Старовинний символ Різдва «Павук»: як виготовити декорацію власноруч
Задовго до появи на новорічні свята в оселях українців ялинки, наші предки мали зовсім інші традиції. Зокрема, прикрашати домівку напередодні Різдва підвісними декоративними конструкціями з соломи, які називали «павуки». Що уособлюють такі фігури та як виготовити «павука» власноруч, журналістам ВСН розповіла луцька народознавиця Світлана Гриненко.
Достеменно не відомо, чому саме павуки уособлювали Різдво. Серед версій є легенда, що саме ці тварини врятували Ісуса: коли Марія народила і ховалася з ним у печері, а слуги Ірода шукали це немовля, то павуки заплели вхід до печери.
«Я все ж схиляюся до тієї версії, що таким чином українці сповіщали про Різдво Христове. Проте, ще задовго до християнства павук вважався бажаним в людській оселі, бо саме ці тварини за повір’ям «заснували світ», а плели їх в багатьох країнах в давнину, щоб відзначити народження світу», - зауважила народознавиця.
Світлана Гриненко зазначає, що звичай плести «павука» напередодні Різдва саме з соломи ще раз підкреслює українське коріння традиції, адже колосся пшениці, жито - то віддавна наша святиня:
«Українці здавна були хліборобами. Пшениця, жито - це були культові речі. Ніяких гірлянд, дощику, скляних кульок в давнину перед Різдвом не вішали. Були тільки сакральні атрибути — дідух, павуки, їжаки та голуби».
Напередодні Різдва «павуків» підвішували до центрального сволока. Вони трималися на довгих волосинах із конячого хвоста і постійно крутилися, повертаючись в різні сторони, і складали враження живих істот.
«Поруч з «павуками» мали сусідити «їжаки». Їх робили з тіста або глини. У виліплену форму густо втикали невеличкі колоски. Проте найпопулярнішими були все ж «павуки». Ромбовидні іграшки насправді нагадують павутину, а сам виріб — павука, що застиг в очікуванні здобичі».
Щоб оволодіти секретами виготовлення солом’яних «павуків», необхідно зрозуміти основні принципи їх конструкції. Існує безліч варіантів форм та способів їхнього декоративного оздоблення.
«Традиційні «павуки» здебільшого пірамідальні та ромбічні. Ці конструкції складаються з окремих об’ємних елементів ромбічної форми. В геометрії така фігура називається октаедр».
Отож, аби власноруч виготовити таку різдвяну декорацію, потрібно:
- нарізати 12 однакових завдовжки (10-12 см) і завтовшки соломин та голкою нанизати їх на нитки (щоб нитка не розколювала соломини, їх перед роботою зволожують водою). Чотири крайні з соломин зв’язати у квадрат ниткою, на яку вони нанизані;
-
дві подальші соломини розмістити з однієї із сторін так, щоб утворився трикутник. Його вершину треба перекинути через основу в напрямку до центру квадрата;
-
далі так само послідовно перекрутити три пари соломин, які залишились на нитці. При цьому кожного разу необхідно змінювати напрям перекидання: якщо перша пара — до центру, то друга від центру, третя — до центру, четверта — від центру. Коли перекручено четверту пару, кінець нитки зав’язати на вузол, тоді утвориться плоска фігура з квадратом у центрі;
-
щоб отримати об’ємну фігуру ромбічної форми, треба підняти вгору 2-й та 4-й трикутники і зв’язати докупи їх вершини; 1-й та 3-й трикутники відвести в протилежний бік і теж зв’язати.
За словами народознавиці, особливо суворих побажань щодо того, куди діти «павука» після закінчення свят, - немає. Спалювати його так, як «дідуха» - не обов'язково, адже він лише сповіщає про настання Різдва та прикрашає оселю. Після виконання цих функцій ніяких сакральних значень «павук» більше не мав.
Читайте також:
- Символ Різдва: де та за яку ціну можна придбати дідуха в Луцьку
- Новорічний стіл-2024: у скільки обійдеться цьогоріч
- «Черпаю ідеї уві сні»: майстриня з Донеччини підкорює Волинь