Що заборонено робити в церковні свята
Кожен вірянин знає, що в церковні свята не можна нічого робити по господарству і практично виключена будь-яка робота. Адже ці дні потрібно було присвячувати виключно служінню Богу.
Про те, що і чому не можна робити в церковні свята, пише Ukr.Media.
Повір'я проти роботи
Будь-яке православне свято — це особливий, важливий для віруючої людини день, який повинен бути присвячений церкві, молитвам, святковому столу, а також спілкуванню з близькими людьми. Все інше — зайве. Мало хто стане, наприклад, мити підлогу замість того, щоб загадувати бажання під бій курантів в новорічну ніч. Так чому ж християнське свято має бути менш важливим приводом відволіктися від повсякденних справ?
За часів дії кріпосного права, церковне свято був одним з небагатьох днів, коли можна було не працювати на пана. Відпочинок був рідкісним явищем, право на нього цінували, і будь-які наміри в його бік вважали гріховним заняттям.
Крім цього, православні традиції були побудовані на основі язичницьких, які побутували на руських землях до хрещення Русі. Язичники також не займалися домашніми справами в дні, присвячені Богам. Одна з версій заборони говорить про те, що зібрати колишніх язичників в храмі, відірвавши від повсякденних справ, можна було тільки під загрозою божого покарання. Судячи по збереженому указом 17 століття, подібна проблема була і в 17 столітті. Документ наказував закривати лазні та базари у церковне свято, щоб віряни вже точно потрапили в храм.
Що саме не можна робити
У питаннях заборон не варто перегинати палицю, тому що деякі справи та обов'язки все ж варто виконувати. Отже, що конкретно не варто робити в церковні свята, а які заняття все ж допускаються?
Під час християнського свята не можна саме працювати. Працю і роботу поділяли. Праця на благо сім'ї, робота — на користь панові. Відповідно, не можна вчиняти дії, що приносять дохід. Тобто, готувати для членів родини або гостей — можна, а от для продажу — ні.
Планувати на ті дні, прибирання, прання, роботу з рослинами не варто — з ними цілком реально впоратися в будні дні. Але одна справа — генеральне прибирання, яке можна перенести на інший день, а інша несподівана неприємність, яка створює незручності саме зараз. Наприклад, горезвісний розсипаний цукор, або свіжу пляму на блузці, можна оперативно прибрати й у святковий день.
Крім цього, у сучасному світі побутові справи стали набагато простішими. Складно назвати важкою роботою натискання кнопки на пральній машинці або мультиварці. У минулому прибирання, прання і приготування їжі цілком могли зайняти цілий день — замість походу до церкви та думок про Бога.
Схожі коріння має заборона на миття. У давнину для цього потрібно було здійснити цілий ряд дій — наколоти дров, розтопити піч, зігріти воду. Це займало багато часу, тому помитися селяни намагалися перед святом. Зараз же прийняти душ можна за кілька хвилин, і процес миття ніяк не відволікатиме від походу в храм.
Рукоділля це хобі, а не робота.
Це ж стосується рукоділля. Багато жінок вважають його своїм хобі, заняттям для душі, прикрашають вихідні. А в давні часи рукоділля було трудомістким заняттям. Варто тільки подивитися на музейні експонати та згадати, скажімо, вишивальні прикмети, щоб зрозуміти, як важко доводилося нашим прабабусям. Нинішня церква вважає рукоділля богоугодною справою. Недарма в монастирях воно є звичайною справою.
Сучасні священики не бачать гріха в тому, щоб після відвідин церкви повернутися до мирських справ. Деякі з них вважають навіть богоугодною справою у святий день, якщо до неї приступають з молитвою. До того ж, духовні справи не повинні приносити шкоду і стають виправданням для ліні. Не можна ж відправитися в храм з плямою на одязі або залишити котячий лоток виділяти «аромати» до наступного дня?
Нецензурна лайка, сварки, з'ясування стосунків — під особливою забороною у святі дні. Це ж стосується і непомірного вживання спиртних напоїв. Серйозний гріх — вбивство тварини. Не варто ходити на полювання і забивати худобу у святий день.
В які свята відмовитися від справ
В деякі християнські свята частина справ знаходиться під суворою забороною. Але є й ті, якими здавна займалися під час церковних свят.
Основні 12 свят православного календаря — це і є ті самі шановані дні, коли рекомендується нічого не робити по дому. Є ще дні, присвячені святим. Крім того, церковне свято — це ще й неділю. В цей день тижня покладається ходити на службу в храм. Святкових столів і привітань не передбачається, але традиційно він завжди був присвячений духовному житті людини.
В цілому, церковні заборони щодо роботи у святі дні не такі вже й суворі. Велика їх частина пов'язана з застарілим життєвим укладом і не має нічого спільного з притаманним сучасній людині способом життя. Якщо є потреба у виконанні якихось побутових завдань, з ними потрібно впоратися, але не на шкоду духовній стороні буття.
Читайте також:
- Гріх чи забобони: чи можна працювати в неділю
- Яблучний, Медовий та Горіховий Спаси 2024 року: нові дати святкувань
- Хрещені батьки: хто може ними стати, а кого категорично не можна запрошувати