«Відчуваю відповідальність і маю великий стимул не підвести волинян»: очільник ОВА Іван Рудницький

Іван Рудницький уже понад півроку очолює Волинську обласну військову адміністрацію, побував у кожній громаді, особисто вирішував проблеми доріг, транспорту й ветеранської підтримки. У відвертій розмові для ВСН очільник області розповів про фінансове перевиконання бюджету на мільярд гривень, готовність до наступу з півночі, поділився міркуваннями про потенціал Волині, власною філософією лідерства та тим, що тримає його в тонусі щодня.


- Ви були на керівних посадах на Львівщині та Закарпатті. Що Вас найбільше здивувало у Волинській області позитивно чи навпаки?
- Трошки більше року, як я перебуваю на Волині. Спершу відповідно до указу Президента України Володимира Зеленського був призначений на посаду начальника СБУ у Волинській області. А вже пізніше Президент мені доручив стати керівником Волинської обласної військової адміністрації.
На мене і волиняни, і волинський регіон справили позитивне враження. Він має свої традиції, свою культуру. Але основне, що мене вразило - це природа: каскад озер, ліси, рівнини, екологічно чисті місця. Вона відрізняється від тих регіонів і від тих ландшафтів, де я служив раніше. Загалом кожен регіон по-своєму цікавий.
- Які проблеми нашого регіону Ви б назвали найгострішими сьогодні?
- Я б не сказав, що на сьогоднішній день в регіоні є якісь проблеми, які не можна вирішувати. Навпаки, позитивним є те, що мені вдалося налагодити нормальну і дієву комунікацію, взаємодію як з обласною радою, так і з громадами.
Наша спільна позиція на сьогоднішній день - це розвиток та безпека регіону і підтримка наших Сил безпеки і оборони, які нині захищають Україну. Прийняття та виконання відповідних соціальних програм по підтримці та реабілітації учасників бойових дій, ветеранів, а також оздоровлення членів сімей військових, ветеранів та загиблих захисників.
Частково є складнощі в тому, щоб деякі громади в унісон приймали відповідні програми, збалансовували свій бюджет, але робота ведеться щоденно, і загалом я бачу для себе позитивну динаміку. Ми багато чого зробили і в захисті критичної інфраструктури, і в розвитку загальної інфраструктури області. Багато що робимо в соціальній політиці.
Звісно, наш надпріоритет - це підтримка Сил безпеки і оборони. І тут кожна громада, і обласний бюджет, і депутати обласної ради — ми всі до цього долучаємося максимально і значні суми коштів перераховуємо на адресу тих чи інших військових формувань для підтримки їхньої спроможності боронити нашу державу.


- Ви відвідали усі громади нашої області. Які зустрічі запам’яталися найбільше? Що турбує людей?
- Для того, щоб вивчити регіон і зрозуміти, який реальний стан справ, які є потреби з боку громади, я дійсно прийняв рішення відвідати всі громади і я це зробив. Поспілкувався з людьми, з головами громад, з керівниками певних підприємств, установ у тій чи іншій громаді.
Є питання, які я вирішив і це в межах моїх можливостей. Є питання, щодо яких я є своєрідним рупором перед центральними органами державної влади, перед командуванням Збройних сил України.
Наприклад, на початку року голови громад скерували відповідні листи на мою адресу щодо близько 90 проблемних питань, пов'язаних з пасажирськими перевезеннями, зі станом доріг. Зараз усі вони вирішені.
Частково з обласного бюджету, частково з державного бюджету і частково з бюджету громад були передбачені кошти, і ми змогли відремонтувати ті ділянки доріг, де в першу чергу громадам необхідно, щоб було нормальне пасажирське сполучення, щоб діти могли їздити в школу, люди на роботу, старші люди відвідувати своїх рідних і близьких.
Ще одне питання - ветеранська політика. У кожній громаді є велика кількість людей, чиї рідні воюють, частково є люди, чиї близькі загинули, є ветерани. Ми в кожній громаді запровадили фахівців з ветеранського супроводу. Громади надали приміщення, зробили ремонт. Держава платить цим фахівцям заробітну плату.
Така позитивна взаємодія з громадами дає нам змогу підтримувати та вирішувати проблемні питання, налагоджувати комунікацію з органами державної влади, місцевої влади, з контролюючими органами тощо.
У близько 35 громадах на Волині створені та успішно діють центри життєстійкості, де надають послуги психолога, підтримка ментального здоров'я, де допомагають у вирішенні соціальних питань.
Також внутрішньопереміщені особи, які є на Волині, вони не мають бути одні, тож громади їх підтримують, вирішують їхні питання, частково передбачені кошти в обласному бюджеті. Я окреслив вам такі питання, які входили безпосередньо в мої повноваження і мою компетенцію, які нам вдалося вирішити повністю або які на стадії вирішення зараз.


