Теплий, екологічний та надійний: волинянин побудував будинок своєї мрії із дров

70-річний майстер із Гораймівки на Волині Василь Кравець знає про недорогий і доступний спосіб будівництва житла — теплого, екологічного та надійного. На власному прикладі він довів, що добротний будинок можна звести просто та швидко зі звичайних дров, адже вже 36 років живе у збудованій власноруч оселі.
Про це пише газета Нова доба.
Василь та Любов Кравці одружилися в далекому 1977 році. Народжувалися дітки: чотири сини і дві доньки. Усі разом тулилися в маленькій материнській хатині. Потрібно було думати про власний, більш просторий будинок, та жили небагато, де було взяти гроші на будівельні матеріали? У матері їх теж не було. Тож Василю порадили будувати хату з дров та глини і вказали, що у Цумані тодішнього Ківерцівського району, він може побачити своїми очами таке уже обжите житло.
Поїхав господар туди, щоб дізнатись усі нюанси «дров’яної» технології будівництва. До цього, щоправда, знав з історії, що подібні хати будували в нас на Поліссі ще в 19 столітті. По приїзді все обміркував із своєю порадницею-господинею Любою. Дружина підтримала ідею чоловіка і всіляко допомагала в будівництві майбутнього житла.

Розпочав майстер заготовляти матеріал: різав дрова довжиною 30 сантиметрів, на кожному полінові знімав кору, подбав і про балки та стояни. Сам склав план будинку своєї мрії розміром 9 на 12 м.
Спочатку залив міцний фундамент, в цоколі встановив металеві штирі висотою 10 сантиметрів, згодом на них поставили дубові стояни. Звели каркас, який заповнювали глиною та дровами.
– Зійшлися односельці і за тиждень стояв зруб будинку, – розповідає Василь Кравець. – На таку хату пішло три машини дров. Ціле літо будинок повинен був вистоятися і лише тоді можна було зсередини бити дранку та штукатурити. Щоправда, спочатку до моєї ідеї більшість знайомих поставились скептично, я перший в селі ризикнув звести такий будинок і не жалкую – житло не сиріє і не мокріє. Пересвідчились у цьому і односельці, тож після моєї хати з’явилося ще близько десяти таких. Ось недалекий сусід звів оселю теж за цією ж технологією.

На той час, почувши про таке незвичайне будівництво, голова місцевого колгоспу Василь Мельник відразу послав бригадира будівельної бригади Павла Снітка вивчити нову технологію. Ініціативний будівельник вніс свої корективи і невдовзі на господарському дворі виросло два нових приміщення для утримання верхньої рогатої худоби. Так з легкої руки Василя Кравця в Гораймівці з’явились будинки і підсобні приміщення із дров.
На закінчення нашої розмови майстер сказав: “Можу проводити екскурсії, готовий поділитися своїм практичним досвідом, адже на власному досвіді переконався: жити в такому будинку дуже комфортно”.
Анатолій Снітко,
с. Гораймівка
На знімках автора: Василь Кравець розповідає про технологію будівництва біля будинку Мельника Святослава; житловий будинок гораймівського майстра сьогодні
Читайте також: