Вперше за 100 років: на Волині зафіксували гніздування сипухи

Вперше за 100 років: на Волині зафіксували гніздування сипухи

На Волині вперше за століття офіційно зафіксували гніздування сипухи. У селі Козлів Володимирського району виявили родину цих сов з трьома пташенятами.

Про це Суспільному 16 липня розповіла менеджерка з комунікації Українського товариства охорони птахів Тетяна Журій.

Будиночок, де живуть сипухи, встановлений під дахом навісу для зерна на території закинутого колгоспного комплексу. Птахів у ньому виявили під час моніторингу в регіоні, де влітку 2024 року розмістили тридцять гніздових скриньок в рамках природоохоронного проєкту з підтримання гніздової популяції сипухи в Україні.

«Взагалі проєкт розпочався у 2021 році у місцях України, де сипуха фіксувалася й до того. Ми розмістили 50 скриньок і почали моніторинг. Вже через декілька років, ми розширили проєкт і встановили скриньки ще в трьох областях: Львівській, Одеській та Волинській. У останню ми надали 30 скриньок», — сказала Тетяна Журій.

Вперше за 100 років: на Волині зафіксували гніздування сипухи

Раніше сипуха була розповсюджена в Україні саме в лісостеповій зоні, зокрема й на Волині. Востаннє її фіксували на гніздівлі у 30-х роках XX століття, говорить менеджерка. На той час припали холодні зими, які виявилися занадто морозними для цієї пташки, чисельність цих птахів суттєво скоротилася.

«Далі починається повна модернізація сільських колгоспних приміщень, де зазвичай гніздилася ця сова. Вона жила на горищах, тому що там багато гризунів, якими вона харчувалася. Через це пташкам не залишилось місця, де знаходитись і вони почали переміщуватись», — додала Тетяна Журій.

Вперше за 100 років: на Волині зафіксували гніздування сипухи

З лісостепової зони на Волині, центральної України, сивуха перелетіла на південь, де раніше її навпаки не було. Згодом її частіше почали бачити в Одеській, Херсонській областях, зазначила працівниця товариства охорони птахів.

Довідково: Сипуха — червонокнижна птаха, яка належить до ряду совоподібних. Є зникаючим видом тварини. У більшості країн помічена тенденція до зменшення чисельності, через зменшення кількості придатних для гніздування місць, загибель птахів у суворі багатосніжні зими, збіднення кормової бази, застосуванням отрутохімікатів у сільському господарстві.

Проєкт з підтримки гніздової популяції сипухи в Україні реалізується за підтримки Союзу охорони природи і біорізноманіття Німеччини NABU Bundesverband.

Читайте також: 

Можливо зацікавить