«Тут є все необхідне для комфортного проживання»: переселенці - про свій шлях до Луцька та надії на цілковиту незалежність країни
Микола, Сергій, Анастасія та Олена - це мешканці нещодавно відремонтованого гуртожитку Луцького національного технічного університету.
- НЕФКО допомагає українським муніципалітетам розбудовувати потенціал для розробки місцевих планів зеленого відновлення. Ця підтримка покращує умови проживання внутрішньо переміщених осіб.
- Інвестиції у відновлення, здійснені організацією НЕФКО або за її посередництва, прокладають новий, узгоджений з ЄС шлях до сталої відбудови України та швидшого зеленого переходу.
За оцінками Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, наразі в країні налічується біля восьми мільйонів внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Через таку кількість переселенців постали нагальні потреби, які необхідно задовольнити, передусім — щодо забезпечення їх житлом.
Згідно з наказом Міністерства освіти і науки, Донецький національний технічний університет проводить свою діяльність на базі Луцького національного технічного університету. Враховуючи потребу в житлі для студентів, викладачів та співробітників разом із їхніми сім’ями було нещодавно реконструйовано приміщення учбово-лабораторного корпусу під гуртожиток. Завдяки фінансуванню ЄС, яким управляла НЕФКО, у співпраці з Луцькою міською радою колишній навчальний корпус університету став енергоефективним житлом для переселенців, що переїхали з інших регіонів України через війну.
У цьому матеріалі четверо мешканців гуртожитку розповідають про свій шлях до Луцька, життя в новому домі та надії на майбутнє України.
Микола
Я доктор технічних наук і професор, до березня 2022 року жив и працював у Харкові. Район, де я мешкав, знаходиться найближче до кордону з Росією, і з перших днів поряд із нашим будинком точилися бойові дії. Після успішного відбиття перших атак почалися регулярні обстріли і бомбардування нашого району. Військовослужбовці, дислоковані поблизу нас, наполегливо радили евакуюватися.
Прагну використати мої здібності, сили та досвід, щоб бути корисним для Луцька і університету, які нас прихистили.
Притулок ми з дружиною знайшли в Луцьку, де я зараз працюю професором на кафедрі технологій легкої промисловості Луцького національного технічного університету. На початку листопада 2023 року ми переїхали в гуртожиток і стали першими його мешканцями. Нам виділили смарт-квартиру, яка обладнана всім необхідним, включаючи кухню та окрему ванну кімнату. Тут надзвичайно гарно і затишно. Також слід згадати про тепле та гостинне ставлення персоналу. Вони завжди готові допомогти й просто поговорити.
Щодо міст, які були зруйновані під час бойових дій, вважаю, їхнє повне відновлення займе тривалий час. Попри це я залишаюсь оптимістом, вірю в перемогу України. Прагну використати мої здібності, сили та досвід, щоб бути корисним для Луцька і університету, які нас прихистили.
Сергій
Я студент першого курсу магістратури Донецького національного технічного університету. На жаль, в наші домівки прийшла війна й змінила життя кожного. Мій рідний університет перевівся до Луцька, тому саме сюди переїхав і я. Луцьк одразу мене зачарував, подарувавши не тільки новий досвід, а також і кохання – навіть в грозу виходить сонце.
Тепер, коли я переїхав у новий гуртожиток, умови мого життя значно покращились. Тут є все необхідне для комфортного проживання. Я щиро вдячний за можливість тут мешкати.
Я сподіваюсь і вірю, що у довгостроковій перспективі українські міста будуть відновлюватись. Оперативне переобладнання учбового корпусу на гуртожиток підтверджує, що нашу країну можна відновити навіть кращою, ніж була.
Я сподіваюсь і вірю, що у довгостроковій перспективі українські міста будуть відновлюватись.
Анастасія
З перших днів війни я з дитиною виїхала з рідного міста Покровськ, чий спокій порушила війна. Донецький національний технічний університет, де я працюю начальницею відділу документального забезпечення, був евакуйований туди ще 2014 року. Декілька тижнів ми провели у безпечніших районах України, а дізнавшись, що луцькі колеги готові нас прийняти цілим університетом, приїхали працювати у Волинську область.
Впевнена, що після перемоги ми всі зможемо повернутися до кращого життя у наших містах.
Зараз, коли минув понад рік плідної співпраці між нашими університетами, для нас було честю стати першими мешканцями відремонтованого гуртожитку. Завдяки підтримці Європейського Союзу та НЕФКО ми маємо можливість жити у будівлі, що відповідає європейським стандартам.
Навіть у цей складний час міжнародні донори швидко, якісно і безупинно допомагають українцям. Впевнена, що після перемоги ми всі зможемо повернутися до кращого життя у наших містах, відновлення яких стане початком європейського майбутнього.
Олена
Ми з колегами з Донецького національного технічного університету переїхали до Луцька в березні 2022 року. Російські війська почали обстрілювати Покровськ, де з 2014 року розміщувався наш університет і де я працюю фахівчинею планово-економічного відділу, і ми змушені були шукати інший прихисток. Коли ми прибули, нас гостинно прийняли колеги з Луцького національного технічного університету.
І будемо жити у новій, відродженій та на всі сто відсотків незалежній Україні.
Як перші мешканці відремонтованого гуртожитку, ми вдячні ЄС і НЕФКО за небайдуже ставлення до долі переселенців. В гуртожитку є все необхідне для комфортного проживання: нові меблі, техніка та зона відпочинку.
Я сподіваюся, що за допомогою міжнародних донорів ми повернемо всі окуповані території та відбудуємо кожне знищене під час вторгнення місто. І будемо жити у новій, відродженій та на всі сто відсотків незалежній Україні.
НЕФКО розпочала співпрацю з Луцьком 2013 року й відтоді профінансувала п’ять інших проєктів підвищення енергоефективності та очищення стічних вод у місті та продовжує реалізовувати проєкти попри та через війну.
Контакти для отримання додаткової інформації:
Ірина Федоренко, радниця з інвестиційних питань, НЕФКО+380 96 270 9622, [email protected]
Інформація про НЕФКО
НЕФКО, Північний зелений банк, є міжнародною фінансовою організацією (МФО), яку було засновано в 1990 році. Наше завдання полягає в роботі над конкретними заходами для прискорення зеленого переходу, і ми слугуємо інтересам наших власників: Данії, Фінляндії, Ісландії, Норвегії та Швеції. Окрім власного капіталу, ми керуємо декількома трастовими фондами від імені різних донорів для підтримки реалізації екологічних та кліматичних проєктів. Зосереджуючись на малих і середніх проєктах із відчутними результатами, ми демонструємо, яким чином зелені рішення можна впроваджувати та масштабувати у стабільний та економічно ефективний спосіб. Ми проводимо оцінювання проєктів та результатів відповідно до таксономії ЄС, Цілей сталого розвитку ООН та власних екологічних критеріїв.
Інформація про Програму зеленого відновлення України НЕФКО
Програма зеленого відновлення України НЕФКО – це багатостороння програма, що включає в себе окремі ініціативи різних донорів. Завдяки цим ініціативам в рамках програми надається фінансова та технічна допомога муніципалітетам для проведення ремонту та відбудови в екологічно безпечний спосіб, а також закладається підґрунтя для розробки місцевих планів зеленого відновлення.
З 2010 року НЕФКО профінансувала близько 350 проектів в Україні. Дізнайтеся більше на www.nefco.int