Волинське соломоплетіння – нематеріальна культурна спадщина України

Волинське соломоплетіння – нематеріальна культурна спадщина України

Міністерство культури та інформаційної політики України включило до Національного переліку нематеріальної культурної спадщини України три нових елементи. Серед них і традиція соломоплетіння у Турійській громаді, що на Волині. Тож тепер цей перелік має 50 елементів.

 Відповідний наказ 25 липня 2022 року підписав Міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко.

Про це інформують у профільному міністерстві.

Відтак, новими елементами нематеріальної культурної спадщини України є:

«Традиція соломоплетіння у Турійській громаді Волинської області»; «Практика та культурний контекст приготування «чіберек» та «янтик» – традиційних страв кримських татар»; «Сливовий леквар – традиція приготування та культура споживання на Закарпатті».

«Традиція соломоплетіння у Турійській громаді Волинської області»:

Соломоплетіння поширене на території Волинської області з давніх-давен, як прадавнє ремесло і ліки. У побуті селян  ще у 30-40 рр. минулого століття можна було зустріти солом’яні шкатулки, бочки для зберігання зерна, павуки, які вішали на стелі та дідухи, які носили господарі  й встановлювали  на покуті  у Святвечір.  

Традицію соломоплетіння у Турійському районі зберіг і передав нащадкам Олександр Якович Коптюк  (1916 року народження із села Кустичі). 

У солом’яних виробах майстрів Турійщини зашифровані традиції, символи, знання та практики, що стосуються природи і світу.  

Волинське соломоплетіння – нематеріальна культурна спадщина України

У доробках: різдвяні павуки, іграшки, янголи, тварини, прикраси, сумки, капелюхи.  Тут своя символіка: коло – безперервний зв'язок, циклічність поколінь, ангелики – наші охоронці, дзвоники закликають добру звістку, а коник – завжди на успіх.

Можливо зацікавить