Гінекологиня з Луцька розповіла, як підготуватися до першого візиту та що варто знати
У поліклініках Луцька справжній аншлаг - до початку нового навчального року діти проходять медичні огляди. Обов'язковим для дівчат старших класів є похід до гінеколога, який часто викликає немало хвилювань. Журналісти ВСН поспілкувалися з «жіночим лікарем» та дізналися відповіді на найпоширеніші запитання.
Перший візит до гінеколога має відбутися, коли у дівчинки почнуться місячні. Звісно, якщо до цього не було скарг на біль внизу живота чи нездорові виділення, адже в такому разі відвідати гінеколога потрібно негайно.
«У рекомендаціях гінекологів та акушерів йдеться, що перший візит має відбутися у віці від 11 до 15 років, коли у дівчинки, як правило, починаються перші місячні. Однак, разом з пацієнткою, оскільки вона неповнолітня, мусить бути присутнім один з батьків або законний опікун. Деякі дівчата соромляться, тому поясню: на момент огляду батьки або опікун за бажанням дитини повинен вийти з кабінету», - зауважує акушерка-гінекологиня дитячого та підліткого віку приватної медичної практики у Луцьку Інна Шейко.
На початку візиту лікар збирає анамнез, тобто запитує про менструальний цикл, наявність чи відсутність статевих актів, загальний стан здоров’я, сімейні захворювання тощо.
«Після заповнення необхідних паперів стосовно інформації про пацієнта, лікар запрошує на огляд у гінекологічному кріслі. На стільці гінеколог уважно огляне зовнішні статеві органи: оцінить їх будову і перевірить, чи немає змін на шкірі. Потім він перейде до внутрішнього гінекологічного огляду і, якщо є показання, візьме цитологію», - пояснює Інна Шейко.
Якщо дівчинка або батьки не погоджуються на внутрішнє обстеження, а лікар вирішує, що є необхідність поглибити огляд, він порекомендує ультразвукове дослідження. Також гінеколог обов'язково перевірить груди пацієнтки.
«Дуже важливим є самообстеження грудей, адже профілактика у разі захворювань молочної залози включає в першу чергу самоконтроль, а потім, якщо помітили будь-які зміни: потовщення або нерівність під шкірою, висип, зміна кольору шкіри, втягування соска, - потрібно звернутися до мамолога», - наголошує Інна Шейко.
Перед походом до гінеколога необхідно:
- прийняти душ (краще звечора, адже лікар повинен бачити фізіологічні виділення в нормальному щоденному стані);
- за бажанням поголити волосся в області лобка і статевих губ;
- сходити в туалет, адже повний сечовий міхур і кишківник ускладнюють огляд;
- проходити огляд в перший тиждень після менструації (під час місячних, через кров’яні виділення, гінеколог не зможе отримати правильну інформацію);
- після прийому антибіотиків планувати візит до лікаря через півтора тижні по закінченню курсу.
Позапланово відвідати гінеколога необхідно, якщо:
- місячні не почалися до 16 років;
- менструації супроводжуються болями;
- виділення рясні і тривають довше 7 днів;
- місячні почалися понад рік тому, а цикл так і не встановився;
- присутній біль при сечовипусканні та цистит;
- присутній вагінальний свербіж або занадто рясні, незвичайні виділення.
Читайте також:
- У Луцьку великі черги на медогляд школярів
- Чи видаляти зуби мудрості і скільки це коштує у Луцьку? Відповідь стоматологів
- Причина - у протизаплідній спіралі: з сечового міхура пацієнтки видалили камінь «як куряче яйце»