Посилення мобілізації: чи впровадять електронні повістки

Електронні повістк

У вівторок, 16 квітня, Володимир Зеленський підписав законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби. Після прийняття цього законопоєкту чимало народних депутатів акцентувало увагу на тому, що доставки повісток до електронного кабінету військовозобов’язаного не буде. Крім того, на тому, що «не буде повісток у Дії» наголошувало Міністерство цифрової трансформації.

Про це пише Судово-юридична газета.

Дійсно, перша редакція законопроекту 10449, подана до Верховної Ради Міністерством оборони, передбачала, що «повістка про виклик до ТЦК може бути надіслана громадянину через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного та резервіста». Також у статті 22 Закону про мобілізацію в редакції, яку схвалював парламент в першому читанні, передбачалося, що «днем вручення повістки про виклик до ТЦК є:

1) день вручення такої повістки під розписку;

2) день отримання ТЦК повідомлення про доставлення такої повістки до електронного кабінету». «Якщо повістку про виклик до ТЦК надіслано до електронного кабінету призовника, військовозобов’язаного та резервіста пізніше 17 години, така повістка вважається врученою у робочий день, наступний за днем її відправлення, незалежно від надходження до ТЦК повідомлення про її доставлення», - було зазначено у першій редакції законопроекту.

Отже, у першій редакції законопроєкту була визначеність стосовно того, коли повістка вважається врученою.

Однак під час підготовки законопроєкту до другого читання відповідні норми із законопроекту були вилучені. Врешті у законі про мобілізацію немає жодних норм про те, чи мають бути ці повістки у паперовому чи в електронному виді, з якого моменту вони вважаються врученими/доставленими тощо.

Так, у статті 22 є норма, що військовозобов’язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою, зобов’язані уточнити свої облікові дані через ЦНАП або електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста, або у ТЦК за місцем свого перебування або знаходження. У разі отримання повістки про виклик ТЦК громадянин зобов’язаний з’явитися у зазначені у ній місце та строк.

При цьому, визначено, що у повістці про виклик до ТЦК зазначаються, крім ПІБ і дати народження громадянина, якому адресована повістка, мети виклику до ТЦК тощо, також й «підпис (електронний цифровий підпис) посадової особи, яка видала (сформувала) повістку».

Надалі йдеться про те, що «під час вручення повістки ТЦК на вимогу громадянина, якому вручається повістка, зобов’язані назвати свої прізвища, ім’я та по батькові, посади, а також пред’явити службові посвідчення».

Отже, з одного боку, йдеться про те, що повістка може містити підпис посадової особи ТЦК в електронному вигляді, і сама повістка як документ може «формуватися» (тобто, створюватися в цифровому вигляді), з іншого – йдеться про фізичне вручення такої повістки.

Те, що далі Міноборони буде йти шляхом цифровізації всіх процесів неодноразово заявляли у відомстві, хоча й зауважували, що можливість направлення повісток до електронного кабінету цілком залежить від того, як законодавці сформують фінальну версію закону про мобілізацію.

Однак закон про мобілізацію фактично віддає врегулювання процедури вручення повісток у руки Кабміну.

Так, новий закон передбачає, що Кабмін в Порядку проведення призову громадян на військову службу окремо врегулює порядок оповіщення військовозобов’язаних та резервістів, їх прибуття до ТЦК, військових частин ЗСУ тощо. Тобто, серед іншого, й вручення повісток.

Крім того, Уряд встановить в цьому документі процедуру перевірки військово-облікових документів громадян, уточнення персональних даних військовозобов’язаних та резервістів та внесення відповідних змін у військово-облікові документи.

Отже, закон не дає прямої відповіді на питання, чи можуть вручити повістку в електронному вигляді – він не передбачає ані такої процедури, ані заборони на її запровадження Кабміном.

Читайте також:

Можливо зацікавить

Мобілізація в Україні: яким буде штраф за неявку в ТЦК з 1 червня

Мобілізація в Україні: яким буде штраф за неявку в ТЦК з 1 червня

Ковельська міська рада

Скільки Ковельська міська рада цьогоріч витратила на підтримку армії: подробиці

Війна забрала життя двох братів з Волині
історії війни

Взимку хоронив загиблого на війні брата, а тепер його поховали поруч: спогади про 24-річного Героя з Волині

військовий петиція

Віддав своє життя за нашу свободу: захиснику з Луцької громади просять посмертно присвоїти державну нагороду

Через мобілізацію водіїв на ринку пасажирських перевезень Луцька – кадровий голод

Через мобілізацію водіїв на ринку пасажирських перевезень Луцька – кадровий голод

Спогади про Героя

Воював заради доньки: молодий захисник з волинської бригади загинув від вибухової травми

Виїзд студентів за кордон

Хотів провідати бабусю: як покарали студента-ухилянта на Волині

Війна в Україні
відео

Дві донечки залишились без батька: на Волинь востаннє повернувся Герой Ігор Чак

Війна в Україні

Не встиг відзначити 25-річчя: на війні загинув Герой, який проживав на Волині, Олександр Черниченко