«Перенесення не обговорюється»: що буде зі стендом пам’яті Героїв у Луцьку та де розміщуватимуть нові фото загиблих захисників

У Луцьку понад пів сотні фото загиблих Героїв чекають на розміщення, але стенд на Театральному майдані вже переповнений. Переносити його не планують — наразі влада працює над розширенням у межах нинішньої локації, а громадське обговорення майбутнього меморіалу вшанування пам'яті загиблих воїнів відбудеться після перемоги. А поки що шукають технічне рішення, аби розмістити нові світлини загиблих захисників.
Журналісти ВСН з’ясували, на якому етапі наразі процес розширення існуючого стенду, чому тема перенесення не обговорюється взагалі, а створення меморіалу пам'яті відклали до завершення війни.
Нагадаємо, у березні розпочали збір пропозицій від громади через онлайн-анкету, де одразу запитували — “куди саме варто перенести стенд”. Такий формат викликав обурення в частини лучан, які наполягають, що сам факт переміщення має бути предметом окремої дискусії. Деякі жителі Луцька не хочуть перенесення стенду оскільки він став важливим місцем пам’яті.
Серед варіантів, які розглядали:
- Київський майдан
- Меморіал Вічної Слави
- Центральний парк
- вулиця Лесі Українки
Також була ідея створити сучасний меморіальний простір за прикладом інших міст — зі спіраллю пам’яті, інтерактивним сайтом із QR-кодами на світлинах, або деревами, посадженими на честь Героїв.
Наразі питання перенесення стенду пам’яті Героїв не розглядається — про це заявив директор департаменту з питань ветеранської політики Луцької міської ради Олег Кобилинський.
«Тема перенесення не обговорюється взагалі. Тема увіковічнення буде обговорюватись по закінченню війни», - зазначив Олег Кобилинський для журналістів ВСН.




«Стенд пам’яті загиблих Героїв, що нині розміщений на Театральному майдані, залишається на своєму місці. Питання його перенесення не обговорюється взагалі. Є чітке розуміння: до завершення бойових дій тема перенесення — під табу. Її навіть не виносять на обговорення.
Щодо розміщення нових фотографій — дійсно, потреба у цьому зростає. Сьогодні вже є близько 50 фото, які не поміщаються на стенді. Продовжувати лінію вздовж собору неможливо, бо тоді зображення будуть «спиною» до храму, що є неприпустимим із моральних та естетичних міркувань.
Наразі вивчаються технічні можливості для розширення — зокрема, де саме це можна зробити. Кошти на роботи виділені, однак немає остаточної технічної документації. Йдеться не лише про самі конструкції, а й про освітлення, фундамент, відсутність підземних комунікацій тощо. За реалізацію відповідає КП «Луцьк-реклама».
Щодо громадських обговорень: колись уже проводили зустріч за участі понад 150 людей. Тоді йшлося як про можливість перенесення, так і про створення окремого меморіального комплексу в майбутньому. Але це питання постане вже після завершення війни — разом із формуванням бачення повноцінного увічнення пам’яті.
Фотостенд — це тимчасове рішення. У перспективі, після перемоги, потрібно буде говорити про створення повноцінного меморіального простору, але вже з чітким розумінням масштабів трагедії — кількості загиблих і зниклих.
Саме тому зараз основна мета — знайти технічне рішення для розширення існуючого стенду в межах центральної частини міста, без зміни його локації. Щоб умістити щонайменше 100–150 нових фотографій — принаймні до кінця року», - пояснив посадовець.
Також родини загиблих захисників мають можливість звернутися до Луцької міської ради з офіційною заявою щодо розміщення фотографії Героя на пам’ятному стенді на Театральному майдані.
«Усі заяви приймаємо і надсилаємо на обробку, як тільки буде визначено місце, ми всі фотографії одразу розмістимо».
Таким чином, місце і формат майбутнього пам’ятного стенду залишаються відкритими питаннями, які громада Луцька зможе обговорити після завершення війни.
Читайте також:
- У Луцьку з’явиться меморіальна дошка Герою Віталію Форманюку
- У Луцьку вшанують пам’ять народних артистів Людмили Приходько та Олександра Якимчука
- «Це нагорода кожного з моїх хлопців»: історія Героя України з Волині