Як підтримати дитину в адаптації до школи: поради для батьків першокласників

Як підтримати дитину в адаптації до школи: поради для батьків першокласників

Найголовніше питання, яке турбує батьків учнів 1 класу: чи нормально дитина звикає до шкільних умов. Адже діти часто не говорять вдома про свої проблеми, страхи чи труднощі. Тож помітити негативне ставлення до школи можна не одразу.

Якщо ви матір чи батько першокласника, обов’язково ознайомтеся з наведеними у статті порадами, які є узагальненням думок психологів та педагогів. 

7 порад, які треба знати батькам першачків

Спочатку знайомимо вас із загальними рекомендаціями, з дотриманням яких ви можете суттєво допомогти своїй дитині:

  1. Говоріть про школу у позитивному світлі. Можете поділитися з дітьми найкращими спогадами зі свого шкільного життя. Акцентуйте на тому, що у школі цікаво, весело та можна дізнатися багато нового, корисного і важливого. 
  2. Постійно цікавтеся шкільними справами та успіхами вашої дитини. Зокрема, чи розуміє вона предмети, з чим виникають труднощі, чи добре дитина ладнає з однокласниками. Батькам важливо розуміти, що в школі дитину оточує сприятлива та доброзичлива атмосфера. 
  3. Допомагайте дітям з виконанням домашніх завдань. У жодному разі не змушуйте їх працювати «через силу» та небажання. Натомість старайтеся мотивувати дитину, наприклад, навчальними іграми та цікавими завданнями. Підтримка та розуміння часто творять дива: дитина з ентузіазмом починає старатися. 
  4. Підтримуйте регулярний зв'язок з учителями. Рекомендації педагога допоможуть звернути увагу на проблеми з тим чи іншим напрямом знань. Так, до прикладу, учитель може порадити батькам більше читати з дитиною, оскільки це її слабка навичка. Буває, що педагог бачить значний потенціал дитини, якого не помічають батьки. У такому разі вчитель може порадити виконувати додаткові розвивальні завдання.
  5. Вчасно та ретельно реагуйте на проблеми. Якщо ви з’ясували, що дитині важко адаптуватися в колективі, зверніться до психолога, попросіть класного керівника про особливу підтримку. Якщо проблеми стосуються навчальної успішності, позаймайтеся з дитиною додатково, знайдіть для неї репетитора чи гурток. 
  6. Враховуйте інтереси та бажання своєї дитини. Потрібно вміти її зацікавити, а не змушувати відвідувати певні заняття чи вчити предмет. Відтак живий інтерес дитини має бути наслідком частих довірливих розмов. Знайте: якщо дитина відчуває, що ви її підтримуєте, хвилюєтесь за неї та завжди готові допомогти, вона дослухатиметься до ваших порад. 
  7. Знайдіть для дитини репетитора за потреби. Аби емоційно налаштувати першокласника на заняття, покажіть фрагменти цікавих завдань. Переконайте, що з репетитором буде цікаво та пізнавально. 

Під час вибору індивідуального педагога слід враховувати не лише досвід та стаж. Домовтеся про пробне заняття та дізнайтеся враження своєї дитини. Позитивні відгуки чи захват гарантують успішне засвоєння матеріалу: дитина буде з великим бажанням слухати викладача та реагувати на поради. 

Також важливо регулярно отримувати зворотний зв'язок від репетитора протягом принаймні перших кількох місяців навчання. Адже дитина з певних причин може втратити зацікавлення або мати не досить добру поведінку. Важливо вчасно це виявити та дізнатися причини, аби врахувати їх у формуванні взаємодії з дитиною. 

Як зацікавити дитину навчанням?

Ви можете показати той чи інший предмет з нестандартного боку, підшукуючи для першокласника цікаві розвивальні ігри:

  • з математики – головоломки, задачі на логіку, ілюстровані «казкові» задачі
  • з англійської мови – кросворди, вікторини, загадки, квести, ігри на слова
  • з української мови та читання – загадки, кросворди, сканворди, завдання з магічними та ігровими умовами, змагання на швидкість тощо

Розвивати любов до читання можна через яскраві ілюстровані дитячі книги та інтерактивні онлайн-завдання. Для вивчення слів також доречно використовувати флешкартки.