«Наших дітей називають селюками»: у громаді на Волині в двох школах закривають старші класи

«Наших дітей називають селюками»: у громаді на Волині в двох школах закривають старші класи

З нового навчального року у двох ліцеях Іваничівської громади на Волині закривають 10-ті та 11-ті класи. Йдеться про Мишівський ліцей та ліцей № 2 імені Юрія Лелюкова. Батьки школярів категорично проти переформатування навчальних закладів у гімназії з 9-ти класним навчанням. 

Батьки наголошують, що перехід до нових умов організації навчального процесу в школах має відбутися лише через два роки – з 1-го вересня 2027 року. А не зараз. Тож аби добитися правди, більше 30-ти батьків прийшли 18-го лютого в селищну раду на чергове пленарне засідання, розповідає БУГ.

Нагадаємо, на пленарному засіданні 28-го червня 2024 року депутати затвердили план формування мережі закладів загальної середньої освіти Іваничівської селищної ради на 2025-2027 роки. Відповідно до нього Менчичівська початкова школа в Іваничівській громаді підлягала закриттю, Мишівський ліцей та ліцей №2 імені Юрія Лелюкова мають переформатувати в гімназії з 9-ти класним навчанням. Старші класи будуть лише в Іваничівському ліцеї №1.

Ці зміни в навчальному процесі Іваничівської громади мають запровадити вже цього року – з 1-го вересня. Відповідно 10-ті та 11-ті класи в Мишівському ліцеї та ліцеї №2 імені Юрія Лелюкова закриють. Проте батьки учнів та вчителі цих навчальних закладів обурені таким реформуванням. Особливо батьки школярів, які зараз навчаються в 9-тих класах. Вони вважають, що припинення навчання в старших класах суперечить чинному законодавству, яке встановлює термін впровадження таких змін з 1-го вересня 2027 року. А прискорене закриття 10 та 11 класів, називають, порушенням встановлених строків.

Крім того, кажуть, вони не були попередженні заздалегідь, за мінімум один рік, до прийняття цього рішення, що створює додаткові організаційні проблеми. Мовляв, їх позбавили можливості вчасно підготуватися до цих змін. За словами батьків, учні повинні мати право здійснювати навчально-виховний процес в умовах, з одного боку, близько до школи по місцю проживання, а, з другого – в тому навчальному закладі, який обрали самостійно.

Батьки стверджують, що рішення про закриття старших класів ухвалено без консультацій із зацікавленими сторонами, що є порушенням принципу прозорості управління освітою, а також статтей 30 і 32 Закону України «Про освіту». Вони нарікають на те, що місцевій владі байдуже на їх думку, саме тому, мовляв, перед ухваленням таких суттєвих освітніх реформ і не провели громадського обговорення.

«Таке раптове закриття старших класів позбавить учнів можливості завершити повноцінну загальну освіту в рідній школі, що може вплинути на їх підготовку до вступу до вищих навчальних закладів та подальшу професійну адаптацію, змусить дітей шукати інші школи для впровадження навчання, що створить додаткове навантаження на сім’ї та може призвести до того, що частина учнів відмовиться від продовження здобуття освіти», – зазначила одна із мам.

Стурбовані батьки і тим, що в громаді є лише один шкільний автобус. Та й той, мовляв, постійно ламається. Тож є серйозні проблеми із довезенням їх дітей до ліцею №1 в Іваничі. До того ж, триває війна з росією, тому йдеться і про безпеку учнів. Місцеві дороги взагалі в жахливому стані, й, можливо, саме через це автобус так часто виходить з ладу. А також батьки схвильовані подіями, які нещодавно сталися в ліцеї №1. Нагадаємо, там отруїлась учениця, наковтавшись таблеток.

«Цю подію керівництво громади замовчує і приховує. Але ми все знаємо. І боїмося за своїх дітей. До того ж, цілком можливий булінг. Бо наших дітей з Мишева, наприклад, називають селюками. Це ж образливо», – зауважила інша мама.

