«Усе нове, яскраве та гарне»: переселенці знайшли притулок та новий дім у відремонтованому житлі для ВПО у Ковелі

житло переселенці

Четверо мешканців реконструйованого житла розповідають, як врятувалися з охоплених війною міст та дісталися Ковеля, а також діляться враженнями від нових квартир.

Про це повідомляє НЕФКО.

Дві будівлі, що раніше використовувалися для адміністративних та навчальних цілей, у Ковелі Волинської області переобладнали під житло для внутрішньо переміщених українців у рамках програми «Підтримка ЄС для нагальних потреб розміщення внутрішньо переміщених осіб (ВПО) в Україні», що фінансується Європейським Союзом та реалізується під управлінням НЕФКО.

Ковель — місто у Волинській області на північному заході України та адміністративний центр однойменної громади. З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну населений пункт, що налічує близько 68 000 мешканців, прийняв приблизно 4 500 внутрішньо переміщених осіб (ВПО) зі  східних та південних регіонів, де точаться бойові дії.

Щоб забезпечити новоприбулих житлом, адміністративну будівлю та учбово-побутовий корпус у Ковелі переобладнали під житло для внутрішньо переміщених українців. Ініціатива була частиною програми «Підтримка ЄС для нагальних потреб розміщення внутрішньо переміщених осіб (ВПО) в Україні» вартістю 19 мільйонів євро, що фінансується Європейським Союзом та реалізується під управлінням НЕФКО.

У рамках проєкту з бюджетом 1,86 млн євро обидва будинки було капітально відремонтовано та реконструйовано, щоб перетворити їх на енергоефективне житло для ВПО. До двоповерхової адміністративної будівлі добудували додатковий мансардний поверх, створивши 18 однокімнатних квартир. Аналогічно одноповерховий учбово-побутовий корпус було перебудовано у двоповерховий, у якому тепер розміщуються шість однокімнатних квартир. Реконструкцію було проведено відповідно до новітніх будівельних технологій та стандартів енергоефективності.

«Під час реконструкції будівлі було термомодернізовано. Стіни, вікна та дах було утеплено за жорсткими стандартами, щоб мінімізувати втрати тепла, – поділився Олексій Думік, технічний радник НЕФКО. – Один із будинків також було обладнано сонячною системою нагрівання води: на його даху встановили сонячні колектори, а в підвалі стоять баки-накопичувачі гарячої води. Ми очікуємо, що 70% часу всі потреби в гарячій воді будуть забезпечуватися сонячною енергією. Крім того, обидва будинки під’єднано до міської котельні, яка використовує відновлювальні види палива та біопаливо, що ще більше підвищить енергоефективність».

«Цей проєкт, профінансований ЄС та впроваджений у співпраці з НЕФКО, зміцнює спроможності українських громад надавати житло та інші основні послуги ВПО шляхом реконструкції наявної муніципальної інфраструктури відповідно до вищих стандартів енергоефективності. Але що ще важливіше, він дає українцям, які втекли до Ковеля від бойових дій, відчуття стабільності та підтримки й допомагає їм почати життя з нової сторінки в безпечнішій обстановці», – прокоментував Штефан Шльойнінг, керівник програм співробітництва у Представництві Європейського Союзу в Україні.

12 березня 2024 року 24 родини переселенців з Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей отримали ключі від нових квартир у двох відремонтованих будинках. У цій статті четверо з них розповідають, як врятувалися з охоплених війною рідних міст та дісталися Ковеля.

Марія

Я родом з Лиману Донецької області. До повномасштабної війни я мешкала з дочкою в Харкові, там працювала вчителькою в школі, а моя мама жила в Лимані. 24 лютого 2022 року ми з дитиною прокинулися від вибухів за вікном. Спочатку ми поїхали до моєї матері, але вже за два тижні й там почалися бойові дії, тому ми вирішили терміново виїжджати до Ковеля. Нам вдалося втекти на останньому потязі – тому, що був розстріляний, але за добу виснажливої подорожі ми все-таки прибули на місце. І вирішили залишатися в Ковелі, тому що моя мама родом звідси, хоча давно не поверталася до рідного міста.

