Як купити житло у воєнний час? ПОРАДИ ЕКСПЕРТІВ
Проте є варіанти, як оформити свої права на нерухомість. Журналісти ВСН розпитали експертів і пояснюють, як в нинішніх умовах це зробити.
Чому не працює реєстр нерухомості?
Державні реєстри та бази даних із початком війни були закриті. Насамперед, це потрібно для збереження цілісності та конфіденційності інформації. Такий крок також убезпечить реєстри від можливих незаконних втручань та банально - рейдерства.
На Волині експерти все ж сподіваються, що незабаром доступ до реєстру нерухомості відновиться хоча б частково для областей, які перебувають у відносно спокійному стані.
"Наразі уже відкрили доступ до реєстру юридичних осіб, рухомого, спадкового майна, довіреності, внесення бланків. А стосовно реєстру нерухомого майна, то він є найскладнішим, та доволі важливим, адже туди внесена уся нерухомість по всій Україні", - зазначає заступниця голови нотаріальної палати Волині Наталія Ариванюк.
Чи є попит на купівлю нерухомості?
На Волині - відчутний попит на нерухомість. Із першого дня війни стрімко збільшилися запити на оренду квартир, а згодом - і на покупку житла та нерухомості під бізнес, який також почали переміщати в західний регіон України.
“Є люди, які мають кошти й хочуть придбати нерухомість. Деякі волиняни йдуть на певні поступки, але не мають змоги укласти повноцінний договір купівлі-продажу. Такі дзвінки надходять щодень, але тут має бути один законний варіант, де будуть захищені обидві сторони", - розповідає нотаріус.
Про зміни у попиті на нерухомість розповідають і в будівельних компаніях.
“З початком військової агресії всі процеси призупинилися на декілька тижнів. Але останні два тижні ми спостерігаємо підвищення активності серед покупців. Люди цікавляться найбільше орендою житла, оскільки багато хто був вимушений переїхати і вибрали наш регіон”, - розповідає керівниця відділу продажів та маркетингу Будівельної компанії “Інвестор” Ірина Новосад.
У компанії діляться, що реагуючи на потреби ринку наразі створюють спеціальну базу щодо оренди та перепродажу нерухомості, оскільки запит на житло і комерційні приміщення на Волині буде тільки збільшуватися.
Як оформити покупку вторинної нерухомості?
Через неможливість укласти угоду під час війни вже існують випадки, поки покупці купують квартири за довіреністю чи оформлюють заповіт на покупця. Проте такі операції недостатньо захищені юридично.
Найкращий варіант, який радять експерти - укласти з власником майна попередній договір про наміри, в якому визначити ціну та умови майбутньої угоди купівлі-продажу та проведення державної реєстрації в електронному реєстрі.
У цій ситуації все ж зберігаються певні ризики, адже через те, що не працює реєстр, немає можливості перевірити власника квартири чи будинку. А також - чи не перебуває нерухомість під арештом чи в іпотеці.
Тому покупку “вторинки” через попередній договір не радять підкріплювати коштами.
"Якщо сторони домовилися про якийсь аванс чи завдаток, то тут потрібно розуміти усі ризики укладеного в майбутньому договору. Адже, якщо майно перебуває під арештом, то можливо доведеться потім вирішувати це у судовому порядку. Рекомендую укладати угоду виключно про наміри без фінансової участі", - пояснює Наталія Ариванюк.
Як оформити покупку первинної нерухомості?
Якщо мова йде про квартиру чи комерційну нерухомість в новобудові, яка ще не здана в експлуатацію та не внесена до реєстру, є два шляхи.
Перший варіант - якщо купуємо напряму у забудовника.
“Механізм покупки в такому випадку не змінився. Ми працюємо за договорами купівлі-продажу майнових прав та у ЖК “Супернова”, яка є кооперативом, за договорами купівлі-продажу. Але в укладанні договорів із забудовником нічого не змінилося із 24 лютого”, - пояснює Ірина Новосад.
Другий варіант - якщо купуємо у майбутнього власника квартири/будинка/комерції. Тобто - об'єкт на стадії будівництва уже купили, виплатили або ж виплачують частинами його власність, а тепер - хочуть продати.
У такому випадку можна перекупити права на цю нерухомість, переуклавши договір із забудовником.
“Нерухомість можна купити у майбутнього власника квартири, будинку чи комерції. Тобто людина вже купила нерухомість і ще не має оформленого права власності, але тепер через переїзд закордон, чи з інших причин, хоче продати. У такому випадку є легальний спосіб - переуступка майнових прав. Ця модель працювала і до війни, тому можна таким шляхом йти і зараз”, - каже Ірина Новосад.
Попри те, що право власності буде оформлятися пізніше - після відкриття реєстрів та здачі житла в експлуатацію, проте така ситуація є максимально захищеною юридично і не несе жодних загроз.