З міськради - на тренувальну базу: як луцькі депутати вчилися воювати. Фоторепортаж
Від приміщення міської ради - броньованим КАМАЗом на тренувальну базу. Так розпочався День депутата луцьких обранців. Замість звичної роботи у стінах ради, вчилися накладати турнікети, керувати дронами і проводити маніпуляції зі зброєю у тренувальному центрі «Тернове Поле», що є складовою добровольчого формування територіальної громади «Луцьк». Там за трохи довелося і під звуки вибухів на землю падати, і евакуацію проводити, і зброю перезаряджати, навіть якщо це все вперше.
Взяти участь у навчальних зборах, які провели у вівторок, 2 травня, зголосилося близько півтора десятка депутатів міської ради.
Обранці громади опановували знання військових дисциплін від інструкторів, що часто їздять навчати бійців на передових позиціях. Як це було, бачила кореспонденти видання ВСН.
***
Міські пейзажі швидко змінюються на простори тренувального центру. Всі не у класичному одязі, як зазвичай ходять депутати на засідання, а в спортивному... Усі на три години вишколу забувають про своє депутатство. Тут визначені правила, а слово інструктора - закон.
Спершу вітання, легка розминка, а далі... Десь мимоволі зроняють: «Посміхаються, бо не знають, що їх чекатиме», та інструктор запевняє, що навантаження не складні - десь 5% від того, як тренуються військові.
Під час вишколу, розповідає виконувач обов'язків командира ДФТГ Роман Бондарук, депутати ознайомляться із чотирма військовими дисциплінами: тактична медицина, тактико-спеціальна підготовка, аеророзвідка та топографія.
«Наші депутати виявили бажання ознайомитися з тим, чим кожного дня займається ДФТГ БОР «Луцьк» - той підрозділ, який, в принципі, створила міська рада. Ми привели в наше постійне місце дислокації і хочемо показати це та надати практичні навички з чотирьох дисциплін», - коментує він.
Додає, що практично кожного місяця професійні інструктори батальйону проводять одноденні вишколи для цивільних, а ще - тренують військових: підготували понад 17 тисяч осіб.
Найперше депутатам і депутаткам розповідають про поводження під час вибухів. Зауважують: лежати потрібно на животі, до вибуху ногами, схрестивши їх і закривши вуха; підійматися потрібно не відразу: елементи можуть розлітатися, тому краще порахувати до трьох.
Після слова «граната» всі падають на землю, щоб запам'ятати це правило.
Далі обранці отримують зброю: по черзі виходять по одному, а опісля її перевіряють.
«Зброю тримаємо тільки так - палець не на корку, а на рамі, тримаємо на запобіжнику. Дуло доверху - від'єднуємо магазини, приєднуємо, приймаємо позицію «патруль», - інструктор озвучує важливі моменти поводження з нею і її перевірки.
До зброї доєднуються і турнікети, бо перша частина вишколу - тактична медицина. Учасники стають у коло і слухають інструктаж.
Командир підрозділу тактичних медиків «Док» розповідає, що накладати турнікет військові вчаться до м'язової пам'яті й автоматизму.
«Він може спати, відпочивати ще щось робити, але коли є команда «поранена права рука», він автоматично падає, надягає турнікет. Деякі бійці можуть не використати автомат, але турнікет завжди працює», - наголошує він.
Положення турнікета для руки і ноги - різне, каже інструктор. Важливо, щоб він відразу був складений правильно, адже це економить час накладання і рятує життя.
Далі розповідає схему складання: «Беремо турнікет не липучою стороною, протягуємо через кільце на 15-20 см і приклеюємо. Іншим кільцем умовно ділимо на дві половини і склеюємо».
Основні правила почули, а далі... «граната». Спершу обранці практикуються у позиції стоячи, потім - лежачи під імітації звуків вибухів.
«Док» стверджує, що на занятті з тактичної медицини депутати ознайомилися з основними моментами дисципліни й спробували відпрацювати знання на практиці. Зокрема, мова - про накладання турнікета, що найважливіше знати, як цивільним, так і військовим у військовій медицині.
«Найперше ми їм дали поняття, що це таке. У когось не виходить, бо це дуже не проста робота і не так все легко, як виглядає в ютубі. Вже були випадки, коли переглянуть відео і кажуть, що вміють, але врешті не знають, якою стороною той хвостик на турнікеті повинен правильно лягати», - наголошує він.
У підтвердження своїх слів «Док» показує ролик, де через відсутність турнікета чоловік з пораненням помер.
«20 секунд і втратив свідомість, - коментує командир, - якщо не наклав турнікет, втрачаємо кров. Зараз він «приходить до себе», буде вже більш знесиленим. На 45-й секунді він сідає, але вже в такому стані, коли йому байдуже, що є кров. Він ще у свідомості, але знесилений. Зараз буде смерть».
Насамкінець частини вишколу з тактичної медицини депутати й депутатки беруться відпрацьовувати евакуацію.
Завдання: групою, прикриваючи боки й утворюючи коридор, потрібно забезпечити вихід пораненого. В образі травмованої - депутатка Вікторія Майборода, яка через травму ноги й справді не могла сповна відпрацювати знання. Опісля вона поділиться, що дуже втішена ініціативою і прикро, що не змогла повністю взяти участь.
Інструктор наголошує на моменті: «Перш ніж евакуйовуємо пораненого - забираємо від нього зброю, ставимо на запобіжник: в стані афекту він може не зрозуміти це свій чи не свій».
«Група йде... сіла», «наступна двійка», «коридор», «зброя на запобіжнику» - кільканадцять разів лунає протягом імпровізованої евакуації.
Наступна частина у навчаннях для обранців громади - «тактика». На ній вже сповна задіюється отримана на початку зброя і різні маневри з нею.
За трохи депутати не раз падають на землю й займають бойові позиції при чергових вибухах «гранати». Відпрацьовують стоячи, сидячи, а згодом - лежачи. Все повторюється кільканадцять разів. По тому декому вдається і постріл самотужки зробити.
Як ділиться з нами інструктор з тактико-спеціальної підготовки «Севен», важливо поводитися зі зброєю так, наче вона заряджена.
«Сьогодні ознайомлювали з простою, мінімальною версією з «тактики». Показали маніпуляцію зі зброєю, перші навички поводження з нею, розворот-поворот», - пояснює він.
Після двох частин вишколу депутати здають отриману раніше зброю, адже далі - заняття з аеророзвідки.
Інструктори розповідають основні моменти управління дронами і дають настанови перед початком відпрацювання.
Зауважують: активно рухати стиками коптера не потрібно - рухи мають бути плавними, а пункт керування необхідно тримати таким чином, щоб двома пальцями охопити кожен стик.
Депутати й депутатки розділяються на три групи й починають практикуватися. Вони мають виконати наступне завдання: запустити дрон, підняти його на висоту 5 метрів і зробити умовний квадрат у повітрі.
Четвертою частиною вишколу для луцьких депутатів стала топографія.