- Чи громади охоче зголошуються йти на якісь зміни, чи їх все ж таки потрібно стимулювати?
- Стимулювати однозначно потрібно всіх, в тому числі і мене. Конструктивна критика чи хороші підказки корисні для кожного керівника і для кожної особи на тій чи інший посаді, яка виконує ті чи інші обов'язки.
І оскільки одна з функцій голови військової адміністрації - підтримка державної політики в регіоні, то зрозуміло, що я маю задавати тон перед громадами, куди ми рухаємося, на що першочергово треба звертати увагу під час війни, як скеровувати ті чи інші кошти з місцевих бюджетів, як розподіляти перевиконання бюджету. І це як один зі стимулюючих факторів для громад. Є діалог, є комунікація, а якщо є деякі розбіжності, то в кінці ми доходимо до спільного знаменника.
Ми всі працюємо, в когось є одні можливості, в когось інші, одним треба допомогти, а хтось навпаки виступає ініціатором, але в загальному у нас все виходить.
- Волинь — прикордонна область. Тож тривалий час мешканців нашого регіону хвилює, чи є загроза наступу з боку Білорусі? Яка Ваша думка?
- Є відповідні правоохоронні органи та сили безпеки, які розташовані як на території області, так і за її межами. І немає зараз інформації, що є якісь передумови, що з боку Білорусі може бути наступ. Тому це є факт, так? В той же час на сьогоднішній день в Україні відбувається війна.
Є військовий стан. І зрозуміло, що я, як голова Волинської обласної адміністрації, всі Сили безпеки і оборони регіону, їхні керівники, ми маємо бути готові до будь-яких викликів, в тому числі до різного роду загроз з півночі. Тому ми до цього готові. Ми відпрацьовуємо ті чи інші заходи для того, щоб бути впевненими в собі. Щоденно проводяться заходи для того, щоб волиняни, особи, які до сьогоднішнього дня або відвідують, або проживають на території Волинської області, були в безпеці і були впевнені, що є кому їх захистити.
- Обласний бюджет. Які пріоритетні напрямки і чи вдається збалансувати нині в умовах війни?
- На сьогоднішній день є гарна взаємодія з обласною радою і з громадами, це якраз і дає оптимізм, що ми всі разом рухаємося в одному напрямку і максимально пробуємо його збалансувати.
Поки що ми збалансовуємо саме перевиконання бюджету. За півроку область змогла перевиконати бюджет на близько мільярд гривень - ці кошти залишаться в області. І за це насамперед треба подякувати бізнесу.
Друге - це головам громад, тому що всі ми разом йшли в загальні стратегії, і я особисто розумів, що в нас є великий потенціал області, де ми можемо збільшувати бюджетні надходження.
І тут наш союзник і партнер податкова служба України в Волинській області, і частково інші контролюючі органи, але основну позицію зайняв бізнес, і мені це приємно.
В цьому перевиконанні нам вдається збалансовувати бюджет, якщо ми говоримо, що залишається в області близько мільярда гривень, велика кількість коштів іде якраз на підтримку Сил безпеки і оборони, частково - на соціальну політику, там охоплюється реабілітація, оздоровлення.
По 100 тис грн ми виплачуємо сім'ям, чиї близькі загинули. І цю суму також збільшуємо, тому що отримали перевиконання і маємо можливість. Також ми спільно з міською владою Луцька, з мером міста Ігорем Поліщуком даємо кошти на допомогу після ворожого обстрілу 6 червня.


- Де Ви бачите найбільший потенціал для розвитку — в агросекторі, промисловості, туризмі для Волині? Чому?
- Відверто кажучи, аграрії і так, на мій погляд, дуже гарно працюють, в них позитивна динаміка, і вони кожен рік закладають збільшення заробітної плати. Також аграрії та їхні партнери на Волині бачать перспективний майданчик для інвестиційних проєктів.
Тому аграрний сектор рухається вперед і я буду тільки вдячний, якщо вони і далі будуть такими об'ємами і масштабами розвиватися. Щодо промисловості, я також приємно вражений, тому що у нас всі підприємства працюють, мають ринки збуту, інвестують в своє виробництво і це те, що й переросло у перевиконання бюджету області.
Якщо ж говорити про туризм як напрямок, який Волинь буде брати за основу в частині свого розвитку, адже тут чудова природа, визначні місця, то це може бути потужна платформа для міжнародного туризму.
Але тут є перший чинник - це безпековий фактор. Це треба зараз враховувати. Тому туризм - це майбутнє, але зараз його розвиток йде повільніше, ніж ці два попередні економічні напрямки.


