Мобілізація віруючих: чи можуть призвати людину, яка має певні релігійні переконання
Внаслідок повномасштабного вторгнення Росії в Україну оголосили загальну мобілізацію та воєнний стан – захищати батьківщину можуть призвати чоловіків віком від 18 до 60 років. Їх віросповідання не є причиною для відстрочки, проте є альтернатива.
Наразі відомо про 9 релігій, які забороняють брати до рук зброю, - пише Апостроф.
Перелік релігійних течій, які забороняють вірянам користуватися зброєю:
- адвентисти-реформісти;
- адвентисти сьомого дня;
- євангельські християни;
- євангельські християни-баптисти;
- покутники;
- свідки Єгови;
- Товариство свідомості Крішни;
- харизматичні християнські церкви та церкви, прирівняні до них згідно із зареєстрованими статутами;
- християни віри євангельської та церкви, прирівняні до них.
У статті 35 Конституції України йдеться, що ніхто не може бути звільнений від своїх обов'язків перед державою за мотивами релігійних переконань, а стаття 65 прямо говорить, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є обов'язком всіх громадян. До того ж у Законі «Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку» немає винятків для людей, які належать до тієї чи іншої віри.
Утім, якщо виконання військового обов'язку суперечить релігійним переконанням, його повинні замінити на альтернативну або ж невійськову службу, хоча ця норма діяла в мирний час, а в умовах воєнного стану про неї не йдеться.
Альтернативну службу запроваджують замість проходження строкової військової служби для виконання обов'язку перед суспільством. Вона не передбачає військового вишколу та використання зброї, але її термін є більшим за строкову у півтора раза.
Якщо релігійні переконання не дозволяють брати до рук зброю, юристи радять написати відповідного листа до ТЦК та СП, у якому попросити виконувати військовий обов'язок у формі альтернативної служби. Для цього потрібно надати також документ, який підтвердить вашу приналежність до певної релігійної організації. У такому випадку людину можуть призначити на небойову посаду на кшталт кухаря, водія тощо.
Читайте також:
- Чи можуть в Україні мобілізувати всіх чоловіків
- Мобілізація в Україні з 1 вересня: які зміни чекають чоловіків восени
- В Україні перевірять всі довідки ВЛК: як покарають ухилянтів і втікачів за кордон
- Мобілізація в Україні: кого з чоловіків після повістки можуть одразу відправити на фронт