриття стало частиною національної програми розвитку мережі центрів Barnahus, що базується на європейській моделі дружнього правосуддя для дитини.
На відкритті закладу побували журналісти ВСН. Центр у Луцьку — один із чотирьох, відкритих у 2025 році, поряд із Києвом, Рівним та Дніпром. Загалом в Україні вже функціонують десять таких закладів, хоча один із них — у Сумах — був зруйнований внаслідок російського обстрілу.



«Центр захисту прав дитини у Луцьку діятиме за моделлю Barnahus, що передбачає залучення фахівців з різних аспектів: юристів, медиків, психологів, представників правоохоронних органів», — зазначила представниця Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Волинській області Юлія Спас.
У новому центрі створено всі умови для проведення опитування дітей за моделлю «Барнахус»: окремі кімнати для інтерв’ю, психологічної підтримки, медичного огляду та реабілітації. Такий підхід дозволяє мінімізувати повторну травматизацію та забезпечити захист прав дитини на всіх етапах розслідування.
«Усі діти, яких ми повертаємо з території РФ, проходять це опитування задля того, щоб ми побачили, яку додаткову турботу ми повинні як держава Україна проявити по відношеню до них», — прокоментував омбудсман Дмитро Лубінець.
«Наше завдання зробити так, щоб ви могли створити середовище для дітей не лише тих то повернувся з окупації, але й тих які живуть тут, в страху, кожного дня під обстрілами, під вогнем», — зауважив посол Королівства Норвегія в Україні Хелене Санд Андресен.
Окрему увагу під час відкриття приділили гуманітарному коридору на Волині, через який громадяни України повертаються з тимчасово окупованих територій. За даними Офісу Омбудсмана, допомогу вже отримали понад 450 осіб, серед яких — діти. Проєкт реалізується у співпраці з міжнародною благодійною організацією «Карітас» і передбачає надання гуманітарної, психологічної та юридичної підтримки.
«Разом ми працюємо над тим, щоб люди, які втратили дім, не втратили віру, щоб ті, хто постраждав, відчули, що вони не самі».
За перше півріччя 2025 року до Офісу Омбудсмана надійшло 1769 звернень — це свідчить про зростання потреби у захисті прав людини, особливо в умовах війни. Відповіддю на ці виклики стало відкриття шести центрів захисту прав людини у Полтаві, Івано-Франківську, Чернівцях, Запоріжжі, Житомирі та Закарпатті.



«Насправді, це тільки початок. Центр захисту прав дитини у Луцьку тепер відкритий, відкритий не лише фізично, відкритий серцем. Для тих, хто пережив втрати, для тих, хто мовчить і потребує щоб його почули».
Центр захисту прав дитини в Луцьку вже працює, і його відкриття — ще один крок у розвитку системи підтримки дітей, які цього потребують. Тут можна отримати допомогу в безпечному середовищі, де важливими є довіра, спокій і чіткі дії.
Читайте також:
- Безбар’єрна реабілітація на Волині: поранені ветерани відновлюються в лісі Воротнівського заказника
- Діти загиблих та зниклих військових з Луцька прибули на тритижневу реабілітацію до США
- В Україні першокласникам нарахують по 5 000 грн: як отримати кошти