Ковель нам подобається. Квартира, яку ми отримали, дуже зручна, і ми вважаємо, що нам пощастило. За два роки життя тут ми ще не почувалися вдома. Війна забрала в нас відчуття дому, і ми сподіваємося, що воно повернеться тут, у цій квартирі!

«Усе нове, яскраве та гарне»: переселенці знайшли притулок та новий дім у відремонтованому житлі для ВПО у Ковелі

Катерина

Мій чоловік ковельчанин, служить в армії з 2014 року. Я родом з Маріуполя, де ми й познайомилися 2017 року, одружилися, а за два роки народили дитину. А потім почалася повномасштабна війна.

Ми з дитиною виїхали з Маріуполя на одному з останніх потягів, а чоловік, як військовослужбовець, залишився. На початку березня ми втратили зв'язок із ним. Ми з дочкою переїхали до його батьків у Ковель і з нетерпінням чекали будь-яких новин, молячись про диво. І диво сталося: чоловік вибрався з Маріуполя, пройшовши пішки 200 кілометрів.

Мій чоловік дуже любить рідне місто і хотів, щоб ми сюди переїхали. Після того, як врятувався з Маріуполя, він пройшов реабілітацію в Ковелі й повернувся на передову.

Досі не віриться, що нарешті у нас є щось своє — власна квартира. Я до останнього сумнівалася, що це станеться. Коли мене запросили на сесію в міську раду, я не знала, чого чекати. Коли нам сказали, що ми отримаємо квартиру, це стало повною несподіванкою. Я написала чоловікові: «Ми отримали квартиру», а він подумав, що я жартую. Коли я переслала йому фото документів, він теж не міг повірити. Це таке щастя!

«Усе нове, яскраве та гарне»: переселенці знайшли притулок та новий дім у відремонтованому житлі для ВПО у Ковелі

Тетяна

Виїхавши з Бахмута, моя родина – я і мої син та онук – об’їздили пів України, перш ніж дісталися Ковеля. Спочатку ми жили в Дніпрі, потім переїхали в його передмістя. Однак там сталося страшне: неподалік від нас розбили нафтобазу. Ми вирішили рушати й звідти й перебралися в Нікополь. Спочатку все було добре, але скоро й там почалися бойові дії. Тоді волонтери вивезли нас сюди, в Ковель. З серпня 2022 року ми тут й живемо. Місто дуже гарне, а найголовніше, тут тихо. Звичайно, бувають сирени, але немає активних бойових дій. Через те, що ми пережили, мій онук майже перестав розмовляти й почав заїкатися. Спершу він соромився гратися з ковельськими дітьми, але поступово адаптувався і прийшов в норму.

Умови в квартирі чудові. Раніше ми знімали будинок в поганому стані, без зручностей. А коли я побачила цю квартиру, у мене перехопило подих. По-перше, все так гарно і просторо, багато природного світла. Кухня така велика, що в ній практично можна жити. Крім того, є все необхідне для проживання, навіть постіль та посуд. В мене немає слів!

«Усе нове, яскраве та гарне»: переселенці знайшли притулок та новий дім у відремонтованому житлі для ВПО у Ковелі

Микола

Моя сім'я складається з чотирьох осіб: я, дружина і двоє дітей. Ми з Херсона. Коли почалася повномасштабна війна, ми, довго не думаючи, вирішили, що треба виїжджати, бо життя в окупації я не уявляв. 24 лютого 2022 року, коли російські війська вже були в місті, ми зібрали документи, взяли дітей та поїхали.

Спиняючись у друзів, ми рухалися з півдня на північ, доки не дісталися Ковеля. Тут облаштувалися досить швидко. Діти навчаються в місцевих школах, де вже знайшли нових друзів, я працюю, а дружина служить в Збройних Силах України.

