Посилення мобілізації: чи впровадять електронні повістки

Електронні повістк

У вівторок, 16 квітня, Володимир Зеленський підписав законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби. Після прийняття цього законопоєкту чимало народних депутатів акцентувало увагу на тому, що доставки повісток до електронного кабінету військовозобов’язаного не буде. Крім того, на тому, що «не буде повісток у Дії» наголошувало Міністерство цифрової трансформації.

Про це пише Судово-юридична газета.

Дійсно, перша редакція законопроекту 10449, подана до Верховної Ради Міністерством оборони, передбачала, що «повістка про виклик до ТЦК може бути надіслана громадянину через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного та резервіста». Також у статті 22 Закону про мобілізацію в редакції, яку схвалював парламент в першому читанні, передбачалося, що «днем вручення повістки про виклик до ТЦК є:

1) день вручення такої повістки під розписку;

2) день отримання ТЦК повідомлення про доставлення такої повістки до електронного кабінету». «Якщо повістку про виклик до ТЦК надіслано до електронного кабінету призовника, військовозобов’язаного та резервіста пізніше 17 години, така повістка вважається врученою у робочий день, наступний за днем її відправлення, незалежно від надходження до ТЦК повідомлення про її доставлення», - було зазначено у першій редакції законопроекту.

Отже, у першій редакції законопроєкту була визначеність стосовно того, коли повістка вважається врученою.

Однак під час підготовки законопроєкту до другого читання відповідні норми із законопроекту були вилучені. Врешті у законі про мобілізацію немає жодних норм про те, чи мають бути ці повістки у паперовому чи в електронному виді, з якого моменту вони вважаються врученими/доставленими тощо.

Так, у статті 22 є норма, що військовозобов’язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою, зобов’язані уточнити свої облікові дані через ЦНАП або електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста, або у ТЦК за місцем свого перебування або знаходження. У разі отримання повістки про виклик ТЦК громадянин зобов’язаний з’явитися у зазначені у ній місце та строк.

При цьому, визначено, що у повістці про виклик до ТЦК зазначаються, крім ПІБ і дати народження громадянина, якому адресована повістка, мети виклику до ТЦК тощо, також й «підпис (електронний цифровий підпис) посадової особи, яка видала (сформувала) повістку».

Надалі йдеться про те, що «під час вручення повістки ТЦК на вимогу громадянина, якому вручається повістка, зобов’язані назвати свої прізвища, ім’я та по батькові, посади, а також пред’явити службові посвідчення».

Отже, з одного боку, йдеться про те, що повістка може містити підпис посадової особи ТЦК в електронному вигляді, і сама повістка як документ може «формуватися» (тобто, створюватися в цифровому вигляді), з іншого – йдеться про фізичне вручення такої повістки.

Те, що далі Міноборони буде йти шляхом цифровізації всіх процесів неодноразово заявляли у відомстві, хоча й зауважували, що можливість направлення повісток до електронного кабінету цілком залежить від того, як законодавці сформують фінальну версію закону про мобілізацію.

Однак закон про мобілізацію фактично віддає врегулювання процедури вручення повісток у руки Кабміну.

Так, новий закон передбачає, що Кабмін в Порядку проведення призову громадян на військову службу окремо врегулює порядок оповіщення військовозобов’язаних та резервістів, їх прибуття до ТЦК, військових частин ЗСУ тощо. Тобто, серед іншого, й вручення повісток.

Крім того, Уряд встановить в цьому документі процедуру перевірки військово-облікових документів громадян, уточнення персональних даних військовозобов’язаних та резервістів та внесення відповідних змін у військово-облікові документи.

Отже, закон не дає прямої відповіді на питання, чи можуть вручити повістку в електронному вигляді – він не передбачає ані такої процедури, ані заборони на її запровадження Кабміном.

Читайте також:

Можливо зацікавить

Асоціація міжнародних автоперевізників, ТЦК, облава, водії

ТЦК знімають водіїв просто з рейсів: перевізники поскаржилися на «облаву»

ухилянт війна

Підробив документи: як покарали ухилянта на Волині

поховання військових

Подвійне горе в громаді: на Волині прощатимуться з Героями Михайлом Мельницьким та Тарасом Мироновим

Мобілізація з інвалідністю

Мобілізація людей з інвалідністю: кого можуть призвати в травні

нагорода війна

Захисника з Волині нагородили почесною відзнакою Міністерства оборони

війна загибель

Війна забрала життя двох рідних братів: історія родини з Волині

поховання військового

Дві втрати в громаді за тиждень: на Волині попрощаються із Героєм Леонідом Ковальчуком

На щиті Волинь
відео

Дві втрати в одній громаді: на Волині «на щиті» зустріли Героїв Михайла Мельницького та Тараса Миронова

журналістка війна

Чоловік зараз захищає Україну: на Волині прощатимуться із журналісткою-Героїнею Аллою Пушкарчук. Оновлено