Долучили науковців: як «Волиньприродресурс» контролює вплив видобутку на довкілля
Протягом трьох років КП «Волиньприродресурс» співпрацює з Волинським національним університетом імені Лесі Українки. Науковці ВНУ моніторять стан довкілля на ділянках проведення бурштинодобування та видобутку торфу, залучають навіть студентів. Як відбувається така співпраця, дізнавалися журналісти ВСН.
Комунальне підприємство «Волиньприродресурс» спеціалізується на видобуванні бурштину, торфу та мідних руд та охоплює території Камінь-Каширського, Луцького та Ковельського районів. За площею територій для видобутку КП є найбільшим в Україні, адже його ділянки простягаються на понад 600 квадратних кілометрів.
Проте однією з головних вимог до проведення таких робіт є не завдавати шкоди довкіллю. Аби аналізувати можливий вплив своєї діяльності на навколишнє середовище, підприємство залучило до співпраці науковців з Волинського національного університету імені Лесі Українки.
«У нас підписаний меморандум про співпрацю з Волинським національним університетом імені Лесі Українки. Згідно рекомендацій Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України вони здійснюють екологічний моніторинг всіх об'єктів, на які ми маємо спецдозволи», - розповів керівник КП «Волиньприродресурс» Анатолій Капустюк.
Така співпраця діє уже три роки. За словами Анатолія Капустюка, науковці ВНУ здійснюють дуже великий обсяг роботи:
«Вони досліджують не тільки торфовища та місця видобутку бурштину, а й прилеглі території. Такі спостереження ведуться протягом всього вегетаційного періоду, тому це фактично по кожному об'єкту щонайменше 3-4 виїзди. Це і польові дослідження, і аналіз води, рівня радіації, рослинний, тваринний світ. Тобто аналізують вплив нашої діяльності на довкілля», - зауважив Анатолій Капустюк.
Аби здійснювати такий моніторинг на базі ВНУ імені Лесі Українки створили наукову групу, до якої входять екологи, зоологи та ботаніки. Її керівником є кандидат географічних наук, доцент кафедри геодезії, землевпорядкування та кадастру Волинського національного університету імені Лесі Українки Володимир Радзій.
«Спочатку ми приймали участь у підготовці звіту з оцінки впливу на довкілля торфовищ, здійснювали проєкти аналізу впливу на довкілля розробок торфовищ, а тепер ми спільно з працівниками «Волиньприродрурсу» реалізуємо післяпроєктний моніторинг в частині моніторингу стану флори, фауни, атмосферного повітря, ландшафтів та вод на ділянках проведення бурштинодобування та видобутку торфу. Згодом ці дані передаємо у Міндовкілля на експертизу», - розповів Володимир Радзій.
До таких обширних досліджень залучають також і студентів ВНУ імені Лесі Українки.
«Студентів ми залучаємо в частині обробки матеріалу чи підготовці картографії, часом залучаємо до спільних поїздок, аби показати, як виконуються робота», - зазначив Володимир Радзій.
До слова, всі проєкти щодо майбутніх об'єктів для видобутку торфу та бурштину проходили процедуру громадського обговорення. Тобто мешканці тих населених пунктів, де планували видобування, мали змогу почути вичерпні відповіді щодо цієї діяльності. Такі зустрічі з громадськістю ініціюють та організовують Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України та Управління екології та природних ресурсів Волинської ОВА.
Нагадаємо, за 9 місяців нинішнього року підприємством «Волиньприродресурс» видобуто 12 699 861 кілограмів бурштину. Дохід від реалізації бурштину за цей період склав 101 мільйон 011 тисяч гривень.
Крім того, за 9 місяців було видобуто більше 39 тисяч тонн торфу, який передали на виробництво торфобрикетів. Реалізовано 17,7 тисячі тонн торфобрикетів на суму майже 56 мільйонів гривень. Ще 3,9 мільйона виручили за реалізацію торфу фрезерного.
КП «Волиньприродресурс» сплатило 6,1 мільйона гривень податку на прибуток. З чистого прибутку до загального фонду обласного бюджету від підприємства надійшло 3,9 мільйона гривень.
Фото: Володимир Радзій.
Читайте також:
- За скільки і де можна придбати торфобрикет для опалення на Волині
- «Нам пообіцяли «війну» за відмову продати акції підприємства»: у КП «Волиньприродресурс» відповіли на звинувачення у корупції
- Дохід - більше 100 мільйонів: у КП «Волиньприродресурс» прозвітували за 9 місяців роботи