Аби вирішити це питання батьки учнів Мишівського ліцею та ліцею №2 імені Юрія Лелюкова згрупувалися і прийшли в селищну раду на сесію. А ще заручилися підтримкою депутатів Романа Чипинюка та Людмили Бойко і підготували звернення до керівництва громади «Щодо відтермінування набору учнів до 10 та 11 класів ліцею №2 імені Юрія Лелюкова та Мишівського ліцею до 1-го вересня 2027 року».

Батьки вимагають переглянути строки впровадження змін з урахуванням вимог чинного законодавства та встановити термін закриття 10 та 11 класів з 1-го вересня 2027 року, провести консультації з представниками громади, батьками, педагогічним колективом та юристами для розробки альтернативних рішень, що дозволять уникнути організаційних та правових суперечностей, забезпечити належне інформування всіх зацікавлених сторін про зміни в організації навчального процесу, а також дати змогу учням – теперішнім дев’ятикласникам, довчитися у стінах рідної школи.

Своє звернення батьки аргументували тим, що рішення про припинення набору в старші класи з 1-го вересня цього року невідповідає законодавству, вони не були ознайомлені з ним, має негативний вплив на учнів та громаду, а також, що їхні ліцеї мають достатню кількість учнів для формування старшого класу. Зокрема, згідно з вимогами Міністерства освіти і науки, для відкриття 10 класу необхідно щонайменше 12 учнів. Батьки стверджують, що в їхніх школах ця умова виконується. Тому, мовляв, закриття класів, є невиправданим.

Аби допомогти батькам цих навчальних закладів, Роман Чипинюк подав депутатський запит «Про включення в порядок денний сесії проєкту рішення «Про внесення змін до рішення селищної ради від 28 червня 2024 року №44/4 «Про затвердження плану формування мережі закладів загальної середньої освіти Іваничівської селищної ради на 2025-2027 роки».

Обговорення цього питання було емоційним і бурхливим. Депутат Руслан Мартинюк наголосив, що перед прийняттям рішення про закриття старших класів необхідно було провести громадські обговорення і попрацювати з батьками учнів.

«Навіщо стикнули лобами батьків і депутатів? Рішення винесли на сесію і сказали, що мусово його прийняти. Ми його ухвалили. Але чому перед цим не провели громадського обговорення і не поцікавилися думкою батьків і вчителів? Ми зараз, а нас 15 депутатів, маємо вирішити долю дітей. Це хіба нормально? Ми в цивілізованій країні живемо, а не в Радянському Союзі. В нас логістики нема, доріг нема. Влада нічого не робить. Недавно була ситуація, що шкільний автобус поламався. А замінити його нема чим. Дітей вези до школи чим хоч. Діти на морозі стоять і чекають його», – обурився Мартинюк.

Депутатка і вчителька Мишівського ліцею Людмила Бойко повідомила, що тільки Іваничівська громада ухвалили таке рішення, а сусідні Павлівська, Поромівська й Литовезька громади поки не прийняли його. Тож, на її думку, варто почекати ще цих два роки і не прискорювати закриття 10 і 11 класів в школах громади.

Батьки, виступаючи, запевнили, що їхні діти не будуть продовжувати навчання в ліцеї №1, якщо не відбудеться покращення освітнього процесу. Вони висловили сподівання, що за два роки, можливо, закінчиться війна, покращиться автобусне перевезення, відремунтуються, хоча б частково місцеві дороги і покращиться атмосфера в ліцеї №1.

«На основі останніх подій, які відбуваються в ліцеї №1, як прийде дитина з села, що вона там побачить? Я говорю, як мама. Не як депутат, не так як ви тут розумно говорите. Я розумію, що це все прикривається. Я не розумію для чого і для кого робити профільний ліцей, якщо там не буде кому вчитися? Ви спочатку зробіть нормальні умови для того, щоб наші діти могли їздити і навчатися в ліцеї №1. Як дитина з села Лугове має добиратися? Якщо є тільки один автобус, який ще й постійно ламається? Вона, що має вставати в 6:00, щоб їхати в ліцей №1? Ми в першу чергу дбаємо за безпеку дітей», – зазначила Олена, мама учнів ліцею №2.

