Усього 15 хвилин і 400 гривень: як у Луцьку штампують медичні довідки без належних обстежень
У Луцьку медцентр, який має філії по всій Україні, видає пацієнтам медичні довідки без необхідних обстежень. Таким чином право на водіння автівкою, чи користування зброєю може отримати навіть наркозалежна чи психічно нездорова людина, адже документи видаються без встановлених чинним законодавством аналізів, оглядів і медичних висновків. Втім, до цього, схоже, нікому нема діла – і в поліції, і в Міністерстві охорони здоров’я, розводять руками.
Як працює схема та хто на цьому заробляє, з’ясував Центр журналістських розслідувань «Сила правди».
У Луцьку на вулиці Ковельській, 5 вже не перший рік функціонує приватний медичний кабінет. Яскрава зовнішня реклама пропонує довідки для водіїв, власників зброї, особисті медичні книжки та інші. Пошук в мережі інтернет видає за цією адресою приватне підприємство «Начмед», яке позиціонує себе як заклад, де будь-яку медичну довідку можна отримати всього за 15 хвилин.
Виявилося, що для оформлення довідки для керування транспортними засобами достатньо визначити групу крові і пройти обстеження офтальмолога й терапевта.
За кілька хвилин видали обіцяну довідку. Документ обійшовся у 400 гривень.
В обласному управлінні охорони здоров’я журналістам повідомили, що до кожної з форм медичних довідок є чітка інструкція, де вказано, ким вона має видаватися та які обстеження необхідно пройти.
«Кожна довідка затверджена Міністерством охорони здоров’я. До кожної такої довідки є інструкція, де є чітко прописано, яким чином вона видається. Конкретні лікарі проводять огляд, протоколюють і відповідно видають довідку», – каже заступниця начальника обласного управління охорони здоров’я Людмила Рожко.
«Перш за все потрібно пройти медогляди у психіатра і нарколога, включаючи обстеження на предмет вживання психоактивних речовин. Є спільний наказ МОЗ і МВС України, яким визначено, що для отримання довідки 083/о до складу комісії мають входити терапевт, який є головою комісії, невропатолог, отоларинголог, офтальмолог і хірург. Також необхідно пройти базові обстеження: загальний аналіз крові та сечі, аналіз крові на цукор, електрокардіограму, обстеження гостроти і полів зору, вестибулярного апарату, визначення групи крові та резус-фактора.
Щоб оформити довідку для володіння зброєю 127/о, в комісію мають входити терапевт, невропатолог, отоларинголог й офтальмолог. Серед обов’язкових обстежень загальний аналіз крові та сечі, аналіз крові на цукор, електрокардіограма, обстеження гостроти і полів зору. Але треба враховувати, що комісія може призначити ще й додаткові обстеження в разі необхідності», – розповідає директор Волинського медичного центру терапії залежностей Ігор Шкаровецький.
Очевидно, що обстеження, які проводить волинська філія «Начмеду», м’яко кажучи, відрізняється від тої процедури, яку диктує законодавство. Адже у медцентрі не те що не провели необхідних оглядів, а й навіть словом не обмовился про довідку від психіатра та нарколога.
На жаль, велика кількість людей ведуться на так звані «експрес» методи одержання довідок. Тобто фактично купують медичний документ без перевірки стану здоров’я, адже це значна економія часу. Втім, таким чином право на водіння чи, приміром, користування зброєю можуть отримати пацієнти із нарко- чи алкозалежністю, психічними розладами, або ж вадами зору.
В обласному управлінні охорони здоров’я кажуть, що не мають впливу на діяльність приватного підприємства «Начмед», адже медцентр не співпрацює з Національною службою здоров’я України, а отже – не використовує державні кошти.
Однак, за словами заступниці начальника управління охорони здоров’я Людмили Рожко, у грудні 2023-го медцентр звертався до них з проханням внести волинську філію до офіційного переліку закладів, що мають право на проведення психіатричних оглядів і видачі форми 100-2/о. Втім дозволу на її оформлення підприємство так і не отримало.
«Є спеціальна довідка 100-2/о, яка підтверджує проведення психіатричного огляду, в тому числі, й дослідження на наявність в організмі психоактивних речовин. Всі лікарі-психіатри, задіяні для її видачі, мають пройти спеціальне удосконалення курсу. У нас є офіційний перелік закладів, які надіслали нам документи й підтвердили, що їхні лікарі пройшли це навчання.
Також вони надали інформацію про технічні умови для проведення лабораторних досліджень. Тому лише ці медичні заклади можуть видавати довідки 100-2/о в межах області. «Начмеда» в цьому списку немає, хоча вони зверталися, щоб їх внесли. Втім, ми попросили надати необхідні документи й вони не надіслали жодної відповіді», – пояснила Людмила Рожко.
Водночас серед аргументів «Начмеду» – співпраця з правоохоронними і контрольними органами, підрозділами виконавчої влади. Про це вони стверджували у зверненні до обласного управління охорони здоров’я.
Втім, згідно з інформацією у системі публічних закупівель «Prozorro», список замовників таких медоглядів, на жаль, набагато довший. З’ясувалося, що послугами «Начмеда» користувалися департамент освіти Луцької міської ради, регіональний сервісний центр Міністерства внутрішніх справ у Чернівецькій області, КП «Медичний центр реабілітації учасників бойових дій Луцької міської територіальної громади», комунальне підприємство «Луцькводоканал», Вінницький апеляційний суд, Управління освіти, молоді та спорту Хмільницької міської ради, Головне управління ДСНС у Чернівецькій області, територіальне управління Державної судової адміністрації України в Вінницькій області та інші.
Більше - у відео
Читайте також:
- У лісі на Волині підірвалося троє людей, вони загинули
- Дільничний лікар з Луцька пішов на війну і став командиром медичної роти. Відео
- «На фронті ти розумієш чітко, хто в тебе друг, хто ворог»: лікар з Волині розповів, як евакуйовував поранених на фронті