Мобілізація у жовтні 2023: чи може поліція затримувати і примусово відправляти до ТЦК

Мобілізація у жовтні 2023: чи може поліція затримувати і примусово відправляти до ТЦК

Адвокат Роман Симутін розповів, у яких випадках можуть затримати військовозобовʼязаних.

Чому дії поліції при затриманні на так звану «вимогу ТЦК» незаконні, адвокат розповів на своєму каналі у телеграмі.

Повноваження

Затримувати можуть виключно наступні органи: поліція, СБУ, прикордонники, воєнізована охорона режимних та охоронюваних об’єктів, військова служба правопорядку (ст. 262 КУпАП). Тож запам’ятати цей перелік вкрай легко – на п’яти пальцях руки. ТЦК до таких суб'єктів не відноситься.

Вас можуть затримати максимум на три години, а строк затримання обчислюється не з моменту доставки до відділку, а з моменту зупинки, тобто фактичного обмеження у пересуванні.

Чи можуть затримати на довше? Так, до трьох діб з обов’язковим повідомленням прокурора та виключно у випадках порушення правил обігу наркотичних речовин або незаконного перетину кордону.

Три правила

  1. користуватися правовою допомогою,
  2. знайомитися з матеріалами справи – це вкрай важливо з огляду на подальший розбір ситуації по ТЦК та
  3. повідомити родичів про затримання (ст. 261 КУпАП). 

Коли застосовується затримання

Всього п’ять випадків – це ст. 260 КУпАП:

  • припинення правопорушень;
  • коли вичерпано інші заходи впливу;
  • для встановлення особи;
  • складення протоколу, якщо неможливості скласти на місці;
  • забезпечення своєчасного розгляду справ та виконання постанов.

Підстави затримання

Одна з підстав затримання поліцією, визначених ст. 262 КУпАП – це порушення військового обліку та законодавства про оборону. Але вказана норма суперечить меті застосування затримання.

  • затримання – це крайній захід і застосовується для припинення правопорушення і лише за умови, коли вичерпано інші засоби впливу. Саме для чого ж і створено адміністративний кодекс (КУпАП).
  • розширили перелік підстав лише у березні 2021 року, але сам кодекс не адаптували. Тобто у старий кодекс запхнули нову норму, а те, що процедурно вона неврегульована – нікого не цікавить.

При затриманні:

  1. Обов’язково складається протокол.
  2. Роз'яснюються права, згадуємо за обов’язкову правову допомогу.
  3. Надаються для ознайомлення матеріали та підстави.

«Тобто при затриманні поліціянт повинен надати вам можливість скористатися правовою допомогою, надати докази та повідомити родичів. А що він вам здатен пред’явити? Тільки, те, що у нього в планшеті в базі «АРМОР» зазначена інформація про ТЦК і стаття адмінкодексу. Іншої інформації про обставини справи – що саме ви вчинили, за яких обставин, та які є докази вчинення вами правопорушення чи ухвала суду – вам не нададуть. Саме тому поліція і намагається доставити вас до ТЦК без складання протоколу, адже це пахне наслідками у вигляді незаконного затримання. Тож осіб, які світяться в базі як розшукувані, не можуть затримувати. Вас можуть лише доставити, але доставка передбачає добровільність вашого прибуття, а не затримання», - додав адвокат.

Читайте також:

Можливо зацікавить