Умови в квартирі мені подобаються: усе нове, яскраве та гарне. Я вважаю, що такі проєкти дуже важливі для тих, хто залишився без домівки, бо це ознака підтримки та того, що ми всі разом.

«Усе нове, яскраве та гарне»: переселенці знайшли притулок та новий дім у відремонтованому житлі для ВПО у Ковелі

«Хочу подякувати міжнародним партнерам, які повірили в наше місто та обрали нас партнерами, а саме НЕФКО та Європейському Союзу, – розповів Ігор Чайка, міський голова Ковеля. – Люди, які отримали тут житло, втратили свої домівки або були змушені їх залишити, і дуже важливо, щоб ми змогли принести їм радість і повернути домашній затишок. Місту ж цей проєкт приніс перетворення старих занедбаних будівель на сучасні локації, які, я переконаний, стануть окрасою Ковеля. Сподіваюся, люди, які тут мешкають, оцінять переваги та зручності, які вони мають».

Реконструкція житла для переселенців у Ковелі була реалізована в рамках проєкту «Підтримка ЄС для нагальних потреб розміщення внутрішньо переміщених осіб (ВПО) в Україні», що фінансується Європейським Союзом і реалізується під управлінням НЕФКО. Ініціатива спрямована на забезпечення громадян України, змушених покинути свої домівки через збройну агресію Росії, житлом у десяти містах західної та центральної України, зокрема в Ківерцях, Чернівцях, Чорткові, Івано-Франківську, Хмельницькому, Ковелі, Луцьку, Рівному, Золочеві та Звягелі.

Інформація про НЕФКО

НЕФКО, Північний зелений банк, є міжнародною фінансовою організацією (МФО), яку було засновано в 1990 році. Наше завдання полягає в роботі над конкретними заходами для прискорення зеленого переходу, і ми слугуємо інтересам наших власників: Данії, Фінляндії, Ісландії, Норвегії та Швеції. Окрім власного капіталу Інвестиційного фонду НЕФКО, ми керуємо декількома трастовими фондами від імені різних донорів для підтримки реалізації екологічних та кліматичних проєктів. Зосереджуючись на малих і середніх проєктах із відчутними результатами, ми демонструємо те, яким чином кліматичні та екологічні проєкти можна впроваджувати та масштабувати у стабільний та економічно ефективний спосіб. Ми проводимо оцінювання проєктів відповідно до наших вибагливих екологічних критеріїв та таксономією ЄС і аналізуємо їхній вплив на реалізацію положень Паризької угоди та Цілей сталого розвитку ООН. Протягом багатьох років НЕФКО впровадила близько 1600 приватних і державних проєктів у ряді галузей по всьому світу. Штаб-квартира НЕФКО розташована в м. Гельсінкі, Фінляндія. 

Читайте також:

Можливо зацікавить

Ростислав Чапюк, Волинь

22 травня: хто з волинян святкує День народження

відключення світла

22 травня на Волині вимикатимуть світло: що відомо

Yaktak

Національна музична премія: у співака з Волині Yaktak одразу три номінації

Перейменування вулиці

Поліг на Харківщині, де свого часу збирав врожай: на Волині перейменували вулицю на честь загиблого Героя

втрати війна

Чорний день у Луцькій громаді: війна забрала життя двох Героїв Дениса Угорова та Олега Скорупського

нагороди війна
фото

«Жодні відзнаки не повернуть найдорожче»: на Волині рідним загиблих захисників вручили їхні нагороди

світло

«СвітлоЄ»: лучанин створив мобільний додаток, в якому можна відслідковувати відключення електроенергії на Волині

спорт війна

Донечки більше ніколи не побачать татка: у Луцьку прощатимуться із спортсменом-Героєм Романом Гаврилюком

УПЦ Верховна Рада

У Верховній Раді заблокували трибуну: волинські нардепи ініціювали заборону УПЦ МП