Як безпечно пірнати в крижану воду на Водохреща: поради лікарки з Волині
Медична директорка Любомльського ТМО, лікарка-анестезіологиня Наталія Ліщук розповіла, як підготуватися до купання на Водохреща, щоб забезпечити безпеку для здоров'я та уникнути серйозних наслідків.
Про це йдеться на фейсбук-сторінці медзакладу.
Купання в ополонці на Водохреще (6 січня) – давня християнська традиція. Однак, щоб це було безпечно для здоров'я, важливо правильно підготуватися та знати основні застереження.
«До водохресного занурення в ополонку потрібно готуватися заздалегідь, особливо якщо ви новачок і ніколи раніше не купалися у крижаній воді. Проте й пірнальникам зі стажем варто заздалегідь подбати про підготовку свого організму до цієї події. Категорично не рекомендується занурюватися в ополонку людям, які мають проблеми зі здоров'ям. Адже різке пірнання в крижану воду може викликати судоми, спазми, аритмію і навіть зупинку серця», - каже лікарка.
Кому категорично заборонено купатися:
Людям із серцево-судинними захворюваннями, перитонії та схильним до підвищення тиску; епілепсії, хворобах нирок, цукровому діабеті, астмі та захворюванням легень, гострих запальних захворюваннях, захворюваннях щитоподібної залози, застуді, ГРВІ та підвищеній температурі. Не рекомендується занурюватися літнім людям, оскільки це великий стрес для організму.
Підготовка до купання:
За тиждень-два до купання варто почати поступово загартовуватися. Приймайте контрастний душ, обливайтеся прохолодною водою, уникайте алкоголю та важкої їжі.
За день до купання добре виспатися, не вживати алкоголь. Поїжте за 1,5-2 години до купання.
Підготуйте теплий одяг та взуття, візьміть термос з гарячим чаєм. Також візьміть із собою гумові капці для зручного входу у воду, рушник та запасний комплект сухого одягу, теплий халат або куртку, шапку та рукавиці. Також можна взяти килимок, щоб стояти на снігу.
Правила безпечного купання:
Перед зануренням зробіть легку розминку, розітріть тіло рушником. Дихати варто глибоко та розмірено.
Під час купання заходьте у воду повільно, не пірнайте з головою. Перебувайте у воді не більше 10-15 секунд. Тримайте за поручні чи мотузку, не стрибайте у воду. Після купання швидко витріться насухо, розітріть тіло рушником, перевдягніться в сухий одяг.
Випийте гарячий чай та знайдіть в тепле приміщення чи інше тепле місце.
Перша допомога:
Якщо людині стало погано після купання, негайно зігрійте її, розітріть тіло сухим рушником.
Дайте випити гарячий чай. Якщо стан людини погіршився – негайно викличте швидку допомогу.
Важливі поради:
Купайтеся лише в спеціально обладнаних місцях, не заходите у воду наодинці. Уникайте купання в стані алкогольного сп'яніння. При найменшому дискомфорті припиніть купання. Не змушуйте себе занурюватися, якщо відчуваєте страх.
Додаткові рекомендації:
Найкращий час для купання – після освячення води. Бажано купатися в присутності рятувальників.
Не беріть із собою дітей молодше 12 років. Уникайте купання при температурі повітря нижче -20°C. Після купання добре відпочиньте.
Пам'ятайте, що купання в ополонці – це серйозне випробування для організму. Якщо ви маєте сумніви щодо свого здоров'я, краще утриматися від купання та обмежитися обливанням освяченою водою або умиванням.
Читайте також:
- Водохреще у Луцьку: коли й де відбудеться освячення води
- Водохреще 2025: що не можна робити у цей день