У свою чергу начальниця відділу освіти, культури, молоді та спорту Алла Наумук повідомила, що мережу закладів загальної середньої освіти необхідно було затвердити до 1-го вересня 2024 року. Інакше, громада втратила б можливість мати профільний ліцей. Мовляв, прийняли зміни до профільного законодавства, відповідно до яких в ліцеї обов’язково має бути два паралельних класи з різними профілями навчання. Головна освітянка громади підкреслила, що цій вимозі відповідає лише Іваничівський ліцей №1.

Алла Наумук наголосила, що ніхто й нікого насильно змушувати навчатися в ліцеї №1 не буде. Однак, мовляв, відділ освіти зацікавлений в тому, щоб діти лишилися вчитися в громаді. Тому, вона запропонувала дітям з Мишівського ліцею та ліцею №2 імені Юрія Лелюкова згрупуватися і тоді спеціально для них в ліцеї №1 відкриють паралельний клас.

«Відділ освіти в першу чергу зацікавлений в тому, щоб наші діти лишилися в громаді. Але також ми зацікавленні в тому, щоб в нас був профільний ліцей. І приймаючи рішення про формування мережі закладів загальної середньої освіти Іваничівської селищної ради на 2025-2027 роки, ми керувалися рекомендаціями Міністерства освіти і науки України, у яких прописаний чіткий алгоритм дій щодо створення профільного ліцею. Ніхто й нікого насильно змушувати навчатися в ліцеї №1 не буде. Це вибір школярів і їхніх батьків. Якщо буде хоч якась можливість, щоб наші діти лишились навчатись в ліцеї №2 та Мишівському ліцеї, але при цьому ми будемо впевненні в створенні профільного ліцею, то ми такі зміни внесемо.

Коли в наших навчальних закладах є діти, то збільшується освітня субвенція, тому ми незацікавленні віддавати наших учнів іншим громадам. Невідомо, як до ваших дітей будуть ставитися там. В наших ліцеях на вчителів і керівників ми маємо хоча б якийсь вплив. Якби ваші діти зорганізувалися, то ми навіть можемо відкрити паралельний клас суто для дітей з Мишева. Повірте ніхто ваших дітей не образить. Бо ваші діти – це наші діти. Давайте будемо мудрими. Ми ще раз все добре проаналізуємо, проконсультуємося з юристами і якщо будемо можливість продовжити навчання в 10 і 11 класах ще на два роки, то ми це зробимо», – запевнила головна освітянка громади.

 Голова громади Лідія Томашевська зауважила, що керівникам відділу освіти і очільникам навчальних закладів необхідно налагодити співпрацю і спілкування з батьками школярів й більше цікавитися їх думками щодо тих чи інших проблем.

«Не на сесії це питання має підніматися. Я, як голова, завжди відкрита до діалогу. Ми могли б це все обговорити і вирішити нормально в моєму робочому кабінеті. І сьогодні ми вже мали б відповіді на запитання. Я, як голова, зацікавлена в тому, щоб у нас був закон. Дайте нам можливість виважено все опрацювати. Нам треба змінити підхід до вирішення проблем – працювати більше з батьками. Робити День відкритих дверей в школах і налагодити регулярне спілкування з батьками, треба депутатам прийняти відповідні програми, передбачити хоча б часткове фінансування. Я завжди стану на позицію людей, як їм зручно і як їм краще, але в межах закону», – зазначила Томашевська.

 Вона запевнила, що для вирішення цього питання створять робочу групу, до якої включать батьків учнів, депутатів, керівників громади та відділу освіти, потім відбудеться засідання профільної комісії, проконсультуються з необхідними фахівцями, зокрема і юристом, а потім винесуть на розгляд депутатів.

Врешті депутати підтримали запит Романа Чипинюка. Тож це питання включать в порядок денний пленарного засідання. Однак вже наступного, яке відбудеться 28-го лютого.

Читайте також: 

Можливо зацікавить