244 малюки-поспішайки у 2024 році: як у Волинському перинатальному центрі рятують найменших пацієнтів
Від початку 2024 року у Волинському обласному перинатальному центрі з’явилися на світ 244 передчасно народжених дітей, яких тут називають «малюками-поспішайками».
Про це Суспільному розповів медичний директор з неонатології Микола Гнатів.
«Ми чекали, нервувалися»
У Ірини та Ігоря Панасюків двійня народилась на 36-му тижні вагітності.
«Син з нами з перших хвилин народження, а доня три дні провела в реанімації, бо в неї не відразу відкрились повністю легені, — говорить мама Ірина. — Ми чекали, нервувались, і ось нам неї віддали».
За словами завідувачки Тетяни Загребельної, у відділенні анестезіології та інтенсивної терапії новонароджених зараз перебуває семеро немовлят. Вони народились до 37 тижня вагітності вагою від пів кілограма та потребують медичних втручань одразу в пологовій залі.
«Це діти, які народжуються з несформованою нервовою, дихальною, серцево-судинною, травною, сечовидільною та імунною системами», — каже Тетяна Загребельна.
«Вигодовуватись самостійно вони не можуть»
Лікарка показує кувез, у якому для перебування дитини створюють умови, наближені до внутрішньоутробних. Він накритий для того, щоб обмежити кількість світла і шуму, які потрапляють для дитини, бо це важливо для подальшого розвитку нервової системи.
«Враховуючи незрілість дихальної системи, такі діти потребують проведення штучної вентиляції легень, — каже завідувачка. — Вигодовуватись самостійно вони не можуть. Тому призначається спеціальне парентеральне харчування, яке вводиться внутрішньовенно через спеціальні катетери. Всі життєво важливі функції моніторяться в режимі реального часу».
Зі слів Тетяни Загребельної, перебування в реанімації триває від кількох днів до кількох місяців.
«Ми можемо її трішки вже брати на руки»
Після стабілізації стану, подальше лікування та обстеження діти проходять у відділенні неонатології, каже завідувачка Тетяна Кощій. Історії хвороб передчасно народжених малюків інколи сягають кількох томів.
«Проводяться обстеження нейросонографія, УЗД внутрішніх органів, нирок, серця, тому що є діти з природженими вадами розвитку. Продовжується антибактеріальна терапія, парентеральне харчування», — говорить завідувачка відділення неонатології Тетяна Кощій.
Як розповідає мама Юлія, її донька Софія народилась з вагою 1200 грамів. Дівчинка шість тижнів провела в реанімації, тепер з батьками у відділенні неонатології.
«Вона вже стає активна, може трішки сама повертатись, їй все цікаво, починає розглядати. Ми можемо її трішки брати вже на руки, з нею контактувати й нам вже так спокійніше», — каже мама Юлія Присяжнюк.
Після відновлення фізіологічних рефлексів та стабілізації стану дитину, за словами завідувачки відділення неонатології Тетяна Кощій, виписують додому.
До трьох років відстежують розвиток «дітей-поспішайок»
Після завершення стаціонарного лікування усі передчасно народжені діти до трьох років перебувають на обліку у відділенні катамнестичного спостереження, говорить завідувачка Людмила Міліщук. Тут лікарі відстежують розвиток та лікують дітей, а батьки отримують поради із догляду за малюками.
«Вони в нас бувають щотижня або що три дні їх оглядає окуліст, а педіатричні та неврологічні питання ми вирішуємо раз у два тижні. З ними займаються фізичні терапевти, ерготерапевти, при потребі залучаємо терапевта мови й мовлення, психолога для поради», — каже Людмила Міліщук.
З її слів, зараз на обліку у відділенні катамнестичного спостереження перебуває 162 дитини, які з’явилися на світ із вагою до півтора кілограма.
Причини передчасних пологів
Щороку в перинатальному центрі народжують орієнтовно 3 тисячі жінок, з них 10% — передчасно, каже медичний директор з неонатології Микола Гнатів.
«Причини — інфекція, стрес, хронічний стрес, має значення захворювання жінки, не тільки інфекційного плану, а й хронічні. Здорова жінка має більше шансів виносити дитину, ніж хвора жінка. Ну і ще залежить, що ми їмо і чим ми дихаємо», — говорить медичний директор з неонатології.
Зі слів Миколи Гнатіва, протягом п’яти років роботи у перинатальному центрі передчасно народились 1526 дітей, 99 з них важили менше кілограма.
Читайте також:
- У перинатальному центрі Волині врятували жінку з важкою патологією
- На Волині вагітна жінка отруїлася грибами, дитина не вижила
- Волинські лікарі врятували життя вагітній пацієнтці з важкою патологією