- Як заохотити молодь залишатись чи повертатись на Волинь?
- Спілкуючись з власниками, керівниками підприємств на Волині, я знаю, що вони пропонують фахівцям хорошу заробітну плату і це серйозна мотивація. Також я провів низку зустрічей з молоддю і позитивним є те, що наша молодь дуже патріотична.
Вони цікавляться тими речами, якими би мала цікавитись молодь в країні, що воює. Це отримання певних навичок по військовій справі, розуміння як діяти в тій чи іншій ситуації. Мене інформував керівник обласного центру підготовки населення до національного спротиву, що дуже багато є зараз заяв від молоді, яка хоче опанувати ті чи інші навички, щоб бути готовими захистити і свою державу, і свій регіон від загрози.
- Яке Ваше особисте визначення перемоги?
- Перемога - це наша державність, це держава Україна, це її незалежність, територіальна цілісність, визнання у всьому світі, підтримка з боку всіх цивілізованих країн в світі. Це перемога.
Щоденно наші герої віддають найдорожче - своє життя, своє здоров'я для того, щоб це зберегти, ми обов'язково це збережемо.
- Що вас мотивує в роботі? Як тримаєте темп?
- В кожній роботі мотивує, якщо тобі вдається щось зробити, якщо є позитивний результат. Тому що якщо не виходить, то якби ти не хотів працювати, але якщо в тебе нема результату, то і мотивація на якомусь етапі стає меншою.
Я вдячний Президенту України за рішення призначити мене на посаду голови ОВА Волині, є відчуття відповідальності, є великий стимул не підвести нікого і в першу чергу волинян.

- Чи є у Вас людина, до чиєї думки завжди дослухаєтесь?
- Я дослухаюся до думок різних людей з різних питань. На мій погляд, універсальних людей, які можуть бути компетентними у всіх питаннях, немає. Для того і світ побудований таким чином, що є відповідні вищі навчальні заклади, які навчають людей за окремими напрямками, спеціальностями.
Є фахівці, є спеціалісти, є люди, які мають великий досвід роботи, які досягли серйозних результатів в тому чи іншому напрямку. Потрібно розширювати коло спілкування, знаходити час на комунікацію з різними людьми. Тому що навіть пересічна людина може щось тобі підказати чи розповісти, чи повідомити про якусь проблему, яка може бути актуальна для багатьох. Тому в спілкуванні і є велика перевага. Коли я їздив по громадах, зустрічав не тільки пересічних жителів, а й керівників певних установ, наприклад, шкіл. Насправді, вони озвучують такі ідеї, що просто їх береш за основу і починаєш далі рухатися і розумієш, що тобі треба зробити.
Тому що усе йде знизу. У результаті, що б я не робив, споживач - це є пересічний житель Волині. І коли ти розумієш, що йому потрібно, то тоді так і плануєш, організовуєш свою роботу.
- Що б Ви хотіли, щоб люди сказали про Вашу роботу на Волині через кілька років?
- На мій погляд, зараз основне - дати можливість розвиватися людям, які хочуть щось творити, підтримку - бізнесу, в чомусь - не заважати, в чомусь - бути ініціатором тих чи інших кроків. Якщо думати, що про тебе будуть говорити, то ти будеш, скажімо так, більш зажатий у прийнятті рішень. Тому що зрештою має бути не соромно перед самим собою.
Насамперед ти для себе маєш пояснити, чому ти тоді прийняв саме такі рішення, і це пояснення, в моєму розумінні, має будуватися на двох основних принципах: законності і моралі. А чи комусь це рішення сподобалось, чи комусь не сподобалося - це особиста думка кожного.
Але головне, людина, яка його приймає, має розуміти, що вона не порушила закон і максимально дотрималася моральних принципів. Оце основне.

Читайте також:
- Розвиток громад в умовах війни: на Волині провели перший форум старост
- Брифінг Івана Рудницького: що голова Волинської ОВА розповів про дороги, УПЦ МП і житло для ВПО
- У Луцькому замку обговорили, як молодь може долучитися до святкування 600-річчя з’їзду монархів у 2029 році